• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • biga.jpg
 • colorex.jpg
 • dron.jpg
 • familia.jpg
 • gk.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • markor.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • skot.jpg
 • wojcik.jpg
 • wwm.jpg

Reklama

 • alteks.jpg
 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • melba.jpg
 • mirex.jpg
 • rrreklama.jpg
 • szumiec.jpg
 • weterynarz.jpg
 • zlotegody.jpg

Numer 05/2017

Bardzo nam miło poinformować, że w dniu 11 kwietnia 2017 roku zameldował się 25-cio tysięczny mieszkaniec gminy Zabierzów. Jest to 7-letnia dziewczynka, która razem ze swoją rodziną przeprowadziła się do Zabierzowa. Z tej okazji Kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Jolanta Pawlikowska w imieniu wójt Elżbiety Burtan wręczyła całej rodzinie okolicznościowe upominki związane z gminą Zabierzów. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku w naszej gminie urodziło się 258 dzieci, zmarło 237 mieszkańców gminy. Jak w całej Polsce – mamy więcej kobiet niż mężczyzn, proporcje te nie odnoszą się jednak do Kleszczowa, gdzie zameldowanych jest 187 mężczyzn i 182 kobiety, oraz do Radwanowic – tu mieszka 329 mężczyzn i 320 kobiet. W samym Zabierzowie liczba ludności wynosi 5443. Mniej liczna jest Rząska, gdzie mieszka 2406 osób oraz Bolechowice – 2178 osób. Najmniejsza miejscowość w gminie Zabierzów to Młynka, posiadająca 252 mieszkańców.

Tekst: UG Zabierzów, foto: Tomasz Trulka

Dnia 12 kwietnia 2017 roku miał miejsce w naszej szkole finał XI Międzyszkolnego Konkursu Wielkanocnego „Najpiękniejsza Wielkanoc – Pisanka”. Celem konkursu było: przybliżenie tradycji Świąt Wielkanocnych, rozwijanie umiejętności plastycznych uczniów, szukanie odpowiednich środków wyrazu, rozpowszechnianie wśród dzieci i uczniów różnych technik plastycznych, promocja talentów, rozwijanie wrażliwości twórczej. Na konkurs wpłynęło 61 prac plastycznych dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I – VI Szkół Podstawowych z następujących miejscowości: Kobylany, Bolechowice, Zabierzów, Nielepice, Brzezie, Rudawa, Balice, Radwanowice, Brzoskwinia. Przy ocenie prac jury brało pod uwagę: zgodność pracy z tematem, pomysłowość (kreatywność), estetykę, samodzielność, wkład pracy. Dyplomy, wyróżnienia oraz nagrody rzeczowe otrzymało 13 laureatów. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: Pierwsza kategoria wiekowa – Oddział Przedszkolny: I miejsce: Maja Snopkiewicz (SP w Brzeziu), II miejsce: Julia Frankowska (ZSP w Zabierzowie), III miejsce: Sylwester Dobija (SP w Kobylanach), Wyróżnienia: Maria Robiczko (SP w Brzeziu). Druga kategoria wiekowa – Szkoła Podstawowa – klasy: I – III: I miejsce: Emilia Czajowska (kl. II – SP w Brzeziu), II miejsce: Maja Gwizdała (kl. II d – ZSP – SP w Zabierzowie), III miejsce: Łucja Kuźma (kl. II – SP w Kobylanach), Wyróżnienia: Maja Skiba (kl. II c – SP w Bolechowicach), Dawid Migacz (kl. III a – ZSP – SP w Zabierzowie). Trzecia kategoria wiekowa – Szkoła Podstawowa – klasy: IV – VI: I miejsce: Weronika Kłosowska (kl. V – SP w Kobylanach), II miejsce: Karolina Waga (kl. IV b – ZSP – SP w Zabierzowie), III miejsce: Emilia Biernat (kl. V a – ZSP – SP w Zabierzowie). Wyróżnienia: Antonina Księżyc (kl. VI – SP w Rudawie).

