• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • biga.jpg
 • colorex.jpg
 • dron.jpg
 • familia.jpg
 • gk.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • markor.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • skot.jpg
 • wojcik.jpg
 • wwm.jpg

Reklama

 • alteks.jpg
 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • melba.jpg
 • mirex.jpg
 • rrreklama.jpg
 • szumiec.jpg
 • weterynarz.jpg
 • zlotegody.jpg

Numer 06/2012

Dni Zabierzowa – skąd taki pomysł, przecież podobne imprezy są organizowane w gminie bardzo często, czy potrzebna była kolejna?

 

Mieszkam w Zabierzowie już 37 lat i trochę zdążyłem poznać środowisko zabierzowskie, widzę jak bardzo się zmieniło a szczególnie w ostatnich latach, dawniej ludzie żyli bliżej siebie, byli ze sobą bardziej związani. Obecnie niestety wszyscy mamy mało czasu, dużo więcej pracujemy, ciągle jesteśmy zabiegani, soboty wykorzystujemy na to żeby coś zrobić w domu, a w niedziele marzymy już tylko o błogim lenistwie. W moim odczuciu i chyba nie tylko w moim powinniśmy więcej czasu poświęcać na życie towarzyskie, wypoczynek czy też rozrywkę. Jeżeli na Zebraniu Wiejskim, Mieszkańcy podejmują uchwałę o organizacji Dni Zabierzowa, przeznaczają na to pieniądze to oznacza że inicjatywa Sołtysa i Rady Sołeckiej jest trafiona i jest duże zapotrzebowanie na taką rozrywkę. Oczywiście słyszałem też opinię, że znacznie lepiej byłoby przeznaczyć te pieniądze na naprawę drogi lub wykonać inne potrzebne prace, ale takie potrzeby są zawsze i nigdy nie będzie tak, że będzie już wszystko zrobione. Ciągle coś jeszcze będzie do zrobienia. Sądzę że nie byłoby dobrze rezygnować z chwil relaksu, wypoczynku i zabawy, życie to nie tylko obowiązki i codzienne problemy. Ktoś kto widział jak wspaniale bawili się wszyscy obecni na imprezie w sobotę, kto widział jak dzieci bawiły się w niedzielę, ile było radości i dobrej zabawy, na pewno przyzna nam rację. Myślę, że nie bez znaczenia jest również okazja do integracji naszej społeczności. Wszędzie w europejskich krajach rozwiniętych organizowane są festyny a ludzie po dobrej zabawie mają więcej sił i zapału do codziennej pracy. Bardzo się staramy aby program imprezy był bogaty i urozmaicony, czyli dla każdego coś miłego, pierwszy dzień dla dorosłych(chociaż nie tylko ponieważ w tym dniu mogliśmy też podziwiać umiejętności młodych piłkarzy z Akademii Piłkarskiej). Drugi dzień tradycyjnie rozpoczął się Mszą Świętą w naszym kościele Parafialnym odprawioną za Mieszkańców Zabierzowa, a reszta dnia to dużo wspaniałej zabawy i radości naszych najmłodszych. Muszę też wspomnieć i serdecznie podziękować naszej Gminnej Orkiestrze pod kierownictwem Pana Józefa Bylicy oraz Orkiestrze z Tokarni, które uświetniły naszą imprezę wspaniałymi koncertami.

 

Zorganizowanie święta dla mieszkańców wymaga nie tylko środków finansowych ale również czasu i zaangażowania, więc chyba nie jest łatwo osobie czynnej zawodowo?

 

Łatwo istotnie nie jest, ale jest to praca zespołowa a pracownicy Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, którzy biorą na siebie największą część tej pracy mają duże doświadczenie i można powiedzieć, że robią to profesjonalnie. Znacznie też łatwiej jest, jeżeli ma się wsparcie dobrej Rady Sołeckiej a ja mam to szczęście, że w składzie poprzedniej i obecnej Rady znaleźli się ludzie mądrzy, którzy chętnie poświęcają swój czas na społeczną pracę dla mieszkańców Zabierzowa. Zresztą deklaracje o chęci pracy na kolejną kadencję, tych właśnie ludzi miały decydujący wpływ na moją decyzję

o kandydowaniu na funkcję sołtysa. Bez dobrej Rady było by bardzo trudno wywiązywać się należycie z obowiązków jakie są konsekwencją pełnienia tej funkcji.

