• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • biga.jpg
 • colorex.jpg
 • dron.jpg
 • familia.jpg
 • gk.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • markor.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • skot.jpg
 • wojcik.jpg
 • wwm.jpg

Reklama

 • alteks.jpg
 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • melba.jpg
 • mirex.jpg
 • rrreklama.jpg
 • szumiec.jpg
 • weterynarz.jpg
 • zlotegody.jpg

Numer 09/2012

Czy można nakarmić bezdomnego psa mailem? Można. Akcja „Karmimy psiaki” to ogólnopolska inicjatywa, której głównym celem jest zbieranie środków na posiłki dla bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach. Ale nie musimy dawać pieniędzy, wystarczy, że podamy swój e-mail. Akcja wystartowała w listopadzie ubiegłego roku i już w ciągu trzech pierwszych tygodni udało się zebrać ponad 6 200 posiłków dla psów. Patron akcji - Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Zabrzu - już planuje pomoc dla kolejnych schronisk w Polsce. Do tej pory zakupiono w ten sposób 144 tys. posiłków.

Jako jeden z niewielu niepełnosprawnych w Polsce czynnie startuje w zawodach swoim Fiatem Cinquecento. Jest człowiekiem z wielką motywacją i niesamowitym samozaparciem. Mimo nieprzychylności i złośliwości niektórych ludzi nie poddał się i zdobył upragnioną licencję. 27-letni Konrad Giergiel ma sporo do powiedzenia tym, którzy też by chcieli startować, ale zniechęcają ich liczne trudności.


Mieszkam w Balicach. Rajdami samochodowymi interesuję się od zawsze. Zaczęło się niewinnie, przez oglądanie materiałów w TVP jeszcze jako dziecko w podstawówce, potem przyszedł czas na pierwszy Rajd Krakowski w roku 2002, na który zabrał mnie tata. To był wyjątkowy rajd, ponieważ miałem okazję poznać, zrobić sobie zdjęcie i poprosić o autograf Janusza Kuliga. Naprawę dużo to dla mnie wtedy znaczyło. Zaraz po rajdzie zaczęły się pierwsze plany i marzenia startów jako pilot w KJSach. Miałem startować razem ze starszym kolegą, niestety nic z tego nie wyszło. Pierwszy start przyszedł dość niespodziewanie, starszy o 2 lata kolega zaproponował mi start w Rajdzie Puchar Lata w roku 2004. Impreza była 2 dniowa i do przejechania mieliśmy 36 prób sportowych!!! Udało mi się wtedy bezbłędnie dyktować i KJS ten ukończyliśmy na I miejscu w klasie.


Następnie startowałem w amatorskich imprezach w Krakowie jako pilot, a po zrobieniu prawa jazdy oraz zakupie seryjnego Cinquecento w 2005 roku pierwszy raz wystartowałem w KJSie jako kierowca. Startując w imprezach amatorskich oraz sprintach w latach 2006-2007 zdobyłem punkty niezbędne do uzyskania licencji rajdowej. Udawało się wtedy pokonać wielu pełnosprawnych zawodników.


Jestem osobą niepełnosprawną (I grupa inwalidzka - choroba dotknęła moje ręce), mimo to udało mi się przejść przez każdy etap zdobywania licencji, krok po kroku jak normalny zawodnik. Chociaż proste to nie było i wiele osób we mnie nie wierzyło. Na niektórych etapach ludzie nie byli zbyt przychylni, można by powiedzieć, że rzucali coraz to większe kłody pod nogi. Własnymi siłami wraz z kolegą zbudowaliśmy rajdowe Cinquecento grupy A. Trwało to dość długo, ale aktualnie samochód spełnia wszelkie wymogi bezpieczeństwa oraz jest zbudowany, szczegółowo według homologacji i załącznika J. Nie mając większego pojęcia sami modyfikowaliśmy silnik, sami budowaliśmy klatkę bezpieczeństwa, wytoczyliśmy uniballe itp. Aktualnie zakonczyłem sezon 2012. We wrześniu startowalem w Górskich
Samochodowych Mistrzostwach Polski w Załużu, ktore byly ostatnimi zawodami.


