• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • bhp oskar.jpg
 • enmax.jpg
 • familia.jpg
 • geodezja.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • rasterek.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • wwm.jpg
 • zulla.jpg

Reklama

 • bistro.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • hipokrates.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • neobud.jpg
 • srebrne.jpg
 • wegiel.jpg
 • weterynarz.jpg
 • wykonczenia.jpg

rzaskaMiesiąc marzec w szkole w Rząsce obfitował w liczne wyjazdy krajowe i zagraniczne, a tym samym dostarczył uczniom mnóstwo emocji i niezapomnianych wrażeń estetycznych oraz przybliżył wiele treści naukowych.

Klasa siódma (dwujęzyczna), chcąc sprawdzić swoje umiejętności i sprawność językową, za punkt docelowy swojej wyprawy obrała Londyn. Po przeprawie pociągiem pod kanałem La Manche - tzw. Eurotunelem, swoją przygodę rozpoczęli od Greenwich Royal Park, gdzie stanęli jedną nogą na półkuli wschodniej, a drugą na zachodniej, przekraczając południk „0”. Następnymi punktami wyprawy były: City Center, rejs po Tamizie, Tower of London i oczywiście Tower Bridge, Buckingham Palace, Parlament, Chinatown. Zwiedzili również Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaunds, a następnie odbyli lot London Eye, podziwiając przepiękną panoramę miasta! Nie mogło zabraknąć także Cambridge. W mieście tym znajduje się drugi po Oksfordzie najstarszy uniwersytet w Anglii, założony w 1209 r. Tu zwiedzili jeden z koledżów - St. John’s Collage, zachwycając się wspaniałymi wnętrzami, pięknymi dziedzińcami oraz niesamowitą atmosferą tego miejsca.

Kolejna z grup odwiedziła CERN- Europejski Ośrodek Badań Nuklearnych, którego wynalazki wykorzystujemy w codziennym życiu. Jednym z takich odkryć są aparaty w naszych telefonach komórkowych, które mają coraz liczniejsze megapiksele właśnie dzięki działalności CERN-u. Najpierw zwiedzili, mieszczącą się w wielkiej kuli, interaktywną wystawę „Mikrokosmos”, która w atrakcyjny sposób wyjaśnia podstawy fizyki wielkich energii. Dowiedzieli się z niej m.in., że technologie wynalezione w tym ośrodku badawczym znajdują zastosowanie w wielu innych dziedzinach, między innymi w medycynie. CERN miał również ogromny wkład w rozwój Internetu. Aktualnie na jego terenie znajduje się największa hala serwerów w Europie. W recepcji CERN-u, gdzie rozpoczynał się i kończył każdy etap zwiedzania, czekała na uczestników wycieczki niespodzianka – nasza sąsiadka z Rząski, pani Karolina Bożek, która pracuje w CERN-ie jako informatyk. Pani Karolina opowiedziała o swojej pracy w CERN-ie i o tym, jak planować swoją edukację, aby dostać pracę w tak prestiżowym międzynarodowym ośrodku naukowym. Na koniec należy jeszcze dodać, że sam CERN leży w Szwajcarii, przez co uczniowie mieli również okazję do zwiedzenia Genewy, pięknego miasta położonego w francuskiej części tego kraju.

Dzięki zajęciom unijnym prowadzonym w naszej szkole kolejna grupa wzięła udział w wycieczce do największego w Polsce Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W ramach warsztatów mogli odwiedzić miejsca we Wszechświecie, w których być może istnieje życie, a także poznać historię kosmosu. W praktycznych zadaniach dociekali przyczyn i sposobów działania żywiołów w przyrodzie.

W marcu miał również miejsce wyjazd uczniów do Wrocławia na kolejną Ogólnopolską Olimpiadę Kreatywności Destination Imagination, gdzie spotykają się drużyny z całej Polski i prezentują rozwiązanie wybranego przez siebie Wyzwania Drużynowego, a także podejmują nieznane sobie wcześniej Wyzwanie Na Już. Zwycięzcy otrzymują prawo wyjazdu i reprezentowania Polski podczas Światowej Olimpiady Kreatywności w USA. Nasza szkolna drużyna DI zajęła zaszczytne II miejsce w III poziomie wiekowym w wyzwaniu konstrukcyjnym.

Warto także wspomnieć, że jedni z najmłodszych uczniów szkoły- pierwszoklasiści odwiedzili stację TVN. Dzieci miały możliwość obejrzenia planu serialu „Szkoła” i „Szpital”. Zobaczyły, jak wygląda garderoba i w jaki sposób wykonuje się charakteryzację. Wzięły również udział w nagraniu programu telewizyjnego! Kto wie, może wśród nich już zrodziły się nowe gwiazdy?

Wszystkie powyższe przytoczone wycieczki tylko potwierdzają, że sprawdza się stare przysłowie „PODRÓŻE KSZTAŁCĄ”.

Ewelina Trzaska

rolmax.jpg