Na uroczystość wręczenia nagród przybyli nagrodzeni uczniowie wraz z towarzyszącymi im rodzicami i nauczycielami. Finał uświetnili swoim występem uczniowie klasy trzeciej wprowadzając zebranych w świąteczny nastrój przygotowanym przedstawieniem „Wielkanocne zwyczaje”. Inscenizacja miała na celu przypomnienie i utrwalenie polskiej tradycji i obyczajowości związanej ze Świętami Wielkanocnymi, uświadomienie najmłodszym celu tradycji, która w sposób trwały łączy i jedna rodzinę oraz buduje poczucie więzi z bliskimi. Wszyscy zgromadzeni na uroczystym Poranku Wielkanocnym na nowo odkryli tradycje, czyli przekazywane z pokolenia na pokolenie obyczaje i zwyczaje świeckie związane z liturgią kościelną – od Środy Popielcowej poprzez Niedzielę Palmową aż do Wielkiej Nocy.

Duży entuzjazm wśród zgromadzonych wzbudzili PUCHEROKI – przebrani chłopcy, przepasani powrósłami i wymazani sadzą, którzy przedstawili podkrakowski zwyczaj wędrowania od domu do domu z wesołymi wierszykami. Przedstawienie było przeplatane nastrojowymi i skocznymi piosenkami nawiązującymi do wielkanocnych zwyczajów .

Największe emocje wywołał „Śmigus – Dyngus” – zwyczaj oblewania się wodą na znak radości, iż można z niej korzystać po mroźnej, srogiej zimie. Chłopcy wisusy – nie żałowali rówieśnikom strumieni wody, poprzez co wprowadzili miłą i radosną atmosferę. Występ bardzo się podobał zgromadzonej publiczności, więc młodzi artyści zostali nagrodzeni długimi, gromkimi brawami. Spotkanie zakończyły życzenia świąteczne złożone wszystkim przez Panią Dyrektor mgr Barbarę Wiechetę oraz przewodniczącą Szkolnej Rady Uczniowskiej. Na zakończenie wszyscy finaliści spotkali się na słodkim poczęstunku, przygotowanym przez organizatorów. Dzięki wsparciu finansowemu Gminnego Zespołu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół w Zabierzowie wszyscy laureaci otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody, za co serdecznie dziękujemy.

Organizatorzy konkursu: Agnieszka Szumiec, Liliana Baranik, Teresa Albrzykowska, Krzysztof Marszałek

23 kwietnia podczas zorganizowanego przez Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów finisażu wystawy fotograficznej Tomasza Trulki odbyła się kolejna aukcja charytatywna na rzecz 31 - letniej Moniki, mieszkanki Rząski, matki trójki dzieci, która doznała porażenia czterokończynowego. Akcja na rzecz pomocy dla Pani Moniki, zainicjowana przez Stanisława Kwiatkowskiego, a wsparta przez mieszkańców Rząski, duchowieństwo, szkoły podstawowe i objęta patronatem Wójta Gminy Zabierzów, przyniosła już konkretne efekty w postaci kwot finansowych uzbier anych na

kilka miesięcy bardzo kosztownej rehabilitacji. Aukcja „fotograficzna” podczas której sprzedano większość prac podarowanej przez autora, przyniosła kolejną kwotę 2.250 złotych, która powiększy konto Pani Moniki.

Organizatorzy aukcji składają serdeczne podziękowania darczyńcy i licytującym na rzecz Moniki. Dziękujemy Barbarze Golińskiej, Helenie Moląg, Janinie Kwiatkowskiej, Anecie Kamińskiej, Jackowi Figlowi i Władysławowi Głogowskiemu. Dziękujemy pracownikom Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów za działania logistyczne oraz piękne projekty zaproszeń i ulotek aukcyjnych.

