• alles.jpg
 • alux.jpg
 • artgo.jpg
 • autoserwis.jpg
 • baks.jpg
 • biga.jpg
 • dron.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • mosur.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • serwis.jpg
 • ser_klim.jpg
 • skot.jpg
 • tapicer.jpg
 • wojcik.jpg
 • wwm.jpg
 • zielinski.jpg

Reklama

 • alteks.jpg
 • dobrowolski.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kaes.jpg
 • kanczura.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • pralnia.jpg
 • rrreklama.jpg
 • weterynarz.jpg
 • zyczenia_b.jpg
 • zyczenia_s.jpg

Numer 09/2019

Dzieciństwo to idealny czas na budowanie zdrowych nawyków żywieniowych, wprowadzenie większej ilości warzyw oraz owoców, a także nauczenie się picia odpowiedniej ilości wody. Właśnie z tego powodu w minionym roku szkolnym w szkołach podstawowych w Bolechowicach oraz Zabierzowie odbyły się prelekcje z dietetykiem dla uczniów. Cykl spotkań o tytule „Magia odżywiania – czyli jak zdrowo nakarmić geniusza” poprowadzony został przez panią dietetyk z Centrum Dietetycznego Naturhouse Bronowice Kraków. Prelekcje skierowane były do uczniów od 4 do 8 klasy.

Na prelekcji dietetyczka uczyła dzieci jak komponować drugie śniadanie oraz jak prawidłowo czytać etykiety na produktach spożywczych, pokazywała jak wiele cukru i niezdrowych tłuszczów zawierają ich ulubione przekąski. Poruszony został ważny temat dotyczący spożycia przez nastolatków napojów energetyzujących – popularnie nazywanych „energetykami”. Spora część młodzieży niestety przyznała się do regularnego ich spożywania, co jest niepokojącym trendem. Dietetyk podpowiedziała jak należy się odżywiać, by energii nie brakowało przez cały dzień, podkreślając znaczenie takich produktów jak orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa oraz owoce w rozwoju młodego mózgu. Uczniowie byli bardzo zainteresowani poruszanymi tematami, zadawali pytania oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami z obszaru żywienia. Jednoznacznie wskazuje to na potrzebę poruszania właśnie takiej tematyki wśród dzieci oraz młodzieży. Na koniec prelekcji uczniowie otrzymali materiały edukacyjne zawierające praktyczne żywieniowe wskazówki. Jako dorośli jesteśmy zobowiązani, by wprowadzać od najmłodszych lat prawidłowe nawyki żywieniowe u swoich dzieci. Pozwoli to nie tylko na prawidłowy rozwój (w tym intelektualny) dzieci, ale również wpłynie na ich zdrowie w przyszłości. Również rolą szkoły jest uzupełniać edukację dzieci w tym zakresie.

W naszym odczuciu przeprowadzone prelekcje zostały bardzo pozytywnie odebrane przez uczniów. Wyrażamy nadzieję, że zdobyta przez nich nowa wiedza zostanie owocnie wykorzystana w praktyce, zwłaszcza, że rozpoczynamy nowy rok szkolny. Stąd pomysł zorganizowania bezpłatnych prelekcji z dietetykiem podczas lekcji.

Dietetycy Naturhouse jako eksperci w reedukacji żywieniowej mają w swoich gabinetach dietetycznych do czynienia z rzeczywistymi problemami w zakresie odżywiania zgłaszanymi przez młodzież i ich rodziców: od komponowania posiłków, przez pomijanie śniadań, dostęp do niezdrowych przekąsek, mylące reklamy zdrowych produktów spożywczych, które wcale nie są takie zdrowe, po zbyt częste spożywanie posiłków w barach fast – food i uzależnienie od słodyczy. Wszystko to może prowadzić do nadwagi oraz zaburzeń odżywiania u młodzieży (w tym anoreksji i bulimii).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców oraz dzieci do naszego Centrum Dietetycznego Naturhouse Bronowice do skorzystania z bezpłatnej analizy składu ciała u dietetyka i przedyskutowanie rodzinnych nawyków żywieniowych.

