• alles.jpg
 • alux.jpg
 • artgo.jpg
 • autoserwis.jpg
 • baks.jpg
 • biga.jpg
 • dron.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • mosur.jpg
 • parkiet.jpg
 • praca.jpg
 • rasterek.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • serwis.jpg
 • ser_klim.jpg
 • skot.jpg
 • tapicer.jpg
 • wojcik.jpg
 • wwm.jpg
 • zielinski.jpg

Reklama

 • alteks.jpg
 • dobrowolski.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kaes.jpg
 • kanczura.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • pralnia.jpg
 • rrreklama.jpg
 • weterynarz.jpg
 • zyczenia_b.jpg
 • zyczenia_s.jpg

Numer 11/2014

Lato to zawsze okres porzuceń. Gapcia została wyrzucona z samochodu w środku wsi z końcem sierpnia. Mieszkańcy nigdy więcej kierowcy nie widzieli... Leżała do teraz przy starym słupie energetycznym - tam, gdzie wypadła przez okno z rozlegle poranioną szyją i zaawansowaną grzybicą. Gasła w oczach, ale nie pozwalała do siebie podejść. Wiernie czekała na tego, który jednym ruchem skazał ją na tułaczkę i pewną śmierć. Gap- cia trafia wreszcie do nas. Wychudzona, zarobaczona i z zaawansowaną grzybicą. A najbardziej ze wszystkiego - z pękniętym sercem.

Możesz wesprzeć leczenie Gapci, możesz adoptować Gapcię po wyleczeniu! Możesz wesprzeć jej leczenie dokonując darowizny z tytułem „Gapcia” na konto PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350. Fundacja Centaurus, ul. Borelowskiego 53/2, 51-678 Wrocław www.psy.centaurus.org.pl e-mail: psy@ centaurus.org.pl

P.S. Chcielibyśmy wspólnie z naszymi Czytelnikami pochylić się nad problemem bezdomnych kotów w naszej gminie. Proponujemy rozpoczęcie na naszych łamach dyskusji dotyczącej sterylizacji kotów z funduszy gminy, jako sposobu na zmniejszenie skali problemu. Prosimy Państwa o głosy w dyskusji na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie na nr tel. 12/285-23-75

 

 

 

16 listopada udamy się do okręgowych komisji wyborczych, aby skorzystać z przysługującego nam prawa (przypominam Państwu - prawa), do wybierania naszych przedstawicieli do władz samorządowych. Wybierzemy więc radnych gminnych, wójta, radnych powiatowych i radnych sejmiku wojewódzkiego.

Zacznijmy od początku, czyli od słowa udamy się. Pytanie czy wszyscy, kto, czy my i nasi znajomi, przyjaciele zechcą tego dnia udać się do lokali wyborczych i zagłosować. Wszystko jedno na kogo, ale zagłosować, manifestując w ten sposób swoją chęć i wolę powołania tego lub tamtego członka naszej małej gminnej społeczności, na jakąś funkcję.

4 lata minęły a w gminie jakby po staremu, choć chyba nie do końca. Temat obwodnicy wraca jak bumerang. Dobrze było się o nią tyle starać! I choćby udało się przez te starania o miesiąc przyspieszyć rozpoczęcie jej budowy, to myślę, że będzie to szczęśliwy miesiąc dla Kochanowa i Zabierzowa. Czy warto było zabiegać o to by mieszkańcy płacili podatki w miejscu zamieszkania? OCZYWIŚCIE! Nie ma sensu oddawać podatków tam gdzie nas nie ma… I choćby jedna złotówka więcej przybyła na inwestycje to będzie to NASZA złotówka i NASZA inwestycja. A co my z tych rankingów mamy i nagród dla gminy? Promocję… trywialne, ale będę tego bronił zawsze, bo markę to MY mamy! A jak mówię gdzieś, komuś, że mieszkam w gminie ZABIERZÓW, to w większości wypadków więcej tłumaczyć nie trzeba. Ja jestem z tej mojej gminy, jaka by nie była DUMNY! Bo dla mnie jest ona OK. Nie taka najgorsza ta gmina.