A teraz samoocena, jakie były te „Dni Zabierzowa”?

 

Myślę że było nieźle, ale jak to mówią nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Jak Pan wie dobra pogoda jest jednym z najważniejszych czynników, które decydują o tym że impreza taka jak nasza, czyli plenerowa jest udana, a w tym roku w przeciwieństwie do lat poprzednich mieliśmy szczęście. Czerwiec bywa pod tym względem kapryśny, można było co prawda znaleźć inny termin na przykład lipiec lub sierpień, ale wówczas może ze względu na wakacje byłoby mniej tych którzy bawią się najbardziej spontanicznie. Wierzę że każde kolejne Dni Zabierzowa będą coraz lepsze, tym bardziej że w organizację oprócz Rady Sołeckiej i pracowników SCKiPGZ angażuje się coraz więcej osób np. dołączył kolejny Radny Gminy, Klub Seniora. Jestem przekonany że ta impreza wpisze się już na stałe w nasz kalendarz i kolejne Rady Sołeckie, przy wsparciu mieszkańców będą kontynuować organizowanie tego pięknego czerwcowego święta. A korzystając z okazji chciałbym serdecznie podziękować wszystkim którzy przyczynili się do tego że ta impreza była tak udana i zaprosić za rok.

 

Dziękujemy i my za rozmowę, życząc kolejnych udanych imprez.

VIII Jurajski Półmaraton o Puchar Starosty Krakowskiego i Wójta Gminy Zabierzów to:

- Największa impreza sportowa na terenie Gminy Zabierzów 4 Największa masowa impreza sportowa w Powiecie Krakow
skim

- Trzecia co do wielkości impreza biegowa w Małopolsce

- Siedem uzyskanych tytułów Złoty Bieg w kategorii półmaraton w Polsce

- 1599 biegaczy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Austrii, Wielkiej Brytanii i Włoch

- Wójt Gminy Zabierzów – Mecenasem Biegów Roku 2011

- Niespotykany, żywiołowy doping mieszkańców gminy na trasie

- Jedna z trzech w Polsce nagród głównych w postaci samo chodu

- Puchar Stefana Moląga - tylko u nas

- Grochówka zabierzowska wyprodukowana w Kobylanach przez „Rogate Przysmaki” – tylko w Rudawie tak smakuje

- Studenci, nauczyciele, policjanci, żołnierze, bankowcy – wszyscy mają u nas tego dnia swoje mistrzostwa w półmaratonie

- Najsympatyczniej zabezpieczana impreza biegowa w Polsce


Do zobaczenia za rok 9. czerwca 2013 roku na IX Jurajskim Półmaratonie.

15 czerwca na obiektach „Rogatego Rancza” w Zabierzowie odbyła się kolejna z cyklu imprez taneczno-folklorystycznych pod nazwą „+35”. W zabawie wzięło udział kilkudziesięciu przyjaciół „rogatego”, którzy wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Białym Kościele, kierowanego przez Agatę Szumny, bawili się setnie. Tym razem ciasta, którymi objadali się goście, zostały upieczone przez panie z KGW w Balicach z szefową Urszulą Brzyszczyk. Na sali już „po cywilnemu” bawiły się także pełne składy KGW „Giebułtowianek” i KGW z Brzoskwini.


Po degustacji smakowitych wypieków i wysłuchaniu minirecitalu w wykonaniu KGW z Białego Kościoła, ruszono w tany. Wszyscy doskonale bawili się przy rytmach z lat osiemdziesiątych.


Kolejna impreza z tego cyklu, na którą serdecznie zapraszamy przyjaciół i sympatyków „Rogatego Rancza”, odbędzie się 27 lipca (piątek) o godzinie 20,00. Wstęp 10,- zł od osoby. Gwarantujemy rewelacyjną „rogatą„ atmosferę, zabawę taneczną przy największych hitach muzycznych i dużą porcję folkloru.

Rozmowa z sołtysem wsi Brzoskwinia Tadeuszem Jojczykiem.

