• alles.jpg
 • alux.jpg
 • artgo.jpg
 • autoserwis.jpg
 • baks.jpg
 • biga.jpg
 • dron.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • mosur.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • serwis.jpg
 • ser_klim.jpg
 • skot.jpg
 • tapicer.jpg
 • wojcik.jpg
 • wwm.jpg
 • zielinski.jpg

Reklama

 • alteks.jpg
 • dobrowolski.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kaes.jpg
 • kanczura.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • pralnia.jpg
 • rrreklama.jpg
 • weterynarz.jpg
 • zyczenia_b.jpg
 • zyczenia_s.jpg

Numer 12/2017

czasnazdrowieW zdrowym ciele, zdrowy duch, Bądź fit, Biegnij po zdrowie, Zrzuć zbędne kilogramy. Kto nie zetknął się z tymi lub podobnymi hasłami nawołującymi do zmiany obecnego stylu życia? Czasem przechodzimy obok nich obojętnie, innym razem wywołują w nas mocne postanowienie poprawy. Od jutra, od najbliższego poniedziałku, od nowego roku. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że dla wielu jutro znacznie się opóźni, najbliższy poniedziałek, to nadal niesprecyzowany dzień, a nowy rok nieoczekiwanie przeciągnie się w czasie. Powody są różne: napięty harmonogram w pracy, natłok domowych obowiązków, szkolenia itd. Wszystko to składa się na jedzenie w pośpiechu, sięganie po niezdrowe przekąski. Byle tylko przetrwać do obiadu, bo na śniadanie nie znaleźliśmy w porannej gonitwie ani kilku minut. A drugie śniadanie? Chyba nie jest lepiej. Szybka kawa, przesłodzona drożdżówka. Poza tym dwa litry wody dziennie, kolacja najpóźniej dwie godziny przed snem to dla nas wciąż wyzwanie. Niestety złe nawyki żywieniowe rzutują na najmłodsze pokolenie. Badania wykazują, że w zastraszającym tempie rośnie wśród dzieci i młodzieży problem z nadwagą i zagrożenie otyłością. Naukowcy coraz częściej w swoich rozprawach używają pojęcia „epidemia” i wskazują szkołę jako ważny element w walce z dodatkowymi kilogramami u młodych Polaków.

Postanowiliśmy podjąć rękawicę. Zorganizowaliśmy w naszej szkole szereg działań promujących zasady zdrowego odżywiania. Bierzemy udział w dwóch ważnych prozdrowotnych przedsięwzięciach. Klasy pierwsze uczestniczą w ogólnopolskim programie „Śniadanie Daje Moc” i realizują misje, z których każda wnosi solidną porcję wiedzy i umiejętności pozwalających w przystępny sposób zapoznać całą naszą szkolną społeczność z 12 zasadami zdrowego odżywiania. Punktem kulminacyjnym programu jest „Niedojadkojada”. W naszej szkole odbyła się w formie finałowej misji śniadaniowej pod przewodnim hasłem „Czas na zdrowie”. Poza tym uczniowie brali udział w spotkaniach z szkolną pielęgniarką, warsztatach kulinarnych i turniejach sportowych. Dodatkowo razem z rodzicami wykonali z naturalnych składników własne mydełka. Przeznaczono je na świąteczny kiermasz. Dochód z ich sprzedaży wesprze leczenie mamy wychowanka naszego oddziału przedszkolnego. Jak widać, udało nam się doskonale połączyć akcję prozdrowotną z charytatywną.

Z kolei uczniowie klas II i III realizują projekt Uniwersytetu Rolniczego- „ABC zdrowego żywienia” i uczestniczą w cyklu warsztatów, na których kształtują prawidłowe nawyki żywieniowe. Wszyscy głodni tego co jeszcze przed nimi, czekają z niecierpliwością na kolejne zajęcia.

Na koniec warto wspomnieć o rozpoczynającym się niebawem w oddziale przedszkolnym projekcie eTwinning pt. „Zdrowo żyjemy przez cały rok”. Dzięki tej fantastycznej platformie międzyszkolnej współpracy, nasi zerówkowicze będą mieli mnóstwo okazji, aby wymienić się z rówieśnikami wiedzą o właściwym stylu życia.