Każdy ma taką gminę, na jaką sobie zasłużył

Parafrazując Józefa Piłsudskiego można by powiedzieć: gmina wspaniała, bo też ludzie dobrzy. Gmina to MY. Ja to trochę tak rozumię, że dla tej gminy powinni pracować tacy ludzie, którzy ją lubią i doceniają. Powinni walczyć o jej dobre imię i dbać o jej rozwój, oraz o stworzenie warunków sprzyjających rozwojowi jej mieszkańców. PROSTE. Jeśli ktoś się nie zgadza z którymś z powyższych to - wracając do parafrazy Józefa Piłsudskiego - nie będzie mógł współtworzyć naszej najlepszej gminy Zabierzów. Oczywiście to tylko moje zdanie.

Koniec kompleksów

To nie jest tak, że nie ma problemów. Widzimy je, ale nie takie jak to, w co np. ubiera się wójt (swoją drogą … chyba przyzwoicie), ani ile ma samochodów gmina, bo to nie jest forma debaty, która może cokolwiek konstruktywnego wnieść. A na 100% nie wniesie nic dobrego. Zajmijmy się poważnymi rzeczami. To tak jak z tą Polską. Gadamy o gender (cokolwiek to jest) a pieniądze z OFE adios. Gadamy o zegarkach ministra, a piękne autostrady kończą się w polu… z kukurydzą. Mówimy o wszystkim i nic z tego nie wynika. ZERO KONSTRUKTYWNOŚCI! To samo z naszą lokalną krytyką opozycyjną. Moja propozycja na początek jest taka - niech wszyscy, co mówią, jaka ta gmina jest zła niech powiedzą, co zrobić żeby była dobra. CISZA. I na wstępie mówię: nie wszystko to wina TUSKA. I BALCEROWICZ wcale nie musi odejść.

Wojciech Wojtaszek

 

 

 

Dożynki Gminy Zabierzów w Balicach, które odbyły się 24.08.2014r. rozpoczęły akcję charytatywną na rzecz 14-letniego Maćka. Całkowity dochód przeznaczony został na skomplikowane i kosztowne operacje kolan. Współorganizatorem tej inicjatywy jest Ks. Proboszcz Parafii Zabierzów Krzysztof Burdak. W skład całej akcji wchodzą zbiórki na dożynkach, koncertach, imprezach. Podczas święta plonów Gminy Zabierzów częstując malinowym masłem udało się zebrać 2700 zł i 10 Euro. Na dożynkach Sołectwa Brzezie – 1320 zł, na Jurajskiej Karczmie Piwnej – 1373 zł, na Jarmarku Norbertańskim – 561,74 zł, na Krakowskim Koncercie „PERŁY POWIATU” – 3827,35 ZŁ i 10 EURO. Wpłaty indywidualne to łącznie 1300 zł.

Z inicjatywy Radnego Andrzeja Krawczyka, podczas lipcowej Sesji Radni naszej Gminy obiecali oddać po 10% diety, na razie cierpliwie czekamy. Zaplanowane są dalsze zbiórki: 11 listopada na terenie przykościelnym Parafii Zabierzów oraz na Patriotycznym Śpiewaniu.

Odbędzie się również - dzięki uprzejmości ks. Proboszcza Grzegorza Kubika zbiórka w Parafii Brzezie.

Niezależnie od naszej akcji, na Rogatym Ranczu podczas zabawy +35 pod hasłem „Jesień Cygańska” rozprowadzano karty do gry podarowane przez Romana Płatka z Balic. Dzięki temu uzbierano 822 zł na Oddział Neurochirurgii Dziecięcej.

Bardzo dziękuję za ogromną pomoc w naszej akcji Wójt Gminy Zabierzów Elżbiecie Burtan, Staroście Krakowskiemu Józefowi Krzyworzece, Józefowi Krukowi, Jackowi Figlowi, Romanowi Płatkowi oraz ks. Krzysztofowi Burdakowi i ks. Grzegorzowi Kubikowi.