Zaliczylem w tym roku 5 pełnych weekendów wyścigowych, a w pierwszym wyścigu sezonu stanąłem na podium. Sezon zaliczam do bardzo udanych ponieważ założeniem byla nauka tras i techniki jazdy - jako przygotowanie do sezonu 2013, a wiele razy udawało mi się nawiązywać walkę z bardzo mocną konkurencją.


Chciałbym złożyć serdeczne podziękowania Panu Jackowi Figlowi, Prezesowi firmy COLOREX oraz firmie ALK-Trans-Transport Autokarowy za wsparcie udzielone w sezonie 2012, a także redakcji Serwisu Sportów Samochodowych TopRally.pl


Sezon 2013 to narazie plany i marzenia, samochód po obecnym sezonie jest już trochę „zmęczony”, muszę go rozebrac do zera i złożyć na nowo -wymienić przy tym zuzyte elementy i podzespoly. Ale patrzę optymistycznie w przyszłość i proszę Czytelników „Gońca Zabierzowskiego” o kibicowanie naszej załodze.

Budynek w Zabierzowie przy ul. Cmentarnej 2 ma swoją bogatą historię. Od zawsze był on własnością Skarbu Państwa. Przez kilkadziesiąt lat był w zarządzie Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt.

W pierwszą sobotę września na boisku przy Szkole Podstawowej w Brzoskwini odbył się zorganizowany przez Koło Gospodyń z Brzoskwini festyn charytatywny, "Pożegnanie lata i wakacji", z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na tradycyjne spotkanie mikołajowe dla dzieci z Brzoskwini oraz dzieci z Ośrodków Szkolno - Wychowawczych w Miękini i Skawinie. Jak zwykle mogliśmy liczyć na naszych przyjaciół a zarazem sponsorów, którzy przybyli na spotkanie, oraz na mieszkańców Brzoskwini i okolicznych miejscowości.


Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Wójt Gminy Zabierzów - Elżbiety Burtan oraz Starosty Powiatu Krakowskiego - Józefa Krzyworzeki, którzy objęli patronatem honorowym nasz festyn. Razem z nami byli również: Członkowie Zarządu Powiatu Krakowskiego - Alicja Wójcik oraz Adam Wójcik, ksiądz proboszcz Parafii Morawica Władysław Palmowski, dyrektor Jurajskiej Izby Gospodarczej Andrzej Bukowczan, Józef Kruk, Jacek Figiel.


Za pomoc w organizacji spotkania dziękujemy: Ochotniczej Straży Pożarnej oraz młodzieży z Brzoskwini, Panom: Stanisławowi Miśtakowi, Markowi Burowskiemu, Grzegorzowi Bastrowi oraz prowadzącej Agnieszce Rokicie.


Koło Gospodyń z Brzoskwini wszystkim serdecznie dziękuje za obecność, pomoc i nie szczędzenie grosza na szczytny cel, natomiast najlepszym dowodem wdzięczności, będzie uśmiech dzieci, które po raz czwarty spotkają się ze świętym Mikołajem.


