• alles.jpg
 • alux.jpg
 • colorex.jpg
 • familia.jpg
 • gs.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lyko.jpg
 • parkiet.jpg
 • rowery.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • serwis.jpg
 • skot.jpg
 • wwm.jpg
 • zulla.jpg

Reklama

 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • edukator.jpg
 • gawin.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kacper.jpg
 • kanczura.jpg
 • kruk.jpg
 • melba.jpg
 • mirex.jpg
 • nettrading.jpg
 • rrreklama.jpg
 • weterynarz.jpg

nielepice8 listopada 2018 roku dla Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Nielepicach, był dniem wyjątkowym. Świętowaliśmy 115-lecie założenia pierwszej szkoły we wsi Nielepice i 50-lecie przeniesienia jej do nowego budynku. Równocześnie z przeniesieniem szkoły do budynku w którym mieści się obecna szkoła, nadano szkole imię Bohaterów Westerplatte. W 1988 roku wręczono szkole sztandar. Równocześnie ze świętem szkoły uczciliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się w szkole, a kontynuowane były w nielepickiej świetlicy wiejskiej. Nad całością czuwała dyrektor szkoły Dorota Kuciel wspomagana przez nauczycieli, pracowników administracji i obsługi szkoły, Radę Rodziców, sołtysa Nielepic pana Stanisława Dama i wielu mieszkańców naszej miejscowości. Wśród zaproszonych gości szkoły była pani Elżbieta Burtan Wójt Gminy Zabierzów, reprezentowana przez pana Bartosza Barańskiego Sekretarza Gminy, Przewodnicząca Rady Gminy Zabierzów pani Maria Kwaśnik, Radni Gminy, proboszcz parafii w Rudawie ks. Andrzej Badura, pani Janina Wilkosz dyrektor GZEAS w Zabierzowie, Małopolskiego Kuratora Oświaty reprezentował pan Janusz Szklarczyk starszy wizytator, sołtys Rudawy pan Marcin Cieślak i emerytowani pracownicy szkoły, a wśród nich pani Elżbieta Koźbiał były dyrektor.

Program wieczornicy rozpoczął się od prezentacji ukazującej historię szkoły od jej początków w 1903 r., aż do dziś. Niezwykle bogaty materiał zdjęciowy i faktograficzny został przygotowany przez panie Urszulę Łuczkoś-Zdziech oraz Anetę Krzysztof. W trudną rolę konferansjerów profesjonalnie wcielili się uczniowie klasy VI Kinga Kocwa i Bartosz Tomasik. Opowieść o dziejach edukacji w Nielepicach urozmaicały biało-czerwone tańce. Zaprezentowała się grupa przedszkolaków w układzie tanecznym pod opieką pani Małgorzaty Piórko oraz uczniowie klasy IV brawurowo wykonując poleczkę „Dziadek” pod bacznym okiem swojej wychowawczyni pani Urszuli Łuczkoś-Zdziech. I część wieczornicy zakończył barwny krakowiak odtańczony przez trzecioklasistów przygotowanych przez panią Annę Fudałę-Trzop.

Kolejnym punktem programu był przemarsz za pocztem sztandarowym szkoły do Parku im. Witolda Pileckiego w Nielepicach. Tu nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po odśpiewaniu przez przybyłych pieśni religijnych i patriotycznych orszak, złożony z gości, mieszkańców Nielepic, Młynki, Rudawy, byłych i obecnych nauczycieli, dzieci i młodzieży szkolnej, wrócił do świetlicy na drugą część wieczornicy.

Te swoiste rekolekcje historyczne wzbogacone recytacją najpiękniejszych polskich wierszy przygotowali wraz ze swoją polonistką Elżbietą Łęską-Kokosińską uczniowie klas VI, VII i VIII. W odpowiedni nastrój wprowadzili zebranych pierwszoklasiści pod opieką pani Renaty Srokosz, wykonując taniec z biało-czerwonymi szarfami. Uczennica klasy VI Jagoda Niemiec swoją grą na skrzypcach wprawiła publiczność w zachwyt. Chór dzieci porwał do śpiewu wszystkich uczestników spotkania. Przyczynił się do tego nauczyciel muzyki pan Mateusz Dudek, który czarował brzmieniem akordeonu, dodając najbardziej znanym i lubianym polskim pieśniom niezwykłego uroku. Tradycyjnie tak jak 50 lat temu, uroczystość zakończono polonezem na jedenaście par. Oklaskom i pochwałom nie było końca. Pan Janusz Szklarczyk z całego serca dziękował za niezwykle wysoki poziom przygotowania występów dzieci i młodzieży oraz panującą w Nielepicach naturalną, rodzinną atmosferę. Także inni goście nie szczędzili uznania, co zostało udokumentowane pamiątkowymi wpisami w szkolnej księdze pamiątkowej. Takie zaangażowanie młodego pokolenia nie bierze się znikąd, wynika z tradycji. Potwierdził to Klub Seniora Teraz My, który zaprezentował kilka pięknych pieśni, włączając się do tego jakże wzruszającego spotkania pokoleń. Zespół Contra z Zabierzowa z wychowanką naszej szkoły Agnieszką Siołą również przyczynił się do uświetnienia wieczoru niebanalnymi, oryginalnymi interpretacjami utworów patriotycznych.

Po uczcie duchowej przyszedł czas na ogromny jubileuszowy tort urodzinowy. Został on wwieziony do rzęsiście oświetlonej sali przez panią dyrektor Dorotę Kuciel, sołtysa Nielepic Stanisława Dama oraz księdza proboszcza naszej Parafii Andrzeja Badurę. Pani Janina Wilkosz i pan Janusz Szklarczyk, dokonali uroczystego zdmuchnięcia świeczek. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję spróbować tego pięknego i smacznego dzieła sztuki cukierniczej. Następnie goście udali się na poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców, nauczycieli i wielu życzliwych mieszkańców Nielepic. Rozmowom i wspomnieniom nie było końca.

Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w organizacji tego szlachetnego przedsięwzięcia.

Dyrektor szkoły Dorota Kuciel, nauczyciele i uczniowie szkoły w Nielepicach

Tekst: Dorota Kuciel, zdjęcia: rodzice i nauczyciele

lidl.jpg