Agnieszka Rokita.

 

 

 

26. 10. 2014 roku nasi czci godni Seniorzy mieli podwójne święto, coroczny Dzień Seniora i XV lecie Klubu Seniora „ZŁOTA JESIEŃ”. Tradycyjnie świętowanie rozpoczęto Mszą Świętą w intencji wszystkich starszych ludzi z Zabierzowa a kontynuacja obchodów miała miejsce w Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji Gminy Zabierzów.

Impreza była bardzo bogata w treść, przybyło również wielu znakomitych Gości w osobach: Elżbiety Burtan Wójta Gminy, Józefa Krzyworzeki Starosty Krakowskiego, księdza Krzysztofa Burdaka proboszcza naszej Parafii, Alicji Wójcik członka Rady Powiatu, państwa Krystyny i Józefa Kruków, Andrzeja Bukowczana Dyrektora Jurajskiej Izby Gospodarczej, Jacka Figla Prezesa firmy COLOREX, Grzegorza Mytnika oraz Radnych Jerzego Kowalika i Edmunda Dąbrowy. Po części oficjalnej Barbara Golińska Przewodnicząca Klubu Seniora przyjmowała w imieniu Członków Klubu ZŁOTA JESIEŃ życzenia, kwiaty i prezenty. Państwo Krukowie obdarowali Seniorów pięknym dużym tortem, który przy pomocy wójta Elżbiety Burtan sprawnie pokroili. Tort był tak duży, że wszyscy, a było prawie 150 osób mogli skosztować jaki jest pyszny. Część artystyczną zaczęli nasi zabierzowscy Seniorzy popisami wokalnymi, za które otrzymali duże brawa, następnie wystąpili goście z Krakowa czyli Klub Seniora Lajkonik. Mogliśmy obejrzeć piękne pełne humoru przedstawienie o smoku wawelskim, z którego dowiedzieliśmy się kto ma największą zasługę w pozbyciu się smoka ze wzgórza wawelskiego. Teraz już wiemy, że nie był to szewczyk Dratewka, ale dziewica, wobec której smok miał niecne zamiary. Przedstawienie wszystkim się bardzo podobało no i okazało się, że Panie znowu górą. Kolejną atrakcją świętowania był występ Franciszka Makucha, który tym razem przybył do nas we wzmocnionym składzie z dwoma artystami. Mieliśmy okazję oglądać piękne piosenki przeplatane skeczami i dowcipami w znakomitym wykonaniu, a brawom nie było końca. Uroczystości zakończyliśmy tańcami i dobrą zabawą. W imieniu Seniorów i Rady Sołeckiej składam serdeczne podziękowania wszystkim Sponsorom, Władzom Gminy, Pracownikom SCKiPGZ za wsparcie w organizacji corocznego święta ludzi starszych w Zabierzowie.

Wiesław Cader

 

 

 

Ten kto choć trochę interesował się światem rajdowym z lat ‘80 i początku ’90 na pewno kojarzy ten charakterystyczny design przypominający radziecką lodówkę Mińsk przemierzającą w tumanach kurzu trasę jednego z rajdów zaliczanych do Mistrzostw Świata. Ta sylwetka, która zawiera niezliczoną ilość kątów prostych i krawędzi którymi można się pokaleczyć to wytwór włoskiego projektanta Giorgio Giugiaro, autora wielu popularnych konstrukcji jak na przykład VW Golf, DeLorean, czy chociażby rodzimy Polonez. Chcąc jednak opisać legendę rajdową nie sposób pominąć jej cywilnej odmiany, niezbędnej do uzyskania homologacji.