Barbara Brzoskwinia

Triada 2012 zakończona. Czwartą i rekordową pod względem liczby uczestników odsłonę turnieju świetlic środowiskowych z terenu gminy Zabierzów podsumowano w Dolinie Będkowskiej. Były nagrody, konkurs na najlepszego znawcę ryb, a do jedzenia … ślimaki. Jak można było się spodziewać, impreza podsumowująca tegoroczną Triadę przyciągnęła całą masę uczestników – wzięło w niej udział 237 podopiecznych z 19 świetlic środowiskowych, 20 opiekunów oraz wielu zaproszonych gości, w tym wójt Elżbieta Burtan, radny gminy p. Tadeusz Walczowski reprezentujący p. Marię Kwaśnik – Przewodniczącą Rady Gminy Zabierzów oraz członkowie Gminnej Komisji ds.Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Uczestnicy skorzystali tym razem z gościnności państwa Bartłomieja i Irminy Szczoczarzów, właścicieli Gospodarstwa Rybackiego Dolina Będkowska. Wyjątkowe miejsce dostarczyło dzieciom i młodzieży wielu uciech w postaci zwiedzania hodowli ryb, konkursu na znajomość poszczególnych gatunków tych zwierząt, a także najprawdziwszych połowów, którym podopieczni oddawali się z prawdziwą pasją. Gospodarze ufundowali dla zwycięzców konkursu ichtiologicznego nagrody rzeczowe, okolicznościowe dyplomy oraz książki pod wiele mówiącym tytułem Pan Karp. Dla chętnych – a było ich sporo – urządzono wspólne czytanie.


Warto zauważyć, że w Gospodarstwie państwa Szczoczarzów tego dnia nie sposób było się nudzić. Cały czas do zabawy zachęcali animatorzy przebrani za najprawdziwszych piratów. Szczególną popularnością cieszyły się wśród uczestników zawody w przeciąganiu liny. Zawodnicy zmęczeni konkurencją mogli posilić się podczas obiadu, na którym królowały oczywiście ryby z pobliskich stawów – dla najmłodszych bez ości.


Tuż po obiedzie przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu zamykającego tegoroczne zmagania świetlic – prezentacji krajów biorących udział w Euro 2012. Przypomnijmy, że zmagania piłkarzy o mistrzostwo starego kontynentu były motywem przewodnim czwartej Triady. Zgodnie z tą myślą podopieczni z sześciu świetlic środowiskowych zaprezentowali i oddali do degustacji zgromadzonych znakomite potrawy kojarzące się z konkretnymi państwami uczestniczącymi w Euro. I tak Brzezie przygotowało polskie pierogi i ogórki kiszone, Kochanów – sałatkę grecką i ciasto cytrynowe rodem z Hellady, Bolechowice prezentujące również Grecję – sałatkę grecką, Nielepice i Burów –ciasto tiramisu oraz pizzę, oczywiście z Italii, natomiast Brzezinka – ciasto i sałatkę według tradycyjnego holenderskiego przepisu. Pyszności wymienione powyżej musiały ustąpić miejsca specjałowi przygotowanemu przez świetlicę z Pisar. Ponieważ tamtejsi podopieczni wylosowali Francję, postanowili przyrządzić… ślimaki. Oczywiście zaprosili do ich degustacji i mimo początkowych oporów, wielu uczestników zdecydowało się spróbować kontrowersyjnego przysmaku. Opinie – zróżnicowane, choć przeważały głosy bardzo pozytywne. Przy tej okazji organizatorzy kierują szczególne podziękowania dla p. Grażyny Samek, która pomogła przygotować potrawę ku wielkiej uciesze zgromadzonych.


Po degustacji i wyłonieniu zwycięzców konkurencji, swe programy muzycznotaneczne zaprezentowały świetlice z Młynki, Aleksandrowic oraz Bolechowic. Był to czas na intensywną pracę komisji konkursowej, która przygotowała ostateczne podsumowanie tegorocznej rywalizacji. Końcowe wyniki przedstawiła wójt Elżbieta Burtan kierując ciepłe słowa do podopiecznych oraz wychowawców prowadzących świetlice. List z podziękowaniami dla wszystkich uczestników Triady odczytał także w imieniu p. Marii Kwaśnik radny Tadeusz Walczowski. Następnie p. wójt przekazała główne trofeum Triady – Super Puchar Wójta najlepszej świetlicy tegorocznej edycji turnieju. Powędrował on do rąk podopiecznych z Aleksandrowic, którzy odebrali puchar ubiegłorocznym triumfatorom z Niegoszowic. Drugą lokatę zajęła świetlica z Bolechowic, trzecią – świetlica z Brzezia. Główną nagrodą była kwota pieniężna – za pierwsze miejsce przyznano 1000 zł, drugie – 800 zł, trzecie – 600 zł. Pozostałe świetlice biorące udział w Triadzie odebrały nagrody w wysokości 500 zł. Wspomniane pieniądze zostaną spożytkowane na potrzeby własne świetlic – sprzęt sportowy, wycieczki, wyjścia do kina, teatru itp.