A więc życzymy zdrowia, wytrwałości i tego, aby piramida nie kojarzyła nam się wyłącznie z wycieczką do Egiptu.

Joanna Szpila- Szczypka

W sezonie zima 2017/18 #PROSTOzKRAKOWA pasażerowie mogą skorzystać z aż 88 połączeń w tym 16 nowych tras. Dzięki takiej liczbie oraz różnorodności kierunków, każdy z pewnością znajdzie interesujące go połączenie.

Fanom zimowych klimatów polecamy loty do Skandynawii lub podróż do: Bazylei, Genewy, Lyonu, Mediolanu czy Zurychu gdzie można poszusować na alpejskich stokach. Dodatkowo niektóre linie lotnicze proponują swoim pasażerom bezpłatny przewóz sprzętu zimowego. Na tych, którzy od zimy wolą odpocząć czekają m.in. Marrakesz i Tel Aviv. Na wielu kierunkach rozkład rejsów samolotów pozwala pa-sażerom zaplanować krótkie, weekendowe wyjazdy. Urlop w środku zimy pod palmami może okazać się o wiele tańszy niż w sezonie turystycznym. Miłośnicy egzotycznych wakacji, dzięki bezpośrednim połączeniom do największych portów przesiadkowych w Europie, mogą z Kraków Airport wybrać się w podróż do każdego, nawet najbardziej odległego miejsca na świecie.

Jak przygotować się do podróży?

Przed przyjazdem na lotnisku należy upewnić się, że posiadamy dowód osobisty/paszport, wizę (jeśli jest wymagana) oraz bilet lub kartę pokładową. W zależności od tego czy urlop planujemy sami, czy korzystamy z pomocy biura podróży, przed wylotem należy sprawdzić, na stronie internetowej linii lotniczej lub u tour operatora, jaki jest limit bagażu (podręcznego oraz rejestrowanego), który możemy zabrać.

Co po przybyciu na lotnisko?

Po przyjeździe na lotnisko należy kierować się w stronę monitorów informujących o lotach. Na nich wyświetlany jest numer odpowiedniego stanowiska odprawy biletowo-bagażowej (Check-in), która zwykle rozpoczyna się dwie godziny przed godziną wylotu i kończy się 40 minut przed wylotem, (zależy to od procedur obowiązujących u wybranego przewoźnika). Następnie kierujemy się do punktu kontroli bezpieczeństwa. Porady na temat kontroli bezpieczeństwa znajdują się na stronie internetowej www.krakowairport.pl w zakładce „Przed podróżą”.

Praktyczne wskazówki jak poruszać się po terminalu pasażerskim, bez względu na to czy podróżujemy z bagażem rejestrowanym czy też bez niego, można znaleźć również na www.youtube.com/KRKairport.

airport

gnomMogło by się wydawać, że pomiędzy rowerami, motorowerami i motorami nie ma już miejsca na kolejny typ pojazdów. Tymczasem polscy konstruktorzy zdołali znów nas zaskoczyć, proponując zakładany na przednie koło, silnik rowerowy. Tym samym dzięki GNOMowi, bo o nim mowa, nasz zbiór pojazdów można uzupełnić o jeszcze jedną kategorię - „moto & rower”.