Premiera Lancii Delty miała miejsce w 1979 roku. Samochód posiadał gamę silników pochodzących bezpośrednio z Fiata Ritmo o pojemności 1300 oraz 1500 cm3, w których podniesiono moc o 10 KM głównie poprzez zastosowanie dwugardzielowego gaźnika Weber oraz zmodyfikowanego układu dolotowego i wydechowego. Przyspieszenie seryjnej Delty wynosiło 12,5 sekundy do setki, auto było wygodne i przestronne, natomiast posiadało niewielki, jedynie 260 litrowy bagażnik. Z czasem Lancię zaczęły trapić problemy z elektryką, a blacharkę zaczęła zjadać szalona ruda, natomiast nie temu chciałem poświęcić ten artykuł, ani nie kolejnym mniej lub bardziej udanym generacjom Delty. Chciałem napisać o jej rajdowej wersji, a także drogowej odmianie, która w swoim logo na atrapie chłodnicy oprócz dwóch liter HF posiada... słonika. Tak, słonika. Nie wściekłego byka, nie galopującego konia, nie jadowitą kobrę tylko małego, skaczącego jakby z radości, czerwonego, wesołego słonika. To tak jakby Nergal na czole wytatuował sobie serduszko. Tak czy inaczej, ten słonik zdominował klasyfikację 49-ciu eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata i sześć razy z rzędu zdobył Mistrzostwo Świata producentów.

Pod maskę pierwszych rajdowych wersji trafił ogromny 450-konny silnik, późniejsze generacje z racji wprowadzonych ograniczeń nie posiadały już tak mocnych jednostek, ale mimo tego zostawiały konkurencję w tyle. Ciekawą propozycją dla fanów sportowej jazdy była możliwość kupienia cywilnej wersji, osiągami do złudzenia przypominającymi te z rajdówki. Do dyspozycji w zależności od lat produkcji były turbodoładowane silniki ośmio- lub szesnastozaworowe o mocy 185 lub 200 koni mechanicznych, a układ napędowy z mechanizmem różnicowym typu Torsen bez zawahania przenosił brutalną moc na wszystkie cztery koła, które podczas ostrych nawrotów i maksymalnie otwartej przepustnicy rozpaczliwie próbowały złapać przyczepność do nawierzchni. Przyspieszenie Delty HF Integrale do pierwszej setki oscylowało w okolicy 6 sekund, także zarówno w tamtych czasach jak i dziś ciężko na drodze o godnego konkurenta.

Łukasz Zadęcki, foto:google.com

 

 

 

Młodzi łucznicy Grota Zabierzów zakończyli sezon łuczniczy – 2014 startami w zawodach – Złoty Liść Jesieni – w Kielcach i finałem Pucharu Małopolski w Krakowie. W obu miejscach startowali w kategoriach młodzików i dzieci. W Kielcach w najmłodszej kategorii dzieci srebrny medal wśród chłopców zdobył Piotr Szczepański, a 4-tym był Franciszek Warchoł. W kategorii dzieci starszych debiutujący w zawodach Jan Zamachowski oraz Miłosz Wędzina znaleźli się w drugiej dziesiątce. Wśród młodziczek Aleksandra Dudek zajęła 7-me miejsce. W Krakowie w finale Pucharu Małopolski wśród najmłodszych chłopców

Piotr Szczepański zdobył złoty medal, a Franciszek Warchoł był 7-my.

Teraz odpoczynek i starty dopiero w hali w roku 2015.

 

 

 

„...Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei I przed narodem niosą oświaty kaganiec A kiedy trzeba na śmierć idą po kolei
Jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec."

Juliusz Słowacki fragm. „Testament mój”


27 września 2014 roku, w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, odbyły się uroczystości upamiętniające 75 rocznicę powstania Szarych Szeregów. Przedsięwzięcie było realizowane w ramach obchodów 75 - lecia powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Szare Szeregi to kryptonim konspiracyjnej organizacji harcerzy okresu II wojny światowej działającej w granicach okupowanej II Rzeczpospolitej i będącej kontynuacja tradycji przedwojennego ZHP. Szare Szeregi skupiały członków w wieku 12 do 15 lat – „Zawiszacy”, 16 do 18 lat „Bojowe Szkoły i powyżej 18 lat - „Grupy Szturmowe”. Najmłodsi „Zawiszacy” pełnili służbę pomocniczą, „Bojowe Szkoły” uczestniczyły w „małym sabotaży i propagandzie, „Grupy Szturmowe” prowadziły akcje bojowe. Program organizacji szaroszeregowej został określony w skrócie „Dziś – Jutro – Pojutrze” i oznaczał konspiracje - dziś, walkę powstańczą – jutro, pracę w wolnej Polsce – pojutrze. Szare Szeregi, jako tajna organizacja , zostały rozwiązane rozkazem Naczelnika z dnia 17 stycznia 1945 roku.