Na zakończenie imprezy, w imieniu prowadzących świetlice wystąpił p. Bogusław Zdeb, który przekazał na ręce p. wójt podziękowania w formie statuetki wręczanej najlepszym piłkarskim drużynom świata. Podziękowania skierowano również do p. Marii Kwaśnik, p. Joanny Hanusz – Przewodniczącej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz p. Elżbiety Skwarczek – koordynatora imprezy w Dolinie Będkowskiej i całej Triady za wsparcie i pomoc w organizacji już czwartego turnieju świetlic. W ten oto sposób dobiegła końca kolejna odsłona Triady. Z niecierpliwością czekamy na piątą edycję, życząc organizatorom zapału do pracy, uczestnikom zaś woli walki i najlepszych pomysłów podczas rywalizacji z rówieśnikami.


W imieniu organizatorów składamy gorące podziękowania państwu Szczoczarzom oraz ich współpracownikom, bez których tegorocznej Triady nie udałoby się tak wspaniale podsumować.


Tekst: Łukasz Gędłek Zdjęcia: Paweł Miłobędzki

sierpniowym numerze „Gońca” Pan Łukasz Gędłek pisał o aktach wandalizmu zaistniałych na terenie naszej gminy, m.in. o wulgarnych napisach na murze cmentarnym w Rząsce. Na terenie naszej gminy takich napisów jest dużo więcej. Będziemy publikować informacje o kolejnych w nadziei, że uda się zaktywizować społeczność gminną do wspólnego działania na rzecz zwalczania tego rodzaju aktów wandalizmu i chamstwa. Wydaje nam się, że niewłaściwą wagę przywiazują do tego zagadnienia służby odpowiedzialne za taki stan rzeczy, władze gminy, radni gminni i wreszcie my wszyscy, mieszkańcy naszej gminy. Dzisiaj napis powstaje (on nie powstaje sam, jest dziełem młodego przestępcy), na murze sąsiada, a jutro może pojawić się na naszym ogrodzeniu. Dzisiaj młodociany wandal niszczy cudze mienie, pisząc po murach, a jutro zachęcony swoją bezkarnością, wynikającą z biernej postawy odpowiedzialnych za to służb, może popełniać poważniejsze przestępstwa.


Wszystkim, którzy sądzą, że takie działanie jest pozbawione sensu, lub skazane na niepowodzenie przypominamy o eksperymencie „Zero tolerancji dla zła”, rozpoczętym w 1993 roku przez władze Nowego Jorku. Szef tamtejszej policji Wiliam Bratton wspólnie z burmistrzem Rudolphem Giulianim rozpoczęli bezprecedensową kampanię na rzecz prawa i porządku. W ciągu trzech lat udało im się poprzez zdecydowane działania i zmianę podejścia do ścigania drobnych, lecz uciążliwych dla obywatela przestępstw, osiągnąć sukces. Nie nam się równać do środków i sił użytych w wielomilionowej metropolii, ale nasze podejście do problemu bezkarności sprawców drobnych przestępstw powinno być podobne.


Musimy wspólnie, zdecydowanie reagować na każdy akt wandalizmu, nawet na najdrobniejszy, bo tolerowanie ich i w konsekwencji pobłażanie wandalom, którzy je popełniają, skutkować może w przyszłości rozplenieniem się na terenie naszej, względnie spokojnej gminy, wandalizmu i chuligaństwa w formie bardziej zaawansowanej.


Dbanie o bezpieczeństwo leży w naszym wspólnym interesie. Nie wstydźmy się informować policji o wszelkich przejawach zagrożenia i zakłócenia porządku. Być może nasza, obywatelska czujność zaowocuje tym, że nam i naszym dzieciom będzie się żyć bezpieczniej.


