• alles.jpg
 • alux.jpg
 • artgo.jpg
 • autoserwis.jpg
 • baks.jpg
 • biga.jpg
 • dron.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • mosur.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • serwis.jpg
 • ser_klim.jpg
 • skot.jpg
 • tapicer.jpg
 • wojcik.jpg
 • wwm.jpg
 • zielinski.jpg

Reklama

 • alteks.jpg
 • dobrowolski.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kaes.jpg
 • kanczura.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • pralnia.jpg
 • rrreklama.jpg
 • weterynarz.jpg
 • zyczenia_b.jpg
 • zyczenia_s.jpg

Numer 02/2018

zaczarowany olowek23 stycznia w Przedszkolu „Zaczarowany Ołówek” w Giebułtowie świętowaliśmy dzień Babci i Dziadka. Dzieci zaprezentowały przedstawienie jasełkowe, a potem piosenki i wierszyki. Dziadkowie i babcie dostali dyplomy i pięknie zapakowane czerwone glicerynowe mydełka, wykonane i własnoręcznie przez dzieci na warsztatach mydlarskich w przedszkolu. Jak co roku sala była pełna gości, a mali aktorzy dostali ogromne oklaski. Po przedstawieniu wymienialiśmy się wrażeniami i cieszyliśmy się rozmową przy herbacie i ciastkach. Drodzy goście, dziękujemy wam za mile spędzony czas! Zapraszamy do Naszego Przedszkola!

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć na facebooku: Przedszkole „Zaczarowany Ołówek”

Niepubliczne przedszkole „Zaczarowany Ołówek” znajduje się w nowym gminnym budynku przy ul. Orlich Gniazd 30 w Giebułtowie, położonym wśród zieleni, tuż obok placu zabaw. Kontakt: tel. 534641527,e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bardzonam miło poinformować, żegmina Zabierzów kolejny rok z rzędu znalazła się w pierwszej dziesiątce, zajmując 9. miejsce wśród najlepszych gmin w Rankingu Związku Powiatów Polskich (ZPP). Udział w rankingu biorą wszystkiegminy z naszego kraju. Celem jest wyłonienie, promocja i nagrodzenie najlepszych samorządów. Oceniając gminy, eksperci biorą pod uwagę wskaźniki ujęte w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

ZPP od 2003 roku prowadzi Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów oparty na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Trwa przez cały rok. Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań. W praktyce uczestnikami rankingu są całe wspólnoty samorządowe i lokalne. Mieszkańcy mogą wnieść własny wkład w powodzenie swojej gminy lub powiatu, zgłaszając zrealizowane przez siebie prywatne ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii, np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale także energii wiatru, otoczenia i biomasy. Po weryfikacji regulaminowej są one zgłaszane do oceny eksperckiej w ramach rankingu ZPP. Dodatkowo lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

obwodnicaDyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA Tomasz Pałasiński w obecności wójt Elżbiety Burtan podpisał umowę na wykonanie koncepcji programowej obwodnicy Zabierzowa. Podpisanie odbyło się w Słomnikach podczas wizyty ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka. Koncepcja programowa z dokumentacją geologiczną obwodnicy powstanie za 3,2 mln zł i powinna być gotowa w połowie 2019 roku. Jak mówi wójt Elżbieta Burtan, według zapewnień dyrekcji, budowa obejścia Zabierzowa rozpocznie się w terenie w 2021 roku, a zakończy w 2023.

Zdjęcie: Urząd Miejski w Słomnikach

motoW tym miesiącu przypomnę o kolejnym bardzo ważnym elemencie związanym z prawidłową techniką prowadzenia samochodu, który jest bardzo często bagatelizowany. Prawidłowa praca rąk na kierownicy jest niezwykle ważna pod kątem bezpieczeństwa kierowców. Niestety okazuje się, że jest jednym z najtrudniejszych elementów do opanowania przez kierowców (widać to nawet podczas prowadzenia szkoleń na najwyższym poziomie np. treningów sportowych kierowców wyścigowych i rajdowych). Jak operować kierownicą? Większość osób wie, że powinno się to robić płynnie bez szarpania. Ale czy większość kierowców wie, że mamy kilka rodzajów skrętów wykorzystywanych w różnych warunkach w zależności od prędkości i od kąta skrętu. Przypomnijmy: Skręt awaryjny inaczej zwany gokartowy, wykorzystywany w sytuacjach, kiedy kierowca jadąc z większą prędkości (50km/h i więcej) musi omijać nagle przeszkodę. Skręt ten wykorzystujemy także podczas poruszania się po sekwencji szybkich zakrętów (dlatego często widoczny w sporcie motorowym). Skręt ten polega na operowaniu kierownicą bez odrywania rąk w zakresie maksymalnym do ich skrzyżowania się. Uwaga, często można usłyszeć, że nie można krzyżować rąk na kierownicy. W tym przypadku to ograniczenie zadziała jak swego rodzaju bezpiecznik, nie pozwalający kierowcy na „dokręcenie” kierownicy. Otóż przy większych prędkościach spowodowało by to poślizg podsterowny (o tym w innym artykule). Skręt awaryjny nie będzie możliwy do wykonania, kiedy kierowca nie ma nawyku trzymania kierownicy oburącz podczas jazdy na wprost (bardzo częsty błąd wśród kierowców).