W ramach uroczystości rocznicowych dnia 27 września 2014 roku, w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, poczet sztandarowy oraz delegacja harcerek i harcerzy 5 Zabierzowskiego Szczepu Harcerskiego „Kolumbowie” wzięły udział w uroczystym apelu oraz otwarciu wystawy „Harcerze Szarych Szeregów w okupowanym Krakowie”. W trakcie apelu Stowarzyszenie Szarych Szeregów w Krakowie - zbiorowo oraz wielu harcerzy – kombatantów zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi. Wystawa dotycząca działalności Szarych Szeregów w Krakowie przypomina wszystkim, iż działały one również w Krakowie i oddaje hołd zabitym i pomordowanym harcerzom Krakowa w okresie wojny.

Po otwarciu wystawy odbyła się projekcja filmu „Szara Służba” – fabularyzowanego dokumentu ukazującego działalność Szarych Szeregów w Krakowie a następnie okolicznościowy kominek – spotkanie młodego pokolenia młodzieży i harcerzy z byłymi członkami Szarych Szeregów.

Paweł Miłobędzki

 

 

 

Pierwsze informacje o miejscowości Karniowice pochodzą już z XIII wieku. Jest to Wieś Rycerska od czasów Leszka Czarneckiego. O Straży Pożarnej można znaleźć informację już w okresie przed pierwszą wojną światową. Rok 1913 jest uznawany za rok powstania Straży Pożarnej, ponieważ właśnie z tego roku pochodzą pierwsze zapisy w dokumentacji związanej z pozyskaniem sikawki dwucylindrowej o średnicy cylindra 4 cale. W dokumentacji tej znajdziemy też informacje o 1szt. prądnicy z dwoma drążkami, sześciometrowym wężu ssawnym czy 55 metrowym wężu tłocznym.

Pani Sekretarz, kontynuując informowanie mieszkańców naszej gminy o procedurach, terminach i innych ważnych faktach dotyczących zbliżających się wyborów samorządowych, chcielibyśmy prosić o udzielenie odpowiedzi na następujące, zadawane przez naszych Czytelników pytania.

Redakcja: Znamy już kandydatów na radnych gminnych, Wójta, radnych powiatowych i radnych sejmiku województwa. Jak więc liczbowo przedstawiają się ilości kandydatów do rady gminy i na Wójta?

Wioletta Matejczyk: Na Wójta Gminy Zabierzów zgłosiło się 4 kandydatów, natomiast do Rady Gminy Zabierzów w sumie zgłoszonych zostało 91 kandydatów. Liczba kandydatów na radnych waha się od dwóch do sześciu zależności od okręgu wyborczego. Natomiast do Rady Powiatu Krakowskiego, w naszym okręgu nr 8 zarejestrowanych zostało 30 kandydatów, a do Sejmiku Województwa - 102. Informacje o ilości zgłoszonych kandydatów wraz z ich danymi można znaleźć na stronie internetowej BIP -u dla Gminy Zabierzów oraz na tablicach ogłoszeń w sołectwach. Istnieje również na stronie www.zabierzow.org.pl Interaktywna Mapa Wyborów, gdzie mieszkańcy Gminy wpisując swój adres zamieszkania mogą sprawdzić informacje o lokalach wyborczych oraz kandydatach na radnych do Rady Gminy Zabierzów.

Red.: Wracając do poprzednio zadawanych pytań prosimy o podanie ilości i kolorów kart do głosowania, które otrzymamy w obwodowej komisji wyborczej 16 listopada.