Red.

Tym razem postaramy się przybliżyć wszystkim sołectwo Brzezinka. Przeprowadziliśmy rozmowę z obecnym gospodarzem miejscowości, który podzielił się wrażeniami ze współpracy na rzecz rozwoju Brzezinki.


Jak długo pełni Pan funkcję sołtysa i co w tym czasie udało się zdziałać?


Jestem sołtysem dopiero pierwszą kadencję, a więc zaledwie 10 miesięcy, ale jestem bardzo zmotywowany do działania dzięki zaufaniu jakim obdarzyli mnie współmieszkańcy. Zarówno z nimi, jak i z członkami Rady Sołeckiej współpraca układa mi się pomyślnie. Staram się mieć jak najwięcej kontaktu z młodzieżą, ochotnikami straży pożarnej oraz księdzem proboszczem. Przywiązuję do tego dużą wagę, bo tylko w ten sposób mogę zebrać nowe pomysły na ulepszenie swojej działalności. W trakcie mojej kadencji oddaliśmy do użytku boisko sportowe, które oprócz podstawowej funkcji, ma również służyć jako miejsce integracji lokalnej społeczności. Skoro już zahaczyłem o ten temat, pragnę nadmienić, że organizujemy dla mieszkańców różnorakie imprezy i spotkania, m.in. obchody Dnia Seniora połączone ze spotkaniem opłatkowym, piknik rodzinny, czy też uczestniczymy w Dożynkach Gminnych. Inne rodzaje aktywności kierowane szczególnie do dzieci prowadzone są w świetlicy sołeckiej, głównie w soboty w godzinach popołudniowych. Organizowane są również wszelkiego rodzaju wyjazdy, które pozwalają im na poszerzanie horyzontów. Najmłodsi mają także do dyspozycji plac zabaw. Dotychczas udało się również poprawić stan obszarów, które narażone były na zalewanie poprzez niedrożne rowy odwadniające. Głęboko leży mi na sercu również estetyka wsi, dlatego staramy się w pełni zagospodarować miejsca komunalne, sadzimy nową roślinność. W tej kwestii otrzymałem ogromne wsparcie od mieszkańców, którzy aktywnie włączyli się w tę ekologiczną akcję. Wiele jednak zawdzięczam swojemu poprzednikowi, gdyż to podczas jego kadencji zostały zakończone prace nad kanalizacją oraz drogami, m.in. drogą powiatową. Na chwilę obecną niemal wszystkie drogi w Brzezince, to drogi asfaltowe.


Jak zatem wyglądają plany na przyszłość?


W przyszłości chciałbym zająć się dokończeniem budowy chodnika wzdłuż drogi powiatowej w kierunku Więckowic. Jest to miejsce bardzo niebezpieczne ze względu na brak oznakowania, ograniczeń, duże zawężenie i brak pobocza. Zacieśniamy również współpracę z sołtysem Radwanowic w sprawie przejazdu pomiędzy wsiami. Chciałbym również aby powstało boisko wielofunkcyjne, na którym młodzież będzie mogła rozwijać swoje pasje. W planach mamy również odtworzenie ścieżki rowerowej. Z niecierpliwością oczekujemy również na zakończenie budowy budynku wielofunkcyjnego oraz zagospodarowanie placu wokół niego. Z tego miejsca chciałbym serdecznie podziękować Radzie Gminy Zabierzów oraz Wójtom, za poparcie budowy tego obiektu.


Jakie Pan, jako gospodarz Brzezinki w imieniu swoim oraz mieszkańców ma marzenie?