W dniach 9 – 11 kwietnia na Rynku w Zabierzowie odbył się III Kiermasz Wielkanocny. Stoiska pełne ferii kolorów – pisanek, palm, palemek, kurek, baranków, ozdób wielkanocnych, stroików, wyrobów rękodzielniczych oraz potraw wielkanocnych zdobiły nasz zabierzowski Rynek przez trzy dni, pozwalając poczuć atmosferę Świąt Wielkiej Nocy. W Niedzielę Palmową po mszy świętej w południe wyruszył Orszak Palmowy na Rynek w Zabierzowie, prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą pod batutą Kapelmistrza Józefa Bylicy. Tuż po przybyciu na Rynek został rozstrzygnięty coroczny Konkurs Palmowy, orgaznizowany przez SCKiPGZ oraz parafię w Zabierzowie. W tym roku najwyższa palma mierzyła aż 4,75 metra. Konkurs rozstrzygany był w dwóch kate

goriach; za najwyższą i za najpiękniejszą palmę. Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami. Zaraz po rozstrzygnięciu Konkursu Palmowego nadszedł czas na ogłoszenie wyników kolejnego organizowanego przez SCKiPGZ przedsięwzięcia – tradycyjnego Konkursu Kulinarnego „Masz Babo Placek”. Do udziału w konkursie zgłoszono w tym roku 24 ciasta i 5 potraw wielkanocnych. Decyzją komisji oceniającej, która przede wszystkim brała pod uwagę zgodność z tradycją, walory smakowe oraz estetykę wykonania, przyznano trzy pierwsze miejsca oraz dwa wyróżnienia w kategorii „Wypieki Wielkanocne” i „Potrawa Wielkanocna”. Zwycięzcy otrzymali z rąk Pani Wójt Elżbiety Burtan oraz zastępcy dyrektora SCKiPGZ Aleksandry Małek dyplomy oraz cenne nagrody. Każdy z przybyłych na Kiermasz mógł spróbować nagrodzonych wypieków.

Podczas trwania niedzielnego Kiermaszu nie zabrakło również mnóstwa ciekawych atrakcji i konkursów dla dzieci. Każdy z nich mógł uczestniczyć w poszukiwaniach schowanych po całym Rynku jajek, turlaniu jaja, slalomu z jajkiem, bądź wziąć udział w warsztatach plastycznych. Dla dzieciaków przygotowaliśmy mnóstwo słodkości. Każdy mieszkaniec mógł skosztować pysznego staropolskiego bigosu. Od godziny 12.00 na Rynku ruszyła akcja artystyczna Zostaw Ślad, projekt Stowarzyszenia Ceramika bez Granic oraz Samorządowego Centrum Kultury, zakłada ona realiza

cję ściany ceramicznej. Każdy z przybyłych mieszkańców gminy mógł odcisnąć ślad swojej dłoni na specjalnie przygotowanej płytce. Już wkrótce będzie można podziwiać je na jednej ze ścian budynku SCKiPGZ przy ul. Szkolnej.

Podczas trwania niedzielnego Kiermaszu miała miejsce akcja na rzecz pomocy dla Pani Moniki, zainicjowana przez Stanisława Kwiatkowskiego, a wsparta przez mieszkańców Rząski, duchowieństwo, szkoły podstawowe i objęta patronatem Wójta Gminy Zabierzów. Mamy kolejny sukces, tym razem udało się zebrać 4 750 złotych. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za tak liczne przybycie!