Funkcję sołtysa pełnię w Brzoskwini od 14 lat. W tym czasie zrealizowaliśmy wiele przedsięwzięć, które zmieniły naszą wieś. Kilkanaście lat temu rozpoczęliśmy zakładanie sieci wodociągowej, telefonicznej i gazowniczej. Równolegle trwała budowa kaplicy będącej dziś naszą dumą. Wieś stale się rozbudowuje i przybywa nowych domów, dlatego remonty i rozbudowa dróg to temat ciągle otwarty. Wybudowaliśmy wiele dróg, a poprzedni i bieżący rok były szczególnie owocne. Nowa nawierzchnia drogi i chodnik długości ok. 1,5 km zapewniają komfort jazdy kierowcom i bezpieczeństwo pieszym. Ukształtowanie terenu utrudniało komunikację telefoniczną mieszkańcom Brzoskwini, lecz wybudowany niedawno maszt telefonii komórkowej zlikwidował ten problem. Zgodnie z sugestiami mieszkańców ułatwiliśmy drogę do Urzędu Gminy uruchamiając stałą linię busa, będącą również alternatywnym połączeniem z Krakowem. Od kilku lat istnieje świetlica środowiskowa oferująca dzieciom i młodzieży ciekawe formy spędzania wolnego czasu. W trosce o najmłodszych powstał ogólnodostępny plac zabaw, a szkołę wspomagamy w budowie kolejnego, dla najmłodszych uczniów.

To już! Rozpoczął się długo oczekiwany przez wszystkich okres wakacji. Słońce, plaża, morze, jezioro, góry - kusi nas mnóstwo atrakcyjnych ofert spędzenia wolnego czasu. Niewątpliwie okres odpoczynku to również okres obniżenia czujności. Postanowiliśmy przy współpracy z komendantem komisariatu w Zabierzowie przekazać wam kilka oczywistych, ale jakże często pomijanych wskazówek.

W dniach 16 – 17 czerwca odbyły się IV Dni Zabierzowa, których organizatorami byli Sołtys i Rada Sołecka Wsi Zabierzów. Imprezy odbywały się na terenie Gminnego Stadionu Sportowego. W sobotę odbył się m.in. II Turniej Piłkarski o Puchar Wojtka Kubackiego, koncert zespołów Hurricane 96 i Pancakes a także występ zespołu Żuki, a na zakończenie zabawa taneczna z zespołem Paris. W niedzielę po Mszy Św. w intencji mieszkańców Zabierzowa, odbył się blok zabaw i konkursów dziecięcych, a także koncerty orkiestr dętych z Zabierzowa i Tokarni.

Właśnie z Grecji wróciła „zabierzowska” ekipa, która w dniach 21.06 - 2.07 przebywała w miejscowości Olimpic Beach, na Riwierze Olimpijskiej. Był to czwarty z kolei wyjazd organizowany przez biuro podróży „Antałek” z Krakowa dla naszej ekipy. Corocznie, pod koniec czerwca wyjeżdżamy kilkudziesięcioosobową grupą do Grecji na wypoczynek.


W tym roku, w czerwcu, cena wyjazdu (nie zawierająca wyżywienia) wynosiła około 680 złotych od osoby (300 złotych i 90 euro). Nie jest to dużo, a dla tych, którzy wrócili właśnie ze słonecznej Grecji wyjazd był na tyle atrakcyjny, że już dzisiaj formuje się ekipa na wyjazd w przyszłym roku. Ponieważ biuro Antałek organizuje turnusy aż do początku października, dlatego dla wszystkich czytelników naszej gazety, którzy zastanawiają się nad tym gdzie spędzić wakacje, podajemy kilka przyczyn, dla których warto pojechać do Olimpic Beach.

Są to:

*   bardzo rozsądna cena
*   gwarantowana pogoda
*   piaszczysta plaża długości 3,5 kilometra, posiadająca jako atest czystości, błękitną flagę Unii Europejskiej
*   czyste i ciepłe morze
*   miejsce pobytu oddalone 100 metrów od brzegu morza i 25 kilometrów od góry Olimp (2918 m. n.p.m.), siedziby Zeusa
*   sympatyczna i profesjonalna opieka polskich rezydentów na trasie i na miejscu
*   transport luksusowym autokarem
*   pokoje dwu i trzyosobowe w nowych budynkach hotelowych o wysokich standardach
*   bezpieczeństwo gwarantowane we wszystkich kurortach nadmorskich

I wreszcie ostatni, „zabierzowski” argument za wyjazdem z „Antałkiem” to fakt, iż właścicielką biura jest mieszkanka naszej gminy. Tak więc ziomale, wspierajmy ziomali, a na pytania dotyczące wyjazdu odpowiedzą telefonicznie pracownicy biura pod nr. tel 12/631-01-06 lub uczestnicy wyjazdu, mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Zapraszamy wszystkich do Grecji z „Antałkiem”!!!