Skręt manewrowy wykorzystywany podczas np. parkowania i pokonywania zakrętów przy niewielkiej prędkości. Niestety skręt ten z racji tego, że jest wykorzystywany przy niewielkich prędkościach często jest bagatelizowany i zastąpiony skrętem jedną ręką chwytem otwartym tzw. „mydełko FA”. Mało kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że skręt manewrowy jest wykorzystywany także w sytuacji kiedy kierowca musi opanować poślizg tylnej osi (stosowanie tzw. kontry). Jeżeli kierowca ma nawyk kręcenia jedną ręką, w sytuacji poślizgu nadsterownego (tylnej osi), nie będzie w stanie zareagować prawidłowo. Obserwuję to praktycznie na każdym szkoleniu na płycie poślizgowej. Skręt szosowy wykorzystywany przy pokonywaniu bardzo długich łuków przy większych prędkościach. Skręt ten pozwala wykorzystać siłę całej obręczy barkowej co daje kierowcy pewność utrzymania stałego promieniu skrętu i możliwość zareagowania w sytuacji napotkania przeszkody w zakręcie. Podsumowując, operowanie kierownicą nie może być chaotyczne i niedbałe. Kierowca powinien umieć dostosować odpowiedni rodzaj skrętu do panujących warunków i prędkości . Aby się tego nauczyć należy nieustannie trenować nawet podczas parkowania pod sklepem. Pamiętajmy, że najważniejsze są dobre nawyki i przyzwyczajenia.

Jerzy Smagała Instruktor nauki jazdy w szkole Autofart, Instruktor techniki jazdy w Motopark Kraków, Rajdowy Mistrz Pucharu Peugeota

Zmiana sposobu ogrzewania domów i przejście na nowoczesne źródła ciepła, które nie powodują zanieczyszczenia powietrza to jedyny sposób, aby w najbliższej perspektywie parametry jakości powietrza osiągnęły poziom uznawany za bezpieczny dla zdrowia. Wielu mieszkańców obawia się jednak zmiany paliwa na lepsze jakościowo lub przejścia na gaz, twierdząc, że ich na to nie stać. To bardzo popularny mit. Obawa przed wysokimi kosztami gazu pochodzi z czasów, kiedy w naszej gminie pojawiły się pierwsze gazociągi, a w ślad za nimi gazowe piece, które wypuszczały w komin połowę wyprodukowanego ciepła, a ich eksploatacja wiązała się z wysokimi kosztami. Dlatego wiele osób w naszej gminie, mając gaz doprowadzony do domu, używa go jedynie do gotowania, a w kotle CO pali węglem.

kajtekZastanawialiście się kiedyś, gdzie mieszka psie szczęście? Może mieszka w puchatym fotelu albo z mordą na pańskich kapciach, może chowa się w drewnianej budzie w ogrodzie, albo baraszkuje między zabawkami dzieci popiskując radośnie, a może wtula się w kołnierz przy kominku, albo zasypia przy nodze. Zawsze wierne do ostatniego tchu. Ale czasem szczęście przyśnie wtedy jeden pies trafia na kanapę, na ulicę trafia drugi. Ten pierwszy zadbany, wygłaskany i kochany. Drugi - przez nikogo nie chciany. Jeden i drugi czasem nie różnią się niemal niczym, a czasem tylko wyglądem. Taki sam wzrok wpatrzony w ludzi. Te same pragnienia i identyczne potrzeby. Poznajcie Kajtka, to ten drugi. Zwykły Burek jakich tysiące zasilają ulice, schroniska, fundacyjne przytuliska. Kajtek jest jednym z wielu psich seniorów będących pod stałą opieką Fundacji Centaurus. Tak on, jak i pozostali emeryci, potrzebują najlepszej karmy i suplementów dla seniorów, stałej opieki weterynaryjnej, wielu z nich potrzebuje również leczenia. Wesprzyj Kajtka i inne, bezdomne, stare psiaki. One na swój dom już się nie doczekają więc prosimy pomóż zapewnić im najlepszą opiekę. Na ten ich ostatni czas. Sprawmy by był dla nich czasem dobrym. Być może najlepszym jaki miały.

