5 stycznia 2020 roku w Centrum Konferencyjnym Eximius Park w Zabierzowie w budynku 1000 odbył się bardzo dobrze obsadzony międzynarodowy turniej szachowy.

szachy

W turnieju udział wzięło 100 szachistów z różnych miast Polski i z Ukrainy, w tym 3 arcymistrzowie szachowi, mistrzowie międzynarodowi i mistrzowie FIDE. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim w 11 rundach. W turnieju OPEN grali najlepsi szachiści, a w turnieju U – 12 juniorzy szachowi. W głównym turnieju OPEN do ostatniej gry nie było wiadomo kto zwycięży. Ostatecznie pierwsze miejsce z 8,5 pkt. zajął Mistrz Międzynarodowy Piotr Sabuk z KSz Hetman Płock. Tyle samo pkt. zdobył drugi Jerzy Kyć z TSz Skoczek Sędziszów Małopolski. Kolejne miejsca z 8 pkt. zajęli: 3 miejsce Mistrz Międzynarodowy Marcin Krzyżanowski z KSz Silesia Racibórz, 4 miejsce Mistrz FIDE Mieszko Miś z LKSz GCKiP Czarna, 5 miejsce Arcymistrz Jacek Gdański z KSz Hetman Katowice, 6 miejsce zdobył arcymistrz Bartłomiej Haberla z ŻTMS Baszta Żnin a dopiero 7 i 8 miejsca szachiści z Ukrainy Mistrz Międzynarodowy Petro Golubka z Hetmana Płock i Arcymistrz Vladimir Sergiejew z Kijowa. Z uwagi na wyrównany, bardzo wysoki poziom grających różnica pomiędzy 1 a 8 miejscem wynosiła tylko 1 punkt. Najlepszą zawodniczką była Mistrz FIDE Katarzyna Dwilewicz z 6,5 pkt. O sile graczy biorących udział w turnieju noworocznym świadczy fakt iż zwycięzca XXX Międzynarodowego Turnieju Szachowego Cracovia 2019 rozgrywanego w dniach 27.12.2019r. – 04.01.2020 r. Mistrz Międzynarodowy Petro Golubko z Ukrainy w turnieju noworocznym o puchar Eximius Park zajął dopiero 7 miejsce. Największy w powiecie krakowskim turniej szachowy może na stałe wejść do kalendarza. W turnieju U – 12 bezkonkurencyjny był Jakub Seeman z MKSz Rybnik który wygrał wszystkie 11 gier. Niewiele ustępował mu junior szachowy z Ukrainy Roman Dehtiarow z 10 pkt. Następnych pięciu zawodników miało po 7 pkt. Najlepszy z nich był Piotr Wnuk z UKS Goniec Staniątki, który zdobył 3 miejsce. Zwycięzcy turnieju otrzymali wysokie nagrody pieniężne ufundowane przez Eximius Park i Małopolski Związek Szachowy oraz puchary ufundowane przez Jurajską Izbę Gospodarczą. Nagrody wręczała Prezes Małopolskiego Związku Szachowego i przedstawicielka gościnnego Eximius Park, który udostępnił bardzo dobre warunki do gry w swojej Sali Konferencyjnej. Szachowy Turniej Noworoczny o Puchar Eximius Park rozpoczął kolejny rok rozgrywek szachowych w tym lubianym przez graczy miejscu. Być może dojdzie w przyszłości do rozgrywek szachowych zespołów reprezentujących najemców w Eximius Park. Styczeń 2020 roku miał mocne otwarcie szachowe bo po międzynarodowym turnieju noworocznym w dniach 11 – 12 stycznia 2020 r. także w Sali Konferencyjnej Eximius Park w Zabierzowie 18 zespołów z Małopolski grało w IV Lidze Seniorów o awans do III Ligi. Po raz pierwszy od kilku lat udało się rozegrać mistrzostwa w jednym miejscu.

Zwyciężył zespół MSKS Gambit Tarnowiec ; do III Ligi awansował także TKKF Drogowiec Kraków. Podczas rozgrywek doszło do ciekawego wydarzenia. Została zaprezentowana powieść sensacyjna „Aż do śmierci” dziejąca się w środowisku szachowym a napisana przez pasjonata szachów Marcina Chmiela. Powieść dostępna jest w Empiku i w Internecie. Można powiedzieć, że rozgrywki szachowe są inspirujące w wielu dziedzinach. Bardzo dobre warunki do gry w Eximius Park przyciągające szachistów z całej Polski i z zagranicy można wykorzystać dla kolejnych rozgrywek, symultan czy pokazów gry dużymi szachami. W kwietniu i maju planowane są drużynowe rozgrywki Małopolskiej Ligi Juniorów o awans do ogólnopolskiej II Ligi Szachowej.