W lipcu 2008r. 8 zaangażowanych społecznie kobiet postanowiło reaktywować Koło Gospodyń Wiejskich w Brzoskwini. Nie zrobiły tego dla własnego „widzimisię” ale po to, aby dać ludziom coś od siebie. Dla nich działalność społeczna i charytatywna to jak zasianie w sercach ludzi czegoś dobrego, ciężka praca, aby to wypielęgnować, a potem patrzenie z dumą jak rozwijają się owoce ich pracy. Poświęcając własny czas i energię starają się pielęgnować regionalne tradycje i przybliżać je mieszkańcom Brzoskwini i okolic. – Każdego roku organizujemy „Mikołajki” dla dzieci z Brzoskwini oraz dzieci z ośrodka szkolno-wychowawczego w Miękini i Skawinie. Największą nagrodą jest dla nas uśmiech tych dzieci, które patrząc pełnymi miłości oczami dziękują za chwilę radości i azyl od codzienności.


Oprócz wspomnianej już inicjatywy, zajmują się również organizacją „Szlachetnej paczki”. Już w pierwszym roku swojej działalności zorganizowały pierwsze w historii Gminy Zabierzów spotkanie opłatkowe wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich. Członkinie KGW w Brzoskwini bardzo prężnie się rozwijają i biorą czynny udział w promocji swojej miejscowości na terenie gminy, oraz już dwukrotnie jako reprezentacja Gminy Zabierzów m.in. podczas Powiatowych Dożynek. Uczestniczą również w uroczystościach sołeckich i parafialnych, a także organizują Festyn integracyjny dla mieszkańców. W swoich inicjatywach mają również sprzymierzeńców. Są nimi głownie UG w Zabierzowie, Starostwo Powiatowe, GOPS, Parafia w Morawicy, OSP w Brzoskwini, Państwo Kruk oraz młodzież, która jest chętna do udzielania wszelakiej pomocy. KGW angażuje się w wiele akcji społecznych, m.in. przygotowuje posiłki dla pielgrzymki Dominikańskiej, która przybywa do Brzoskwini. W 2010r. pomagały powodzianom z Jeziorzan, poprzez dostarczenie im artykułów spożywczych i przemysłowych po przeprowadzonej wcześniej zbiórce wśród mieszkańców Brzoskwini. Współpracują również ze Stowarzyszeniem Korona Północnego Krakowa. Wbrew powszechnemu przekonaniu dochody KGW w Brzoskwini przeznaczone są na przygotowywanie wszystkich tych wydarzeń i akcji inicjowanych przez członkinie koła. Niestety ponieważ nie prowadzą działalności gospodarczej nie mają stałych dochodów z tytułu prowadzenia Koła Gospodyń Wiejskich, a oznacza to, że m.in. część strojów, w których reprezentują swoją miejscowość, została zakupiona z pieniędzy własnych. 2 razy w miesiącu odbywają się spotkania, gdzie oprócz obradowania nad przygotowaniem imprez okolicznościowych, panie wykonują kwiaty, głównie róże, ale co ciekawe -z liści klonu. Najnowszą akcją, w której uczestniczyły było zainicjowanie cyklu prezentacji Kół Gospodyń Wiejskich na comiesięcznych zabawach „35+” odbywających się na Rogatym Ranczu.


Jakie mamy marzenia? Naszym marzeniem jest pełna akceptacja otoczenia, jako osób pracujących społecznie na rzecz innych.


Zważywszy na waszą otwartość na wszelkie propozycje i inicjatywy, życzymy, aby wasza działalność została nie tylko zaakceptowana, ale i w odpowiedni sposób doceniona.