Prosimy, pomóż psu. Jeśli chcesz, możesz dokonać darowizny z tytułem „Bąbelek” na konto PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Fundacja Centaurus, ul. Borelowskiego 53/2, 51-678 Wrocław www.psy.centaurus.org.pl e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zachowując pamięć po wielkim przyjacielu młodych sportowców – Uczniowski Ludowy Klub Sportowy GROT w Zabierzowie postanowił przypomnieć jego postać organizując memoriał jego imieniem dla młodych łuczników Województwa Małopolskiego. Zawody odbyły się w dniu 28 stycznia w hali sportowej OSR w Zabierzowie gromadząc na starcie 34 zawodniczek i zawodników z 6 klubów Małopolski.

dziuraInformujemy naszych Czytelników, że według przekazanych nam informacji największa dziura w drodze gminnej Gminy Zabierzów, znajduje się obecnie na terenie Brzezia, na ulicy Jeziorańskiej na wysokości domów o numerach 27 i 29. Jej rozmiary są imponujące. Aktualnie wypełniona wodą przypomina małe „oczko wodne” i jest niewątpliwą pułapką dla nieobeznanych z terenem kierowców. Polecamy ten mały akwen wodny uwadze stosownych służb gminnych.
Panu Markowi, który przesłał zdjęcie na adres redakcji dziękujemy i oczekujemy na informacje od naszych Czytelników o podobnych niebezpiecznych i paskudnych miejscach zlokalizowanych na drogach naszej gminy.

osp16 stycznia 2018 roku w Urzędzie Gminy Zabierzów zastępca wójta Bartłomiej Stawarz wraz z Prezesem ZOG ZOSP RP Marcinem Cieślakiem przekazali jednostkom OSP nowy sprzęt do ratowania życia. Zakup nowego wyposażenia był współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Pięć zestawów do ratownictwa medycznego R 1 otrzymały następujące jednostki: OSP Ujazd, OSP Kobylany, OSP Zabierzów i OSP Bolechowice, która otrzymała również defibrylator AED. Dodatkowo jednostki zostały również doposażone w deski ortopedyczne i szyny Kramera.

W. Wojtaszek

Dzisiaj będzie trochę reklamy. I to reklamy, za którą nikt mi nie zapłacił. Zacznijmy od tego, że w sklepach można zaleźć miód naturalny oraz sztuczny. Ten pierwszy najczęściej spotkamy u lokalnych sprzedawców, natomiast w „sieciówkach” zazwyczaj sprzedawany jest miód sztuczny. Dlaczego warto kupować prawdziwy miód? W naturalnym miodzie wyodrębniono około 300 substancji korzystnie działających na organizm człowieka, czego nie można powiedzieć o jego syntetycznym odpowiedniku. Łączy go z pszczelim miodem jedynie wygląd i (nie zawsze) smak. Jak odróżnić prawdziwy miód od sztucznego? Najważniejszą różnicą jest to, że tylko prawdziwy miód krystalizuje! Łatwo odróżnić je też dzięki zapachowi. Produkt syntetyczny jest bezwonny lub ma kwaśny aromat, natomiast prawdziwy ma charakterystyczny „miodowy” zapach. Dodatkowo w prawdziwym miodzie możemy znaleźć pozostałości wosku i propolisu, który jest naturalnym produktem pszczelim. Gdzie kupić prawdziwy miód? Powinno się kupować miód tylko od ludzi i w miejscach, do których mam zaufanie. Trzeba pytać sprzedawców o szczegóły, podpytywać innych o dany produkt oraz samemu go próbować, używać i obserwować. Warto też polecać sobie nawzajem rzetelnych producentów żeby inni mogli korzystać z prawdziwych, dobrych produktów. Kupujcie miody tylko z etykietami z dokładnymi informacjami na temat miejsca pochodzenia i adresem pasieki! Wiecie wtedy najwięcej o produkcie, który kupujecie i w razie jakichkolwiek zastrzeżeń macie namiary na producenta. Najlepiej gdyby to był miód pochodzący z polskiej pasieki.


Sprzedaż bezpośrednia miodu w cukierni.

Mariusz Gołdynia

zlap_deszcz.jpg