Gnom był silnikiem rowerowym wzorowanym na angielskiej konstrukcji

o nazwie Solex. Produkowano go w Zakładach Metalowych Wrocław Psie Pole, prawdopodobnie w latach 1958-1961. Konstrukcją silnika zajmował się m.in. inż. Zdzisław Haman, mający również swój wkład w konstrukcję jednostki napędowej SM01 do Rysia. Silnik ten był konstrukcją dwusuwową, jednocylindrową, chłodzoną powietrzem. Gnoma montowano z przodu kierownicy, tak aby silnik okalał przednie koło. Napęd dla roweru realizowany był przez docisk rolki gumowej o średnicy 45 mm, zamocowanej bezpośrednio na wale korbowym silnika. Gnom ważył około 9 kg i był wyposażony w zbiornik o pojemności 1,1 l. Maksymalna prędkość, jaką można było rozwinąć, wynosiła 35 km/h; prędkość użytkową określano na 20 km/h. Jadąc z tą prędkością, silnik palił około 1,5 l mieszkanki / 100 km. Choć prędkości nie były zawrotne, dla osób na co dzień poruszających się na rowerach, Gnom mógł być dużym udogodnieniem. Produkowane były w dwóch wersjach - czarne o mocy 0.4 KM i średnicy gardzieli gaźnika 8 mm oraz wiśniowe o mocy 0,6 KM i średnicy gardzieli 10 mm. Różniły się poza tym średnicą dyszy głównej paliwa i lampą.

Nasz silnik doczekał się również wersji dla amatorów sportów wodnych, w formie przystawki kajakowej. W tym wydaniu Gnom wymagał dodania układu chłodzącego (powietrze do głowicy i cylindra silnika doprowadzone było za pomocą dmuchawy), śruby napędowej ze sprzęgłem, mocowania do łodzi i koła do zapalania z linką. Nieskomplikowany montaż pozwalał na dostosowanie silnika do różnych jednostek pływających.

Choć zapewne fajni podróży rowerowych, jak i miłośnicy turystyki kajakowej, mogą poddawać w wątpliwość sens tworzenia takich rozwiązań, wydaje mi się, że sam fakt posiadania niecodziennej alternatywy w podróży jest już wystarczająco atrakcyjny. Gdy dodamy do tego oryginalny pomysł i formę, dziś będącą częścią ponad pięćdziesięcioletniej historii, nie trudno będzie dojść do wniosku, że Gnom zasługuje na miejsce w naszej pamięci.

Jan Piotrowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

zuziaPies w stanie krytycznym. Skrajnie osłabiony, odwodniony, osowiały. Nie, to nie jest opis weterynaryjny psa znalezionego na ulicy. To również nie jest opis psa, który był powieszony na łańcuchu przy lichej, wiejskiej budzie. To opis stanu półtorarocznej Zuzi. Młodej suczki, chwilę temu mieszkanki sporego miasta. Psa żyjącego w bloku, z ludźmi. Psa obok ludzi cierpiącego. Nieleczonego. Skrajnie zaniedbanego. Wyłysiałego. Budzącego wstręt u ludzi. Zuzia została odebrana w wyniku przeprowadzonej interwencji. Miała szczęście, bo spośród setek osób mieszkających na tym osiedlu, znalazł się ktoś, kto nie przeszedł obojętnie. Ktoś, kto nas powiadomił, zareagował. W ostatnim dla Zuzi momencie. Jeszcze chwila, a nie byłoby już co ratować. Właściciele twierdzili, że była leczona, ma szczepienia, ale nie mieli żadnych dokumentów, które by to potwierdziły. Pies został odebrany, a właściciel... podziękował. Chyba za to, że pozbył się wstydliwego problemu. Bezpośrednio po odebraniu została przewieziona do kliniki, gdzie aktualnie przebywa. Zuzia. Cień psa. Zapomniana przez świat i ludzi, którzy dali jej dom, więc powinni się o nią troszczyć. Dziś w klinice lekarze walczą o jej życie. Markotna i osowiała, ze smutkiem w wielkich oczach. Niechętna do ludzi. Pewnie ma już dość cierpienia. Bolącej i swędzącej skóry, i dosyć ran, które się ciągle tworzą.