Tekst: SCKiPGZ, foto: Tomasz Trulka

Nasza szkoła znajduje się w Rząsce, w spokojnym, urokliwym miejscu, 3 km od granicy z Krakowem. W przyszłym roku szkolnym na mapie szkół gminy Zabierzów nasza zajmie szczególną pozycję, ponieważ stanie się jedyną placówką oświatową, w której obecni szóstoklasiści rozpoczną naukę w klasie siódmej dwujęzycznej, z biologią i matematyką nauczaną po angielsku oraz rozszerzonym zakresem nauki tegoż języka (5 godzin tygodniowo). Drugim językiem obcym będzie język niemiecki. Jest to dla nas ogromny sukces i zwieńczenie naszych wieloletnich dążeń skoncentrowanych na innowacyjności, kreatywność i językach obcych. Wysokie wyniki w nauce i liczne osiągnięcia uczniów są potwierdzeniem skuteczności stosowanych w naszej pracy innowacyjnych metod kształcenia, w których wiele uwagi poświęcamy technologiom informacyjno – komunikacyjnym. W naszej szkole wszystkie klasopracownie wyposażone są w rzutniki, tablice multimedialne, laptopy, tablety i nieograniczony dostęp do Internetu. Zajęcia sportowe odbywają się też w 2 salach gimnastycznych

– pełnowymiarowej i lustrzanej, zajęcia komputerowe w terminalowej pracowni komputerowej. Do dyspozycji uczniów mamy również bibliotekę oraz świetlice szkolne. Świetna baza dydaktyczna pozwala nam z powodzeniem realizować szkolne programy nauczania i plany pracy, które opieramy na teorii inteligencji wielorakich amerykańskiego psychologia – prof. H. Gardnera. Każdemu uczniowi wyznaczamy indywidualną drogę rozwoju, zgodną z jego potencjałem i dominującą inteligencją. Dzięki temu nasi uczniowie wierzą w swoje możliwości i chętnie podejmują liczne wyzwania edukacyjne. Od kilku lat uczestniczymy w ogólnopolskiej olimpiadzie kreatywności Destination Imagination i zdobywamy zaszczytne tytuły. Jesteśmy „Szkołą z klasą”, „Szkołą odkrywców talentów”, „Szkołą kreatywności i innowacji”, „Szkołą bez przemocy”. Nasi najmłodsi wychowankowie bawią się i uczą w odrębnej, bezpiecznej, nowo wyremontowanej części budynku. Zapraszamy do nas każdego, kto stawia na innowacyjność, kreatywność i naukę języków obcych.

Często postacie filmowe kojarzone są z konkretnymi modelami samochodów. James Bond z upodobaniem zasiadał za kierownicą Aston Martina DB5, a porucznik Colombo jeździł nieśmiertelnym Peugotem 403 cabrio. Bohaterowie polskich produkcji filmowych, patriotycznie korzystali z dorobku rodzimego przemysłu motoryzacyjnego. „Zmienników” zapamiętaliśmy w Polskim Fiacie 125p, „Czterdziestolatka” zobaczyć można było za kierownicą Polskiego Fiata 126p. A filmowy Pan Samochodzik?

Pan Samochodzik, czyli Tomasz N.N., był postacią literacką, ze stworzonej przez Zbigniewa Nienackiego, serii powieści przygodowych o tym samym tytule. Wszyscy fani serii wiedzą, że powstała również jej ekranizacja. W dwóch filmach, tj. „Pan Samochodzik i niesamowity dwór” oraz „Latające machiny kontra Pan Samochodzik”, zagrał dość niecodzienny pojazd, który mógł pełnić najróżniejsze funkcje, w tym nawet pływać. I choć na pierwszy rzut oka trudno w nim rozpoznać Lekki Pojazd Terenowy (LPT), to właśnie ta konstrukcja zrobiła karierę filmową.

LPT jako lekka, sześciokołowa amfibia dla wojsk powietrzno-desantowych, został zbudowany w 1978 r., w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku. Powstało 10 sztuk, których konstrukcja została oparta na podzespołach Fiata 126p; wykorzystano zawieszenie, sprzęgło, silnik oraz układ jezdny. Pojazd rozpędzał się do około 65 km/h, pływał zaś z prędkością około 6-10 km/h. Nie miał steru; podczas płynięcia dalej używano kierownicy, sterując kołami. Oryginalnie miał służyć do przewożenia rannych z pola walki, dlatego można było nim kierować idąc obok. Alternatywnym zastosowaniem miał być transport amunicji, w mniej dostępnym terenie. Niestety pomysł się nie sprawdził, żołnierze testujący pojazd narzekali na łatwość zakopywania się w piasku i wywrotność pojazdu. Pływalność LPT też podostawiała wiele do życzenia - nawet przy niewielkim obciążeniu, pojazd tonął. Pozostaje tylko cieszyć się, że mimo tych niedociągnięć zapisał się w polskiej historii … filmu.

