• alles.jpg
 • colorex.jpg
 • familia.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lyko.jpg
 • ochrona.jpg
 • parkiet.jpg
 • rasterek.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • serwis.jpg
 • wwm.jpg
 • zlom.jpg

Reklama

 • bistro.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • mlodzi_duchem.jpg
 • pralnia.jpg
 • weterynarz.jpg

Stowarzyszenie Homini et Terrae inicjator kampanii społecznej „Smog nasz codzienny – zabija po cichu”, współorganizator szkolnej akcji „Smog – zmieńmy to” oraz redakcja Gońca Zabierzowskiego rozpoczęły kampanię społeczną „Zabierzów 2030”.

Celem kampanii jest pokazanie możliwości działania organizacji pozarządowych i poszczególnych mieszkańców naszej gminy w poprawie realizowanej na poziomie gminnym polityki klimatyczno-energetycznej na wzór kampanii POLSKA 2030. Zapoczątkujmy konsultacje społeczne, zapraszając organizacje pozarządowe i wszystkich zainteresowanych tymi problemami mieszkańców naszej gminy, dajmy okazję wyrażenia opinii dotyczących kluczowych aspektów troski o środowisko w perspektywie roku 2030.

Zapraszamy wszystkie organizacji pozarządowe działające na terenie naszej gminy, które chciałyby włączyć się w kampanię, do współpracy.

Mieszkańców naszej gminy, którym sprawy zanieczyszczenia środowiska, smogu, gospodarki odpadami nie są obojętne, prosimy, by np. przysyłając nam swoje pomysły, włączyli się w kampanię. Prosimy o pomysły, które gmina i my wszyscy możemy zrealizować, by żyło się lepiej nam, naszym dzieciom i wnukom. Nie patrzmy pod swoje nogi tylko z perspektywy chodnika, po którym chodzimy. Spójrzmy na to, jak będzie się tu żyło za kilka lub kilkanaście lat, jeżeli teraz nie podejmiemy działań naprawczych w kwestiach, które nie są nam obojętne. Sami zastanówmy się i zaproponujmy jakieś, choćby małe i proste, rozwiązania, które mogłyby wpłynąć na poprawę naszego środowiska od zaraz.

Oczekujemy na Wasze pomysły. Nad każdym z nich będziemy się pochylać analizując go w gronie niezależnych fachowców i konsultując możliwość jego realizacji z władzami gminy, powiatu, województwa. Nie wstydźcie się nadsyłania pomysłów, nawet jeżeli wg was będą błahe. Wszystkie zasługują na rozważne potraktowanie. Najlepsze pomysły, mające szansę na wdrożenie, będą przez nas nagradzane symbolicznymi upominkami. Nasza akcja jest lokalna i nie jest wspierana finansowo przez zewnętrzne fundusze grantowe. Natomiast jesteśmy głęboko przekonani, że bardzo potrzebna.

Czas by mieszkańcy małych miejscowości uwierzyli, że są częścią społeczeństwa obywatelskiego, że muszą wpływać na kształtowanie otaczającego nas środowiska. Kto, jak nie my, ma o to zadbać? Nie interesuje nas wdawanie się w spory polityczne lub uczestniczenie w lokalnych rozgrywkach politycznych. Pochylmy się z troską o wspólne dobro i działajmy!

Chętnych do wspólnej akcji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy: Homini et Terrae, Zabierzów, ul. Kolejowa 38, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel.12/285-23-75, 509 350 377

Zabierzów 2030

Poniżej publikujemy kolejne propozycje działań nadesłane na adres redakcji w związku z naszą kampanią Zabierzów 2030. Prosimy o nadsyłanie swoich pomysłów na adres redakcji.

Podobno rocznie każdy z nas produkuje około 250 kilogramów śmieci. Żeby to ograniczyć, trzeba między innymi zmienić swoje podejście do zakupów i do rzeczy, które już posiadamy. Uświadomić sobie, że niekoniecznie musimy mieć wszystko nowe, większe i lepsze. Że nie trzeba wyrzucać czegoś tylko dlatego, że nie mamy czasu zająć się naprawą. Powstaje coraz więcej sklepów, które pokazują, jak można robić zakupy bardziej ekologicznie – z drugiej ręki. I nie chodzi tylko o ubrania. To może być też wyposażanie domu sprzętem, który komuś przestał służyć. Albo meblami, które odzyskały dawny blask. Kupowanie z drugiej ręki to dla środowiska dobre rozwiązanie – po pierwsze, produkty, których ktoś już nie potrzebuje, nie trafiają na wysypisko. Przedłużamy więc ich życie. Po drugie – nie napędzamy dzięki temu popytu, a więc nie przyczyniamy się do ich zwiększonej produkcji. W Poznaniu działa już sklep o nazwie Wieloryb. To miejsce, w którym można sprzedać, wymienić lub kupić używane przedmioty. Założyciele sklepu uważają, że większość nadających się do życia przedmiotów przedwcześnie kończy swój żywot na wysypisku. W Krakowie działa kiermasz Wspólnoty Emaus na osiedlu Willowym. Tam również zajmują się sprzedażą używanych przedmiotów. Wszystkie przekazane Wspólnocie sprzęty czy meble są naprawiane i odnawiane w warsztatach elektrycznym czy stolarskim.