Edyta Kwiatkowska W lipcu 2008r. 8 zaangażowanych społecznie kobiet postanowiło reaktywować Koło Gospodyń Wiejskich w Brzoskwini. Nie zrobiły tego dla własnego „widzimisię” ale po to, aby dać ludziom coś od siebie. Dla nich działalność społeczna i charytatywna to jak zasianie w sercach ludzi czegoś dobrego, ciężka praca, aby to wypielęgnować, a potem patrzenie z dumą jak rozwijają się owoce ich pracy. Poświęcając własny czas i energię starają się pielęgnować regionalne tradycje i przybliżać je mieszkańcom Brzoskwini i okolic. – Każdego roku organizujemy „Mikołajki” dla dzieci z Brzoskwini oraz dzieci z ośrodka szkolno-wychowawczego w Miękini i Skawinie. Największą nagrodą jest dla nas uśmiech tych dzieci, które patrząc pełnymi miłości oczami dziękują za chwilę radości i azyl od codzienności.


Oprócz wspomnianej już inicjatywy, zajmują się również organizacją „Szlachetnej paczki”. Już w pierwszym roku swojej działalności zorganizowały pierwsze w historii Gminy Zabierzów spotkanie opłatkowe wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich. Członkinie KGW w Brzoskwini bardzo prężnie się rozwijają i biorą czynny udział w promocji swojej miejscowości na terenie gminy, oraz już dwukrotnie jako reprezentacja Gminy Zabierzów m.in. podczas Powiatowych Dożynek. Uczestniczą również w uroczystościach sołeckich i parafialnych, a także organizują Festyn integracyjny dla mieszkańców. W swoich inicjatywach mają również sprzymierzeńców. Są nimi głownie UG w Zabierzowie, Starostwo Powiatowe, GOPS, Parafia w Morawicy, OSP w Brzoskwini, Państwo Kruk oraz młodzież, która jest chętna do udzielania wszelakiej pomocy. KGW angażuje się w wiele akcji społecznych, m.in. przygotowuje posiłki dla pielgrzymki Dominikańskiej, która przybywa do Brzoskwini. W 2010r. pomagały powodzianom z Jeziorzan, poprzez dostarczenie im artykułów spożywczych i przemysłowych po przeprowadzonej wcześniej zbiórce wśród mieszkańców Brzoskwini. Współpracują również ze Stowarzyszeniem Korona Północnego Krakowa. Wbrew powszechnemu przekonaniu dochody KGW w Brzoskwini przeznaczone są na przygotowywanie wszystkich tych wydarzeń i akcji inicjowanych przez członkinie koła. Niestety ponieważ nie prowadzą działalności gospodarczej nie mają stałych dochodów z tytułu prowadzenia Koła Gospodyń Wiejskich, a oznacza to, że m.in. część strojów, w których reprezentują swoją miejscowość, została zakupiona z pieniędzy własnych. 2 razy w miesiącu odbywają się spotkania, gdzie oprócz obradowania nad przygotowaniem imprez okolicznościowych, panie wykonują kwiaty, głównie róże, ale co ciekawe -z liści klonu. Najnowszą akcją, w której uczestniczyły było zainicjowanie cyklu prezentacji Kół Gospodyń Wiejskich na comiesięcznych zabawach „35+” odbywających się na Rogatym Ranczu.


Jakie mamy marzenia? Naszym marzeniem jest pełna akceptacja otoczenia, jako osób pracujących społecznie na rzecz innych.


Zważywszy na waszą otwartość na wszelkie propozycje i inicjatywy, życzymy, aby wasza działalność została nie tylko zaakceptowana, ale i w odpowiedni sposób doceniona.


Edyta Kwiatkowska

Redakcja: Wiemy, że od początku tego roku działa w Urzędzie Gminy nowy Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. Proszę coś powiedzieć na temat działalności tej nowej komórki?

Anetta Kucharska: Tak, rzeczywiście powołana została nowa komórka – Referat Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami, którym mam zaszczyt kierować. Siedziba Referatu mieści się od niedawna w budynku Urzędu Gminy Zabierzów przy ul. Kolejowej 28, naprzeciwko zabierzowskiego Gimnazjum. Referat działa w strukturach Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy

R: A skąd się wyłonił pomysł powołania nowego referatu?

AK: Za decyzją o wyodrębnieniu Referatu stoi znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, przyjęta przez polski par- lament 1 lipca 2011 r. Wspomniana ustawa jest efektem dostosowywania polskiego prawa do ustawodawstwa Unii Europejskiej. Przypomnijmy, iż w myśl nowej ustawy za gospodarkę odpadami komunalnymi od 1 lipca 2013 r. odpowiadać będzie gmina. Zmian nie odczują zbytnio mieszkańcy, ale samorządy, w tym oczywiście Gmina Zabierzów, która to obecnie musi opracować zupełnie nowe procedury i rozwiązania.