Prosimy, pomóż uratować Zuzię. Młodego psa, obdartego z godności, marzeń i chęci do życia. Jeśli chcesz, możesz dokonać darowizny z tytułem „Zuzia” na konto PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Fundacja Centaurus, ul. Borelowskiego 53/2, 51-678 Wrocław www.psy.centaurus.org.pl e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W rankingu przygotowanym przez Politechnikę Warszawską - Jednostki Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju, gmina Zabierzów zajęła 11. miejsce w Polsce w kategorii: gminy wiejskie. To najwyższa pozycja spośród małopolskich gmin. Ranking opracowali eksperci z Politechniki Warszawskiej, którzy oceniali 2 478 polskich gmin, aby monitorować zrównoważony rozwój społeczno-ekonomiczny gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego, a także promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

W rankingu jednostki samorządu terytorialnego porównywane są wg 15 wskaźników, tworzonych w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego, w tym m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców czy też odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków. Pełne wyniki rankingu można znaleźć na stronie: http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_pap/178688/

Wydział Rozwoju i Promocji UG Zabierzów

Z inicjatywy stowarzyszenia Homini et Terrae (łac. człowiekowi i ziemi), finansowana przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów we współpracy z Klubem Seniora w Bolechowicach, działa utworzona w ramach KKS Jura Moto Sport sekcja gimnastyczna seniorów. Aktualnie kontynuujemy piąty semestr zajęć. Odbywają się we czwartki w godzinach 18,30 – 20,30 na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Bolechowicach. Zajęcia prowadzi trenerka aerobiku Aneta Klęsk. Raz w miesiącu po zajęciach gimnastycznych odbywają się także specjalistyczne treningi rehabilitacyjne prowadzone przez dyplomowanego terapeutę Łukasza Obala, właściciela firmy LUKSMED zajmującej się rehabilitacją z pacjentami indywidualnymi i wykonywaniem zabiegów z fizykoterapii, oraz masaży. Profesjonalnie prowadzone treningi, o rodzaju i intensywności dopasowanej do kondycji uczestników cieszą się dużą popularnością. Bierze w nich udział już ponad 30 pań i jeden mężczyzna. Organizatorzy i ćwiczący składają podziękowania za pomoc organizacyjną dyrektor GZEAS Janinie Wilkosz, dyrektor SCKiPGZ Aleksandrze Małek, dyrektor SP w Bolechowicach Halinie Kodurze i Jackowi Figlowi, który przejął po śp. Józefie Kruku opiekę nad treningami fizykoterapeutycznymi. Wszystkich chętnych do ćwiczenia zapraszamy na zajęcia!

Poniżej zamieszczamy terminy najbliższych zajęć.

blc

Klub Seniora „Złota Jesień” w Zabierzowie serdecznie zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli, którzy mają gorące serca i czują potrzebę pomagania innym, do udziału w akcji charytatywnej na dalsze leczenie i rehabilitację 6-letniej Julci, cierpiącej na guza pnia mózgu. Akcja ta w różnej formie, w tym również w ramach licytacji darów serca, odbędzie się podczas Kiermaszu Bożonarodzeniowego na zabierzowskim Rynku w dniu 16 grudnia br. (sobota) od godz.10-tej do 18-tej, oraz 17 grudnia br (niedziela) od godz. 10-tej do 14-tej. Weź udział w tej szczytnej akcji również i Ty, a przekonasz się jak cudowny i pokrzepiający jest smak pomocy. Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy także mieszkańców Zabierzowa i całej Gminy do udziału w VI Orszaku Trzech Króli, który wyruszy spod Kościoła Parafialnego w Zabierzowie w dniu 6.I.2018r. o godz. 13-tej. Hasłem przewodnim tego Orszaku jest sentencja „Bóg jest dla wszystkich”, a zatem chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, czy też poglądów i czeka na nas nawet wtedy, gdy jesteśmy daleko od Bożego Prawa. Zawsze jest czas, żeby wejść na dobrą drogę do Niego. A więc bierzmy udział w Orszaku, aby dać świadectwo wiary. Zwracamy się również z prośbą o to, by dzieci były przebrane w stroje bożonarodzeniowe oraz w różnego rodzaju zwierzątka, które będą towarzyszyć (wzorem roku ubiegłego) św. Franciszkowi podążającemu w Orszaku. Wszystkie przebrane dzieci będą obdarowane słodyczami. Ponadto prosimy o przygotowanie darów, które będziemy składać przed Stajenką Betlejemską (art. szkolne, zabawki, środki czystości, żywność itp.), a następnie będą rozdane wśród potrzebujących.