A gdyby tak korzystając z pomocy profesjonalistów z Samorządowego Centrum Kultury w Zabierzowie i wsparcia np. zabierzowskich seniorów i mieszkańców naszej gminy, którym na sercu leży problem zanieczyszczenia środowiska, zorganizować na Rynku w Zabierzowie stałe comiesięczne „targi staroci”. W zimie mogłyby odbywać się w sali SCKiPGZ. Na takim, jakby kiermaszu, każdy mógłby przynieść do sprzedaży za symboliczną cenę używane, niepotrzebne przedmioty. Nie pobierano by opłaty targowej a sprzedaż przedmiotów nowych byłaby zabroniona. Improwizowane stoiska mogłyby powstać z zestawów piwnych będących w posiadaniu gminy. Może z czasem taki „kiermasz rzeczy niepotrzebnych” stałby się atrakcją gminną, miejscem, gdzie można sprzedać, wymienić lub tylko pooglądać stare przedmioty.

Konrad - Pisary

Jednak budowanie społeczeństwa obywatelskiego na terenie naszej gminy idzie opornie. Nie widać ruchów władz gminy na Wasze postulaty dotyczące akcji „Złap Deszcz”. Wczoraj byłam w budynku Ośrodka Sportu w Zabierzowie, zachęcona prośbami Damiana i Dawida organizujących akcję charytatywną na rzecz chorego Kacperka z Zabierzowa. Widziałam fajnych ludzi, starszych i młodych, którzy z zapałem serwując posiłki, sprzedając fanty na loterii starali się pomóc choremu chłopcu. Drużyny wspierające Kacpra rozgrywały turniej siatkówki. Było wspaniale i spontanicznie. Sekretarz naszej gminy dawał przykład, angażując się z poświęceniem jako rozgrywający. Pomyślałam, że tkwi w tych wszystkich ludziach ogromny potencjał. Mobilizują się w obliczu czyjegoś nieszczęścia. Gdyby ci ludzie wspólnie chcieli podziałać na rzecz jakiejkolwiek akcji proekologicznej, antysmogowej, jakiejkolwiek na rzecz naszego środowiska, to byłoby wspaniale. Ale chyba w nas tkwi już taka historyczna zaszłość, że mobilizujemy się tylko w obliczu wielkiego nieszczęścia i konkretnego zagrożenia. Zanieczyszczenie środowiska i wiążące się z nim zmiany klimatyczne stanowią dla nas mentalnie odległą przyszłość. No cóż.

Marzena - Brzoskwinia

 

Od redakcji 1: W dniu 13 sierpnia skierowaliśmy do Wójta Gminy Zabierzów Elżbiety Burtan i Prezesa PUK Sp. z o.o. w Zabierzowie Pana Ryszarda Wilaszka pisma proponujące rozpoczęcie akcji „Złap Deszcz” . Na nasze pismo odpowiedział tylko Prezes PUK, informując, że zagospodarowanie wód opadowych to nie jest temat znajdujący się w jego kompetencji. Pozostałych odpowiedzi brak. Dlatego też jako Stowarzyszenie Homini et Terrae (łac. Człowiekowi i Ziemi), inicjator prowadzonej od trzech lat na terenie naszej gminy kampanii społecznej „Smog nasz codzienny zabija powoli”, zwracamy się ponownie z oficjalną propozycją do Wójta Gminy Zabierzów Pani Elżbiety Burtan o rozpoczęcie na terenie Gminy Zabierzów kampanii społecznej wspieranej przez władze gminy pod nazwą „Złap deszcz”. W nawiązaniu do tekstów zamieszczonych w poprzednich wydaniach naszej gazety przypominamy deklarację o tym, iż jesteśmy gotowi, jako organizacja pozarządowa, do współpracy w zakresie zaprojektowania i przeprowadzenia lokalnej akcji „Złap Deszcz” wśród mieszkańców naszej gminy. Od redakcji 2: Dziękujemy za Wasze pomysły i propozycje. Postaramy się nimi zainteresować władze gminne. We wrześniu redakcyjna „kapituła” najwyżej oceniła propozycję Pana Konrada z Pisar dotyczącą zorganizowania stałego kiermaszu rzeczy używanych. Autor otrzymuje „słodki” upominek ufundowany przez redakcję. Czekamy na Wasze dalsze pomysły!

airclinic.jpg