Jan Piotrowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_Samochodzik, odczyt: 2017 03 23 http://muzeumtechniki.eu/zbiory/lekki-pojazd-terenowy/, odczyt 2017 03 23

Na terenie naszej Gminy trwa konkurs dla uczniów i dzieci przedszkolnych z terenu naszej Gminy, „Smog – zmieńmy to!”. Inicjatorami i pomysłodawcami konkursu są dyrektor Zespołu Szkół w Rząsce pani Monika Musiał-Tazbirek i Stowarzyszenie Homini et Terrae z Zabierzowa.

Celem konkursu jest rozbudzenie i budowanie świadomości ekologicznej mieszkańców gminy. Jak wiadomo, dzieci mają nieograniczony wpływ na swoich najbliższych, dlatego też konkurs został skierowany właśnie do nich. Zmagania konkursowe odbywają się w trzech kategoriach wiekowych. Zadaniem przedszkolaków i uczniów klas I – III jest wykonanie pracy plastycznej o tematyce ekologicznej, uczniowie klas IV – VI maję wykonać plakat o takiej tematyce, zaś zadaniem uczniów gimnazjów było wypełnienie trudnego testu obejmującego wiadomości dotyczące walki ze smogiem, niską emisją i zagrożeń ekologicznych. Na poziomie gimnazjalnym konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem. Testy w trzech gimnazjach na terenie gminy już się odbyły, teraz sprawdzane są ich wyniki. Nabór prac plastycznych i platakatów od młodszych dzieci potrwa do 15 kwietnia; to data graniczna nadesłania prac do ocen jury ustalona przez organizatorów. – Ja robię plakat. Nie chcę opisywać szczegółów, ale jego tematem jest smog i to, co ludzie spalają w swoich piecach – mówi jeden z uczniów szkoły podstawowej w Rudawie. Jak udało się nam ustalić, zainteresoanie konkursem jest spore, co nie dziwi, zważając, że uroczyste ogłoszenie jego wyników będzie miało miejsce w trakcie Gminnego Dnia Dziecka na Rynku w Zabierzowie, a organizacja finału jest bardzo intensywnie wspierana przez Urząd Gminy. Jak zdradzają organizatorzy, nagrody w konkursie są bardzo atrakcyjne i jest o co powalczyć. Wiemy też, że będzie miało miejsce głosowanie publiczności, quiz o tematyce ekologicznej i mnóstwo innych atrakcji. Ten Dzień Dziecka będzie po prostu EKO.

Gabriela Kucharska

Aż 27 członków sekcji biegowej Zabierzów Biega wzięło udział w organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, 5. Biegu Pa-mięci. Bieg jest częścią cyklicznego wydarzenia Pamiętaj z nami, organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od 2012 roku. Bieg łączył ze sobą trzy oddziały Muzeum tworzące Trasę Pamięci: ulicę Pomorską, Aptekę pod Orłem i Fabrykę Emalia Oskara Schindlera. Byliśmy najliczniej reprezentowanym klubem. Na pięciokilometrowej trasie prowadzącej z ul. Pomorskiej na plac Bohaterów Getta o nagrody w klasyfikacji generalnej i wiekowej, rywalizowało 650 biegaczy. Szefowa sekcji, Agnieszka Cader odebrała z rąk organizatorów, ufundowany przez Wójta Gminy Zabierzów Elżbietę Burtan, puchar dla najliczniejszej ekipy biegowej. Puchar wręczył nestor zabierzowskich biegaczy, znany zawodnik biegów przełajowych, Józef Baran.