W.M.: Wyborca przychodząc zagłosować do lokalu wyborczego otrzyma cztery karty do głosowania w różnych kolorach:

  -  karta do głosowania w wyborach wójta - kolor różowy,
  -  karta do głosowania w wyborach do rady gminy – kolor biały,
  -  karta do głosowania w wyborach do rady powiatu – kolor żółty,
  -  karta do głosowania w wyborach sejmiku wojewódzkiego – kolor niebieski

Red.: Czy wiemy ilu kandydatów będzie na poszczególnych listach, czy będą to pojedyncze kartki czy będzie ich kilka?

W.M.: Tak jak wspomniałam wcześniej wyborca otrzyma cztery karty do głosowania: jednostronicową kartę do głosowania na Wójta Gminy Zabierzów, gdzie znajdować się będą dane czterech kandydatów na Wójta, jednostronicową kartę do głosowania na radnego do Rady Gminy Zabierzów, gdzie znajdować się będą dane kandydatów na radnych – w zależności od okręgu wyborczego będzie to od dwóch do sześciu kandydatów, kartę do głosowania w formie książeczki do Rady Powiatu Krakowskiego oraz do Sejmiku Województwa Małopolskiego.

Red.: Proszę przypomnieć naszym Czytelnikom czasowy harmonogram dnia wyborczego, godziny otwarcia lokali, procedurę głosowania.

W.M.: Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00. Wyborca po wejściu do lokalu udaje się do Obwodowej Komisji Wyborczej, która sprawdza jego dane z dowodu osobistego bądź innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (dokument koniecznie ze zdjęciem) ze spisem wyborców, a następnie wydaje karty do głosowania. Z tymi kartami wyborca udaje się za parawan i dokonuje głosowania poprzez postawienie na każdej karcie TYLKO JEDENGO znaku X w kratce przy nazwisku kandydata, na którego chce zagłosować, a następnie wrzuca karty do głosowania do urny. Głos uznaje się za ważny, jeżeli na danej karcie znajduje się tylko jeden znak X oraz gdy jest on umiejscowiony w środku kratki do tego przeznaczonej.

Red.: Kiedy wyborcy z poszczególnych okręgów poznają wyniki wyborów w tych okręgach, a mieszkańcy naszej gminy dowiedzą się kto został wybrany radnym gminnym, wójtem, radnym powiatowym i wojewódzkim?

W.M.: Obwodowa Komisja Wyborcza niezwłocznie po zakończeniu pracy ma obowiązek podać do publicznej wiadomości wyniki głosowania poprzez wywieszenie na swojej siedzibie w miejscu łatwo dostępnym dla wyborców kopii protokołu głosowania w obwodzie. Oznacza to, iż wyniki wyborów zostaną udostępnione dla wyborców po zakończeniu pracy Obwodowej Komisji Wyborczej na ich siedzibach.

Red.: Kampania trwa w najlepsze. Ponieważ kandydaci a raczej ich kolporterzy toczą wojnę plakatową proszę przypomnieć jakie są sankcje prawne za nie usunięcie plakatów i haseł wyborczych po wyborach. W jakim trybie i przez kogo skargi na takie zdarzenia są rozpatrywane?

W.M.: Przepisy Kodeksu Wyborczego z dnia 5 stycznia 2011 r. mówią wyraźnie, że plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej pełnomocnicy wyborczy zobowiązani są usunąć w terminie 30 dni po dniu wyborów. Jeżeli jednak nie dopełnią tego obowiązku Wójt Gminy postanawia o usunięciu w/w materiałów, a kosztami obciąża się pełnomocnika wyborczego. Z tego też tytułu pełnomocnik wyborczy podlega karze grzywny.

Red.: Dziękujemy za przekazanie nam kolejnej porcji informacji wyborczych. Za miesiąc w grudniowym wydaniu naszej gazety umieścimy wyniki wyborów. A teraz życzmy sobie wysokiej frekwencji i dokonywania rozsądnego wyboru, którego owoce poznawać będziemy przez kolejne 4 lata.

 

 

 

ballstal.jpg