Witam serdecznie

Z tej strony Patrycja Słabik, mieszkanka Gminy Zabierzów z Ujazdu. Dwa lata temu byłam liderem w Szlachetnej Paczce w naszym rejonie. Ponieważ miałam mało wolontariuszy, a dużo rodzin, połączyłam się z rejonem Bronowice. Tam poznałam wyjątkową osobę, ich liderkę Asię. Razem działałyśmy w Bronowicach i gminie Zabierzów. Pomogłyśmy dużej ilości rodzin. Dziś Asia i ja, w jej oraz swoim imieniu prosimy o pomoc. Asia zachorowała na glejaka. Od jakiegoś czasu większość dni przebywa w szpitalu. Będąc w różnych szpitalach obserwuje innych chorych. Ona jest silna, zawsze taka była. Jednak nie wszyscy tam są tak sil ni. Niektórzy ze względu na swój stan zdrowia nie mogą się widzieć z bliskimi nawet przez 3 miesiące co jest dla nich bardzo ciężkie. Asia, mimo iż jest chora nie zapomina o innych. Dlatego poprosiła mnie o pomoc. Dowiedziałam się, że mają bardzo ubogą biblioteczkę, a wszyscy lubią tam czytać. Dlatego zorganizowałam zbiórkę na Facebooku książek. Jest duży odzew, lecz pomyślałam, że może być jeszcze większy. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o udostępnienie mojego posta lub stworzenie osobnej zbiórki książek na ten cel w naszej gminie. Zbieramy wszystkie książki, każdy rodzaj dla dzieci i dorosłych. Chcemy podarować zebrane książki do szpitali z oddziałami onkologicznym w Krakowie, Katowicach, Gliwicach, do innych oddziałów, którym przydadzą się książki oraz oddziałom gdzie przebywają dzieci. Będę wdzięczna za każdą formę pomocy.

Pozdrawiam Patrycja Słabik

Rusza kolejny nabór na projekty typu „Gospodarka wodno-ściekowa” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Już od 16 września do 14 listopada małopolskie samorządy będą mogły ubiegać się o wsparcie na rozwój infrastruktury wodno-ściekowej.

Łącznie, dzięki staraniom Zarządu Województwa Małopolskiego, nasz region pozyskał 30 mln zł ze środków europejskich, a dodatkowe oszczędności pozwalają na przekazanie w sumie ponad 64 mln zł.

Cieszę się, że udało się pozyskać dodatkowe środki na inwestycje związane z gospodarką wodno – ściekową na obszarach wiejskich. Jest to niesamowita szansa na rozwój naszego regionu, zwłaszcza miejsc, które tej pomocy finansowej szczególnie potrzebują. Dzięki tym środkom może powstać 200 km wodociągów tak bardzo potrzebnych w Małopolsce oraz 250 km linii kanalizacji sanitarnej, a także niemal 1000 przydomowych oczyszczalni ścieków – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

Kwota ponad 64 mln zł pozwoli wielu małopolskim samorządom ubiegać się o środki m.in. na budowę, przebudowę, modernizację lub wyposażenie obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków, w szczególności: oczyszczalni ścieków, ujęć wody i stacji uzdatniana wody, systemów kanalizacji sieciowej, przydomowych oczyszczalni ścieków, zakup sprzętu, materiałów i usług, służących realizacji operacji.

Zapraszam wszystkie gminy, spółki komunalne i związki międzygminne do udziału w naborze i składania wniosków. Limit środków, który przypada na każdego beneficjenta wynosi 2 mln zł – zachęca wicemarszałek Łukasz Smółka.

Wszystkie instalacje wodno-ściekowe będą zgodne z normami, pozwolą na zapewnienie bezpieczeństwa nie tylko mieszkańcom, ale poprzez ich montaż będziemy mogli zadbać o czyste środowisko - dodaje wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Biuro Prasowe UMWM

Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Zabierzowie, aspirant Piotr Solarz przekazuje Czytelnikom „Gońca Zabierzowskiego” informację o prowadzonych przez Dzielnicowych Komisariatu Policji w Zabierzowie Działaniach Priorytetowych na podstawie Zarządzenia nr 5 Komendanta Głównego Policji z dnia 20.06.2019r.

Działania te będą polegać na wzmożonych kontrolach policji ściśle określonych miejsc, wytypowanych przez władze lokalne, mieszkańców lub na podstawie własnych obserwacji dzielnicowego. Miejsca te będą podlegać wzmożonej kontroli w okresie 1.08.2019 r. – 31.01.2020 r. W Planie tym zawarta jest charakterystyka zdiagnozowanego zagrożenia w rejonie służbowym, zakładane cele do osiągnięcia oraz proponowane działania wraz z terminami realizacji poszczególnych etapów. Proponowane działania maja na celu zapobieganie popełnianiu wykroczeń na wskazanym obszarze, egzekwowanie odpowiedzialności karnej sprawców wykroczeń i przestępstw oraz poprawę bezpieczeństwa i przywrócenie ładu i porządku publicznego.