Moim marzeniem jest zagospodarowanie w pełni każdej choćby najmniejszej wolnej powierzchni. Chciałbym też, aby centrum miejscowości, otoczenie kościoła zmieniło swój wygląd, wyładniało oraz poprawiło swoją funkcjonalność. Pragnę z całego serca podziękować mieszkańcom Brzezinki za okazywane wsparcie i dobre słowo. Szczególnie dziękuję żonie i rodzinie za ciągłe wspieranie mnie w jak najlepszym pełnieniu funkcji sołtysa miejscowości Brzezinka. Wyrazy uznania kieruję również do władz Urzędu Gminy Zabierzów oraz pracowników, gdzie otrzymuję pomoc w rozstrzyganiu spraw kluczowych dla mojej miejscowości.


Rozmawiała Edyta Kwiatkowska

 


 

Brzezinka


Wieś wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1427r. Od początku istnienia była własnością kapituły katedralnej krakowskiej. W połowie XVI wieku w Brzezince istniał już dwór.


Pod koniec XIX wieku właścicielami wsi byli: kapituła katedralna oraz Kasper Jaroń, który posiadał role, łąki, ogrody pastwiska i parcele budowlane. W 1908r. w Brzezince założono czytelnię Towarzystwa Oświaty Ludowej. W 1914 r. na terenie Brzezinki tworzono drużyny strzeleckie z inicjatywy Józefa Piłsudzkiego. Podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. w wyniku nalotów lotniczych i ognia artyleryjskiego we wsi zniszczonych zostało 29 domów. Do pierwszych organizatorów podziemia związanego ze Służbą Zwycięstwu Polski i Związkiem Walki Zbrojnej na terenie gminy Zabierzów należał kpt. Korpusu Ochrony Pogranicza Feliks Cebula, mieszkaniec Brzezinki.


W centrum Brzezinki znajduje się należąca do parafii Rudawa kaplica parafialna pw. św. Maksymiliana Kolbego, poświęcona w 1997 r. Aktualnie Brzezinkę zamieszkuje 643 mieszkańców.


Monografia Gminy Zabierzów – Anna Gawrońska Fot. A. Kwarciak

Szanowni Państwo!

Nieskuteczność systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce spowodowała zmianę przepisów dotyczących gospodarki odpadami uwzględniających wytyczne krajów Unii Europejskiej.


Największe i najbardziej znaczące zmiany dotyczące mieszkańców zostały zawarte w znowelizowanej Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, mającej w pełnym zakresie wejść w życie od dnia 1 lipca 2013 roku.


Istota nowych przepisów zakłada, że gminy przejmą obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. W nowym systemie to gminy będą przeprowadzać przetargi na odbieranie odpadów komunalnych oraz będą gospodarowały środkami pochodzącymi z opłat pobieranych od właścicieli nieruchomości jak również dbały o należytą jakość usług w zakresie odbioru odpadów.


Celem zmian jest:


    uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami,

    upowszechnienie selektywnej zbiórki odpadów komunalnych,

    zmniejszenie ilości odpadów komunalnych kierowanych na składowiska,

    wyeliminowanie nielegalnych składowisk odpadów.


Obowiązek organizacji odbioru odpadów komunalnych przez gminę obejmuje właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. W niedługim okresie Rada Gminy Zabierzów podejmie pakiet uchwał regulujących znowelizowane przepisy w tym:    wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (składanej przez właścicieli nieruchomości);

    metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawkę takiej opłaty, jak również termin, częstotliwość i tryb jej uiszczania;

    szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, promujący selektywną zbiórkę odpadów.


Wszelkie informacje na temat zmian w funkcjonującym systemie gospodarki odpadami, na terenie naszej gminy, znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.zabierzow.org.pl w ruchomej zakładce ochrona środowiska i gospodarowanie odpadami oraz w Referacie Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Zabierzów pod numerami telefonów: 285 40 95, 283 07 42, 285 11 04.