Do zobaczenia!

11 111 listopada obchodziliśmy święto odzyskania niepodległości. 99 lat temu, po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada to już od 6 lat dobra okazja do świętowania w sposób aktywny i radosny. W Białym Kościele po raz szósty wystartowali biegacze w biało-czerwonych koszulkach, by pokonać symboliczny, 11-kilometrowy dystans Biegu Niepodległościowego - VI Niepodległościowej Jedenastki. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu, grupa 506 zawodników dorosłych i prawie setka dzieci ruszyła przy wtórze Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu pod dyrekcją Krzysztofa Guńki.

jarema21.09.2017 r. w siedzibie Zarządu Głównego STL w Lublinie odbyło się posiedzenie Sekcji Sztuki Ludowej Rady Naukowej STL w celu przyjęcia nowych twórców ludowych w poczet członków STL. W tym roku chęć przystąpienia do STL wyraziło 43 osoby. Komisja weryfikacyjna po zapoznaniu się z twórczością artystów postanowiła przyjąć do Stowarzyszenia 30 twórców. Wśród wyróżnionych tym zaszczytnym tytułem znalazła się mieszkanka Rudawy, członkini Grupy Rękodzielniczej „Koronkarki z Rudawy” przy Bibliotece Publicznej w Rudawie, Beata Jarema. Gratulujemy Beatko.

W styczniu minie szósty rok wydawania naszego, a właściwie Waszego, miesięcznika. Zgodnie z deklaracją z pierwszego numeru „Gońca”, staramy się tworzyć go razem z Wami, opisując problemy mieszkańców naszej Gminy, informując o istotnych wydarzeniach, a także przekazując w zrozumiałej formie ważne dla ogółu mieszkańców aktualności z Urzędu Gminy.

bolechowice11 listopada 2017 odbył się Dzień Seniora w Bolechowicach. Organizatorem był sołtys Henryk Krawczyk wraz z Radą Sołecką. Obchody rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Bolechowicach, którą odprawili w intencji za Ojczyznę i Seniorów ks. Proboszcz Stanisław Kozieł i ks. Michał Kania. Udział w uroczystościach wzięła wójt Elżbieta Burtan.

Po mszy św. złożono wieńce pod pomnikiem w centrum miejscowości, upamiętniając tym samym 99 rocznicę odzyskania niepodległości.

Tradycyjny poczęstunek, występy artystyczne i Biesiada Bolechowicka odbyły się w szkole podstawowej. Frekwencja przerosła najśmielsze oczekiwania, jednak organizatorzy zadbali o to, by dla nikogo z blisko 150 gości nie zabrakło miejsca.

Występy artystyczne uczniów z Bolechowic przygotowane były pod okiem Marii Półtorak oraz Renaty Skwarczyńskiej. Klub Seniora Dolce Vita również przygotował program wokalny przy akompaniamencie Artura Seweryna. Wójt Elżbieta Burtan oraz sołtys i wiceprzewodniczący rady gminy Henryk Krawczyk złożyli Seniorom życzenia z okazji ich święta. Zwieńczeniem części oficjalnej był wspaniały tort ufundowany przez Krystynę Kruk.

Słynna Biesiada Bolechowicka rozpoczęła się popołudniu, a zabawa taneczna przy muzyce na żywo trwała do późnego wieczora.

Święto w Bolechowicach odbyło się jak zwykle z ogromnym wsparciem organizacyjnym mieszkańców Bolechowic i Klubu Seniora. Organizatorzy pragną podziękować również wszystkim darczyńcom, dyrektor Halinie Kodurze za udostępnienie sali oraz Samorządowemu Centrum Kultury i Promocji za przygotowanie dekoracji, Pawłowi Piłatowi, Małgorzacie Wolskiej i wolontariuszom.

Poniżej link do obszernej fotorelacji. Autorem zdjęć jest Jakub Wolski.

https://photos.app.goo.gl/ebOUYpvOqXR3hN0W2

ballstal.jpg