R: Przed Państwem stoi nie lada wyzwanie?

AK: Tak, nie ukrywam jest to olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne, duża odpowiedzialność spoczywa na mnie, jako osobie kierującej nie tylko tym projektem, ale również referatem.

R: Proszę nam, mieszkańcom przybliżyć, na czym będzie polegał nowy system odbioru odpadów z posesji, jakie zmiany nas czekają?

AK: Od 1 stycznia 2012 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jej przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Znowelizowana ustawa dostosowuje polskie regulacje dotyczące gospodarki odpadami do najwyższych ekologicznych standardów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Zmiana przepisów powoduje to, iż gmina, będzie odpowiedzialna za odbiór i utylizację odpadów. Dzięki tym zmianom mniej odpadów trafi na dzikie wysypiska czy też do pobliskich rowów. Liczymy również, że więcej odpadów będzie poddawanych segregacji. W chwili obecnej trwają już bardzo intensywne prace przygotowawcze, dotyczące tworzenia bazy danych wszystkich mieszkańców, przygotowujemy się również do dużego przetargu. Każdy z państwa otrzyma ulotkę informacyjną, taki mini przewodnik o nowych przepisach dotyczących znowelizowanej „ustawy śmieciowej” oraz deklarację, w której będzie musiał zawrzeć informacje o ilości zamieszkujących w gospodarstwie osób. Na tej podstawie zostanie naliczona opłata, którą będziemy mieli obowiązek uiszczać, co miesiąc.

R: Jakie jeszcze obowiązki spoczywają na barkach referatu?

AK: Jednostka, którą kieruję obsługuje wiele innych, niezwykle istotnych spraw, które w bezpośredni sposób dotyczą życia codziennego mieszkańców gminy. Niezwykle ważne i istotne zagadnienie stanowi wycinka drzew i wydawanie decyzji w tym zakresie. Teren naszej gminy jest atrakcyjny pod różnymi względami i stanowi obiekt zainteresowań wielu nowo przybyłych i budujących się tu mieszkańców, w związku z powyższym osoby te zwracają się do nas z wnioskami o wycinkę drzew bądź też w sprawie dotowania systemów grzewczych. Nie zapominamy również o rdzennych mieszkańcach naszej gminy, którzy to mają zabudowania pokryte wyrobami azbestowymi, w tym temacie również gmina umożliwia odbiór i wywóz tych niebezpiecznych materiałów. Niezwykle istotnym zagadnieniem jest wydawanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Nowelizacja Prawa ochrony środowiska zakłada wymóg uzyskania takich decyzji na realizację przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko Zagadnienie to ściśle łączy się z nowo powstającymi inwestycjami zarówno w budownictwie, jaki i w infrastrukturze drogowej a wiemy, że Gmina Zabierzów rozwija się w bardzo intensywny sposób a to pociąga za sobą dużą ilość spraw i postępowań w tym zakresie, jaką prowadzimy. By ułatwić komunikację mieszkańców z Referatem, na stronie internetowej Gminy Zabierzów powstała specjalna zakładka, pod którą znaleźć można przydatne informacje, instrukcje, zarządzenia oraz normy prawne tyczące się bezpośrednio spraw obsługiwanych przez Referat. Wielu mieszkańców zaciekawi z pewnością rubryka poświęcona ochronie zwierząt oraz stały afisz z ogłoszeniami o zwierzętach zaginionych lub znalezionych na terenie Gminy.

R: Rzeczywiście mnogość i różnorodność spraw, jakimi Państwo się zajmu jecie powoduje z pewnością wiele stresujących sytuacji?

AK: Nie ukrywam, że rzeczywiście tak bywa w codziennej naszej rzeczywistości, iż wiele spraw „środowiskowych” jest tematem wielu konfliktów, sporów. Ale pracuję z bardzo ambitnym zespołem. Są to pracownicy zarówno z mniejszym jak i z dużym, kilkunastoletnim doświadczeniem, od których ja również dużo się uczę. Dużą uwagę skupiam na tym, aby atmosfera pracy była przyjazna nie tylko dla nas pracowników, ale przede wszystkim dla petentów przychodzących do urzędu. Zależy mi, aby nasza urzędnicza praca postrzegana była w sposób profesjonalny oraz przyjazny mieszkańcom. Staram się, aby jakość wykonywanych przez nas zadań była na najwyższym poziomie, dlatego też zarówno ja jak i mój zespół chętnie uczestniczymy w szkoleniach czy też konferencjach „środowiskowych”.