A oto wyniki naszej ekipy:16. Mariusz Dziedzic 17:46, 20. Agnieszka Cader 18:02, 23. Janusz Bzukała 18:37, 33. Mateusz Moląg 19:20, 45. Grzegorz Baran 19:55, 85. Krzysztof Próchniewicz 21:14, 100. Jacek Zięba 21:48, 105. Jacek Cader 22:03, 111. Anna Surdel-Okrutniak,

124. Józef Baran 22:36, 169. Robert Garzeł 23:51, 173. Łukasz Apostolski 23:57, 207. Przemysław Apostolski 24:46, 296. Grzegorz Jarema 26:49, 356. Paweł Lipniacki 28:09, 386. Beata Baran 28:39, 388. Łukasz Kucharzyk 28:41, 389. Magdalena Baran 28:47, 405. Krzysztof Mach 29:12, 421. Beata Jarema 29:38, 570. Gabriela Kucharska 33:42, 595. Piotr Lipniacki 35:05, 599. Jolanta Lipniacka 35:18, 633. Jakub Kucharski 39:15, 634. Jerzy Kucharski 39:15, 643. Violetta Apostolska 42:07,

644. Andrzej Bukowczan 42:07. Do zobaczenia na następnych imprezach biegowych.

Oto Dyzia. Stary pies, który większość swojego życia przesiedział za schroniskowymi kratami. 11 lat trwało zanim ktoś ją zauważył. W sierpniu ubiegłego roku, w końcu do Dyzi uśmiechnęło się szczęście. Wreszcie się doczekała, pojechała do swojego pierwszego w życiu, tego prawdziwego, wymarzonego domu. Stara, dziś 13 letnia suczka, szybko się zaaklimatyzowała. Okazała się cudownym psem, wdzięcznym za każdy kontakt z człowiekiem. I miało być dobrze. Ale kilka dni temu Dyzia poczuła się gorzej, z wesołej, pogodnej psiny, zrobiła się markotna i apatyczna. Właściciele bez zwłoki udali się z Dyzią do lekarza, gdzie wykonany został komplet badań. Okazało się, że staruszka ma silną anemię. Kolejna wizyta i dalsza diagnostyka. Nie udało się zrealizować tego planu, bo wieczorem Dyzia zaczęła tracić przytomność. Natychmiast zawieziona do kliniki, trafiła tam już we wstrząsie, przeszła ryzykowną operację usunięcia śledziony, bo okazało się, że stara Dyzia ma na niej guza, który pękł. Na szczęście Dyza przeżyła operacjej. Niestety wykonana cytologia ujawniła nowotwór o bardzo dużej złośliwości. Właściciele kochają starą Dyzię, ale mają pod opieką kilka ciężko chorych zwierząt, których leczenie pochłania wszystkie pieniądze. Potrzebne są pieniądze na pokrycie kosztów operacji ratującej życie, kolejne konsultacje weterynaryjne, ponieważ istnieje podejrzenie zmiany nowotworowej na wątrobie. Potrzebne jest echo serca, kolejne badania krwi, a także karma hepatic. Jeśli chcesz, możesz pomóc Dyzi i dokonać darowizny z tytułem „Dyzia” na konto PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Fundacja Centaurus, ul. Borelowskiego 53/2, 51-678 Wrocław www.psy.centaurus.org.pl e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Akademia Piłkarska Kmita Zabierzów oraz LKS Wisła Rząska mają przyjemność ogłosić, że zorganizowany w dniu 30 kwietnia na stadionie w Rząsce Turniej Piłki Nożnej w kategorii Żaków, połączony z publiczną zbiórką pieniędzy na leczenie Pani Moniki z Rząski zakończył się dużym sukcesem! Oba kluby zebrały za sprawą ludzi dobrego serca do swoich puszek w sumie 3180,01 złotych, zaś licytacje w trakcie sportowej rywalizacji pozwoliły na zgromadzenie dodatkowej kwoty 3320 złotych.

alians.jpg