• alles.jpg
 • alux.jpg
 • autobaks.jpg
 • autoserwis.jpg
 • colorex.jpg
 • familia.jpg
 • firany.jpg
 • gs.jpg
 • kozbial.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • mosur.jpg
 • ogrodzenia.jpg
 • parkiet.jpg
 • pierogi.jpg
 • pinus.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • skotcar.jpg
 • swiba.jpg
 • tapicerstwo.jpg
 • woodkrak.jpg
 • wwm.jpg
 • zamkowa.jpg
 • zielinski.jpg

Reklama

 • almamedica.jpg
 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • choinki.jpg
 • drewno.jpg
 • ekotechnika.jpg
 • gabinetan.jpg
 • gawin.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacper.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • manufaktura.jpg
 • mirex.jpg
 • multiagent.jpg
 • nettrading.jpg
 • prestige.jpg
 • rrreklama.jpg
 • weterynarz.jpg

Święto Szkoły to ważny dzień w życiu całej rząsieckiej społeczności szkolnej, bo wtedy wspominamy naszą patronkę - Wandę Rutkiewicz. W tym roku, dokładnie 25 maja, mija 27 lat, odkąd do kraju doszła wiadomość, że zaginęła w Himalajach, podczas ataku szczytowego na swój dziewiąty ośmiotysięcznik. Do dziś uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich sportsmenek, a zarazem jedną z najznamienitszych osobowości w dziejach światowego alpinizmu. To jedna z nielicznych Polek, których nazwiska pojawiły się na czołowych stronach gazet światowych.

everestJest patronką sześciu szkół w różnych częściach Polski, w tym naszej. Jej cechy takie jak pracowitość, konsekwencja, upór, są dla wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły wskazówką, drogowskazem, jak walczyć ze swoimi słabościami, jak rozwijać swoją pasję. Była osobą sentymentalną, pełną energii i zapału, bojowniczką o równouprawnienie kobiet. Zachwycała wdziękiem i urokiem osobistym. To, co ją wyróżniało wśród innych himalaistek, to śmiałość, wręcz zuchwałość w wytyczaniu celu, w realizacji planu, który sobie wyznaczała, a także fantastyczna zdolność do mobilizacji w decydujących momentach.

Nieustannie chciała się ścigać, wciąż chciała być najlepsza. Na jej koncie zapisywały się kolejne sukcesy. Zdobywała najwyższe szczyty świata, w tym Mount Everest, który uchodzi za symbol walki z wszelakimi trudnościami, za szczyt, który każdy chce zdobyć. Ona stanęła na nim jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza Europejka.

Potem w jej głowie powstał wielki plan - karawana do marzeń. Chciała być pierwszą kobietą, która wejdzie na wszystkie czternaście ośmiotysięczników. Zdobyła osiem, a dziewiąty – Kanczendzongę- miała w zasięgu ręki. Nie wiadomo jednak, czy udało jej się spełnić swoje marzenie i stanąć na tym szczycie.

Jak widać, imię patrona zobowiązuje, wymaga właściwych postaw. Toteż nam, społeczności tej szkoły, nie są obce uczucia takie jak empatia, wrażliwość na problemy innych ludzi, a jednocześnie na piękno otaczającego świata. To ona, kobieta wyjątkowa, inspiruje nas niezmiennie do pokonywania własnych słabości, do nowych ambitnych wyzwań. Tym zadaniom łatwiej sprostać, gdy otaczają nas i wspierają ludzie życzliwi, którzy doceniają nasze pomysły i pomagają nam je realizować. I tacy właśnie ludzie byli z nami w tym ważnym dla nas dniu: p. Anetta Kucharska- kierownik Wydziału Ochrony Środowiska, reprezentująca panią Wójt Gminy Zabierzów, p. Janina Wilkosz - Dyrektor GZEAS w Zabierzowie, p. Jolanta Syrek - wieloletni dyrektor ZS w Rząsce, p. Wojciech Stępień - radny Gminy Zabierzów, p. Paweł Kołodziejczyk - przewodniczący Rady Rodziców, sołtys Rząski oraz radny Gminy Zabierzów, ks. Wojciech Szeląg- proboszcz parafii w Rząsce.

Szczególne miejsce wśród gości zaproszonych zajął w tym roku p. Andrzej Bukowczan - wiceprezes Jurajskiej Izby Gospodarczej, przedstawiciel redakcji „Gońca Zabierzowskiego” i Stowarzyszenia Homini et Terrae. To on otrzymał z rąk Dyrektor szkoły - Moniki Musiał-Taźbirek statuetkę „Przyjaciela Szkoły w Rząsce”. Była to forma uhonorowania i podziękowania za dotychczasową współpracę, promowanie naszych młodych szkolnych talentów, współorganizowanie Gminnego Konkursu Ekologicznego „Smog- zmieńmy to”, motywowanie nas do udziału w akcjach i wydarzeniach lokalnych, wspieranie naszych działań, a tym samym promocję naszej szkoły.

Po części oficjalnej przyszedł czas na program artystyczny zadedykowany wszystkim tym, którzy zdobywają swoje szczyty, rozwijają swoje pasje, którzy z nadzieją patrzą w przyszłość, którym nie jest obojętny los słabszych, potrzebujących i pokrzywdzonych. Występujący w nim uczniowie zaprezentowali również swoje talenty wokalne, taneczne, aktorskie, gry na instrumentach. Udowodnili, że każdy może mieć swój Everest.

Ewelina Trzaska

od_zmierzchu.jpg