Wskazanymi obszarami objętymi Planem Priorytet Dzielnicowych w rejonie VII oraz VIII będą:

- Boisko sportowe oraz plac zabaw w m. Niegoszowice przy ul. Lipowej, gdzie dochodzi do spożywania alkoholu, zaśmiecania, dewastacji mienia, co naraża okoliczną młodzież i dzieci na demoralizację. W/w informacje uzyskano w czasie spotkań z mieszkańcami oraz od Sołtysa miejscowości Niegoszowice;

- Rejon Sklepu Odido w miejscowości Karniowice przy ul. Modrzewiowej, gdzie w godzinach popołudniowo-wieczornych dochodzi do spożywania alkoholu, zaśmiecania rejonu sklepu spożywczego. W/w wykroczenia powodują liczne utrudnienia korzystania ze sklepu okolicznym mieszkańcom oraz użytkowaniu paczkomatu znajdującego się na parkingu sklepu. Wskazany problem zgłosili mieszkańcy miejscowości Karniowice.

21 września 2019 roku odbędzie się kolejny Dzień Farmera na Farmie Życia w Więckowicach. Fundacja Wspólnota Nadziei organizuje tę integracyjną imprezę od kilkunastu lat – w tym roku zapraszamy na Piknik Ekologiczny.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy Zabierzów, zwłaszcza Więckowic i okolicznych miejscowości oraz lokalne organizacje i grupy społecznie aktywne; będą samorządowcy i przedstawiciele władz województwa małopolskiego oraz przyjaciele Fundacji. Dzień Farmera jest doskonałą okazją do integracji, formuła imprezy sprzyja przełamywaniu poczucia społecznego wykluczenia osób niepełnosprawnych. W zeszłym roku bawiło się z nami prawie 400 osób.

Podczas tegorocznego pikniku nacisk kładziemy na ekologię. W programie znajdą się m. in. gry i zabawy uwzględniające ekologiczne podejścia do środowiska naturalnego; interesującą nowością będzie rodzinna gra terenowa. Jak zwykle zaplanowaliśmy występ zespołu muzycznego, loterię, stoiska z rękodziełem i wiele atrakcji dla dzieci, m.in. dmuchany zamek, mydlane bańki oraz… niespodzianki.

Będzie też strefa zdrowia i stoiska z ekologicznymi wyrobami regionalnych producentów, w tym z przetworami z naszego gospodarstwa na Farmie Życia oraz warsztaty z profilaktyki zdrowotnej i ekologicznego żywienia.

Tradycyjnie już zaprezentujemy prace plastyczne naszych podopiecznych. Tym razem te, które powstały na czerwcowych warsztatach arte-terapeutycznych, zorganizowanych wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Zapraszamy na dobrą zabawę na wolnym powietrzu, przyjazną naturze, promującą zdrowy tryb życia i świadome dbanie o środowisko. Na naszych gości, jak zwykle, czekamy ze smacznym poczęstunkiem. Spotykamy się na Farmie Życia w Więckowicach 21. IX. 2019 roku o godz.

12.00.

W tymi miesiącu przypomnę przepisy i zasady dotyczące ustalenia pierwszeństwa tramwaju i pojazdu samochodowego. W dużych miastach jak Kraków, Warszawa, Wrocław co dzień dochodzi do wielu kolizji i wypadków z udziałem pojazdów szynowych. Niestety wielu kierujących pojazdem samochodowym nie zna zasad dotyczących ustalenia pierwszeństwa w sytuacji przecięcia się kierunków jazdy z samochodu z pojazdem szynowym oraz nie ma też świadomości, że pojazd szynowy ma bardzo długą drogę hamowania. Tramwaj poruszając się 50 km/h potrzebuje ponad 60m żeby się zatrzymać czyli 3 razy więcej niż zwykły samochód osobowy. Omówimy kilka sytuacji przecięcia się kierunków jazdy w/w pojazdów. Pierwsza to skrzyżowanie równorzędne oraz rondo bez znaku A7 (ustąp pierwszeństwa) , na której pierwszeństwo ustalane jest zgodnie z zasadą „prawej ręki”. Na tego rodzaju skrzyżowaniu niezależnie z której strony tramwaj nadjeżdża zawsze ma pierwszeństwo; nie działa zasada prawej ręki dla pojazdu szynowego. Kolejne rodzaju skrzyżowania to skrzyżowanie, gdzie pierwszeństwo jest ustalane znakami A7 (ustąp pierwszeństwa), D1 (droga z pierwszeństwem) i tabliczkami uzupełniającymi np. „łamane pierwszeństwo”. W przypadku, kiedy tramwaj zbliża się do skrzyżowania (dotyczy to także ronda) widzi znak A7, podobnie jak inne pojazdy musi ustąpić pierwszeństwa innym pojazdu poruszającym się na drodze oznaczonej znakiem D1. Problem zaczyna się, kiedy tramwaj i inny pojazd są na tej samej wadze dróg np. na drodze z pierwszeństwem przejazdu i ich kierunki się krzyżują, bo jest „łamane pierwszeństwo”. Wtedy rozpatrujemy sytuacje z ogólnych przepisów, które mówią, że tramwaj nie stosuje się do zasady prawej ręki, czyli tramwaj ma pierwszeństwo zawsze w stosunku do pojazdu znajdującego się na tej samej wadze dróg. Dodam, że tramwaj na rondzie, przed którym jest znak A7 ma pierwszeństwo podczas opuszczania skrzyżowania. Kolejny rodzaj skrzyżowania to skrzyżowania kierowane. Na tego rodzaju skrzyżowaniach pojazd szynowy ma też swoją sygnalizację. Tutaj już jest dużo prościej. Tramwaj musi się stosować do świateł i ustępuje pierwszeństwa wszystkim pojazdom, które mają ruch otwarty sygnalizatorem S1 i poruszają się na wprost.