Anetta Kucharska Kierownik ROŚ i GO UG Zabierzów

W ubiegłym roku w Zabierzowie odbyła akcja Szlachetna Paczka, organizowana z ramienia Stowarzyszenia WIOSNA. Ten ogólnopolski projekt okazał się w naszej miejscowości niewątpliwym sukcesem. Z przyczyn niezrozumiałych Szlachetna Paczka nie będzie miała kontynuacji w bieżącym roku. Nie chcemy jednak zostawiać naszych rodzin bez pomocy! W związku z tym w ramach współpracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zabierzowie i parafii p.w. św. Franciszka z Asyżu odbędzie się w tym roku przedświąteczna akcja pomocy pod nazwą Grudniowa Niespodzianka.


Grudniowa Niespodzianka to świetna okazja, by w okresie Mikołajek pomóc i obdarować potrzebujące rodziny z naszej gminy. Chcemy sprawić, żeby zarówno czas przedświąteczny, jak i święta Bożego Narodzenia, były okresem szczęśliwym również dla tych, którzy na co dzień martwią się o swój byt. Pomóżmy im i nie zostawiajmy ich samym sobie! Zostańmy św. Mikołajem w tym roku!


Do 20 października b.r. przyjmujemy zgłoszenia na wolontariuszy, którzy chcą pomóc i zrobić w tym roku wspaniałą grudniową niespodziankę rodzinom potrzebującym z naszej gminy!!!


Paulina Pstruś, tel. 602683838, Joanna Duda, tel. 724443551


e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jesteśmy również na facebooku: www.facebook.com/grudniowaniespodzianka.zabierzow

Jak już pisaliśmy w poprzednim numerze, o tym na co należy uważać biorąc pożyczkę lub kredyt w firmie, która nie jest bankiem a tylko go niejako udaje, postaram się pokazać na co zwrócić uwagę lokując pieniądze w takiej instytucji.

Przed mieszkańcami gminy spore zmiany w zakresie odbioru odpadów komunalnych. Reorganizacji ulegają dotychczasowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi, a zatem także te związane z wywozem odpadów z naszych posesji.


Wszystko za sprawąznowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przyjętej 1 lipca 2011r. Wspomniana ustawa jest efektem dostosowywania polskiego prawa do ustawodawstwa Unii Europejskiej.


W myśl nowych rozporządzeń, obowiązek odbioru odpadów z gospodarstw domowych spoczywa na gminach, tak by wyeliminować zjawisko „dzikich wysypisk”. Monitorowany ma być także proces utylizacji i składowania odpadów. Gmina organizuje system odbioru odpadów od mieszkańców i ma zgodnie z ustawą pobierać od nich opłatę, która ma zapewnić fi nansowanie systemu. Szczególny nacisk położono na kwestię recyklingu, a zatem segregowania odpadów i odzyskiwania surowców wtórnych. Cały proces gospodarowania odpadami komunalnymi zostanie objęty kontrolą, w której czynny udział wezmą fi rmy, wybrane na drodze przetargu do świadczenia usług na rzecz Gminy.


Co mieszkaniec Gminy powinien wiedzieć?


    Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach obowiązuje od 1 stycznia 2012r., ale czas na wprowadzenie jej w życie mija dopiero 1 lipca 2013 r.

    Do 1 lipca 2013 r. każdy mieszkaniec winien rozwiązać umowę z firmąświadczącą usługi w zakresie wywozu odpadów z posesji.

    Odpady będą odbierać wyłonione w drodze przetargu fi rmy.

    Rada Gminy w formie uchwały ustali stawki opłat oraz częstotliwość odbioru odpadów od mieszkańców.

    Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi odprowadzana przez dane gospodarstwo do Gminy będzie uzależniona od liczby mieszkańców danej nieruchomości oraz od stawki w przeliczeniu na jednego mieszkańca, którą określi w uchwale Rada Gminy.

    Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do złożenia deklaracji o ilości osób, zamieszkujących nieruchomość, która będzie podstawą do naliczenia opłaty.

    Z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi Gmina pokryje koszty odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych.

    Opłata za odpady posegregowane będzie niższa niż za odpady zmieszane – warto segregować.


Kontakt w tej sprawie:
12 285 40 95
12 285 11 08
12 285 11 04

ballstal.jpg