R: Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę dużo sukcesów. AK: Ja również bardzo dziękuję za rozmowę.

Klub Seniora w Bolechowicach działa od marca 2012 roku i liczy już 25 członków.

Spotkania odbywają się w ostatni czwartek każdego miesiąca o godz. 19.00 w sołtysówce w Bolechowicach. W Klubie Seniora można się spotkać z osobami w podobnym wieku i wspólnie spędzić czas w miłej atmosferze.


Celem naszego Klubu jest integrowanie i wspieranie aktywności osób starszych w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Zapisując się do Klubu Seniora zrywa się z nudą.

Życie naszego Klubu uatrakcyjniają różne imprezy i ciekawe spotkania. Od momentu powstania Klubu było ich już kilka; spotkanie okolicznościowe z okazji Świąt Wielkanocnych, piknik integracyjny, itp.

Członkowie Klubu Seniora uczestniczą również w życiu kulturalnym poprzez wspólne wyjścia do muzeów czy na występy lub spotkania ze znanymi osobami.


12 czerwca członkowie Klubu Seniora zwiedzili Podziemia Rynku w Krakowie, które zostały otwarte dla turystów we wrześniu 2010 roku. Pod płytą Rynku znajduje się unikatowy na skalę europejską rezerwat archeologiczny o powierzchni około 4000 m2. Zwiedzanie muzeum pozwoliło nam poznać burzliwe dzieje średniowiecznego Krakowa.

26 czerwca na zaproszenie Klubu Seniora w Zabierzowie uczestniczyliśmy w Wieczornicy Świętojańskiej z Wiankami, która odbyła się w Rogatym Ranczu w Zabierzowie. Każdy uczestnik Wieczornicy przyniósł własnoręcznie upleciony wianek z żywych kwiatów i ziół, który brał udział w konkursie na najpiękniejszy wianek. Wszyscy uczestnicy doskonale się bawili.


Klub Seniora w Bolechowicach składa podziękowanie za zaproszenie na Wieczornicę i dobrą zabawę dzięki której członkowie Klubów mogli się lepiej poznać i nawiązać znajomości, które mamy nadzieję, że będą nadal kontynuowane.

Ostatnią imprezą zorganizowaną w czerwcu był wyjazd członków Klubu do Cafe Caroline w Krakowie, ul. Głowackiego 4. Uczestniczyliśmy w występie aktorki Aldony Jankowskiej, znanej z telewizyjnego programu rozrywkowego „Szymon Majewski show-Rozmowy w Tłoku” a także z filmów i seriali telewizyjnych. Był to wieczór pełen humoru i dobrej zabawy.


W maju Klub Seniora przeprowadził anonimową ankietę wśród swoich członków, która miała na celu zebranie opinii na temat potrzeb osób w wieku senioralnym. Na podstawie przeprowadzonej ankiety i zgłaszanych przez członków Klubu propozycji staramy się dostosować program działalności naszego Klubu do ich potrzeb.


Klub Seniora w Bolechowicach wystosował pismo (i oczekuje na odpowiedź) do Pani Wójt Gminy Zabierzów i do Dyrektora Ośrodka Sportowo Rekreacyjnego w Zabierzowie z prośbą o pomoc w zorganizowaniu i dofinansowaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych w wodzie pod opieką instruktora dla członków naszego Klubu.


W planach lipcowych Klubu Seniora mamy m.in. uczestnictwo w XII Samorządowym Pikniku Rodzinnym, podczas którego chcemy wziąć udział w aukcji charytatywnej oraz zacieśnić współpracę z Radą Sołecką.


Helena Moląg

Euro 2012 już za nami. Chociaż Polska nie wyszła z grupy, całej imprezie towarzyszyły piękne sportowe emocje. Nie mniejsze panowały podczas turnieju piłki nożnej Shell Cup, który odbył się 26 maja w Zabierzowie. W finale zmierzyły się ze soba Polska i Francja.

smog.jpg