Można powiedzieć, że na tego rodzaju skrzyżowaniach tramwaj stosuje te same zasady jak inne pojazdy. Pamiętajmy, że w sytuacji, kiedy pojazd samochodowy zawraca z wykorzystaniem połączenia dwóch jezdni („przełączka”) i przejeżdża przez torowisko, pojazd szynowy ma bezwzględnie pierwszeństwo. To właśnie podczas zawracania w tej sytuacji często dochodzi do kolizji. Podobniej jest jak tramwaj przecina tor jazdy zjeżdżając do zajezdni lub przejeżdżając z jednej strony jezdni na drugą. Na koniec - kiedy tramwaj nie ma pierwszeństwa? W sytuacji, kiedy wyjeżdża z zajezdni tramwajowej. Wtedy jest włączającym się do ruchu w związku z tym musi ustąpić wszystkim uczestnikom ruchu pierwszeństwa.

Jerzy Smagała - Instruktor nauki jazdy w szkole Autofart, Instruktor techniki jazdyw Motopark Kraków, Rajdowy Mistrz Pucharu Peugeota

On jest Twoim przyjacielem, Twoim partnerem, Twoim obrońcą, Twoim psem. Ty jesteś Jego życiem, Jego miłością, Jego panem. On będzie Twój, wierny i posłuszny do ostatniego bicia Jego serca. Ty jesteś Mu winien zasłużyć na takie oddanie.

Cywil wie doskonale, czym jest psie oddanie. Wie też jak to jest być nikim dla swojego właściciela. Przez lata pojął też, że nie można ufać ludziom, a ludzka ręka potrafi dołożyć wielu cierpień. Dziś, odebrany interwencyjnie, wciska się w najdalszy kąt i ze strachem spogląda w stronę lekarzy. Pies jest w bardzo złej kondycji ogólnej, silnie wychudzony i niedożywiony. Sierść w złym stanie, brudna i posklejana. Na ciele obecne liczne, zainfekowane, głębokie rany z ropnym wysiękiem w okolicy głowy, szyi i tułowia. Największa rana obecna jest nad prawą górną wargą. Obecny ropny wypływ z oczu, prawdopodobnie wtórnie do problemów w jamie ustnej - bardzo silny kamień nazębny, stan zapalny dziąseł oraz duży nadziąślak przy lewym kle szczęki. Potrzebne są środki na diagnostykę i leczenie Cywila. Na opłacenie pobytu w klinice, a później na hotel z dobrym behawiorystą. Prosimy pomóż. Jeśli chciałbyś wysłać karmę dla Cywila lub masz dodatkowe pytania zadzwoń -Norbert 535 162 322. Oczekujemy na wyniki obdukcji, w celu złożenia doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Były właściciel zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Jeśli chcesz, możesz dokonać darowizny z tytułem „Cywil” na konto:
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Fundacja Centaurus, ul. Borelowskiego 53/2, 51-678 Wrocław www.psy.centaurus.org.pl e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W dniach 30-31.07.2019r. w Gdyni w czasie Volvo Gdynia Sailing Days odbyły się Mistrzostwa Polski w sprincie w klasie Laser 4.7.
Mieszkaniec naszej gminy, Leon Gniadek zdobył złoty medal Mistrzostw Polski w sprincie w klasie Laser 4.7 chłopców. Gratulujemy. Przed mistrzem zgrupowanie Kadry Małopolskiej i Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sławie.

goniec_zyczenia.jpg