• alles.jpg
 • bhp.jpg
 • biga.jpg
 • cukiernia.jpg
 • elektrosystem.jpg
 • enmax.jpg
 • euroreklama.jpg
 • familia.jpg
 • goodcar.jpg
 • gs.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lyko.jpg
 • marcisz.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • sklad_blc.jpg
 • wwm.jpg
 • zulla.jpg

Reklama

 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • blyskbruk.jpg
 • dogoterapia.jpg
 • edukator.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kanczura.jpg
 • krakmeb.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • nettrading.jpg
 • rrreklama.jpg
 • toka.jpg
 • weterynarz.jpg

Według Programu Aktywizacji Seniorów, który miał swoje początki w maju 2015 roku, Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów poprzez koordynatora ds. aktywizacji seniorów p. Agnieszkę Mleczko, dąży do założenia w każdym sołectwie gminy społeczności senioralnej. Obecnie na terenie gminy działa 21 klubów seniora.

Od stycznia 2016 posiadamy Karty Seniora z logotypami Gminy Zabierzów oraz Samorządowego Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów. Do tej pory do programu Karty Seniora przystąpiło około 400 seniorów z terenu naszej gminy. Liczba ta nieustannie się powiększa, a współpraca ze Stowarzyszeniem MANKO, które jest pomysłodawcą karty, nieprzerwanie trwa. Podobnie jest z Fundacją MILA, Stowarzyszeniem ZNAK, Fundacją Best Friend, Stowarzyszeniem Akolada oraz Stowarzyszeniem Homini et Terrae, z którymi utrzymujemy ciągłą współpracę poprzez uczestnictwo i bezpośrednie zaangażowanie w warsztaty, konferencje, wymiany umiejętności oraz wsparcie merytoryczno- techniczne.

W 2016 roku wprowadziliśmy kopertę życia, która przy wsparciu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, nieustannie jest rozpowszechniana wśród seniorów naszej gminy.

W ramach działań prosenioralnych koordynator uczestniczył w licznych konferencjach i sympozjach m. in. Kongresie Rad Seniorów, Małopolskim Forum Srebrnej Gospodarki, NaRady senioralne oraz Krakowskie Dni Seniora. Podczas konferencji i warsztatów poza pośrednim uczestnictwem, koordynator wielokrotnie zasiadał w roli prelegenta, kiedy to opowiadał o funkcjonowaniu Programu Aktywizacji na terenie Gminy Zabierzów oraz przedstawiał specyfikę pracy koordynatora.

W ramach programu aktywizacji prowadzone są następujące zajęcia cykliczne:

- poniedziałki - gimnastyka rehabilitacyjna w Nielepicach, Radwanowicach i Karniowicach; j. angielski w Bolechowicach, zajęcia z podstaw obsługi komputera w Szczyglicach i Kobylanach.
- wtorki -zajęcia taneczne w Rząsce, gimnastyka rehabilitacyjna w Rudawie.
- środy - gimnastyka rehabilitacyjna w Niegoszowicach, Burowie i Pisarach; j. angielski w Bolechowicach.
- czwartki - zajęcia taneczne w Bolechowicach, gimnastyka w Bolechowicach i Rząsce, warsztaty z podstaw obsługi komputera w Kleszczowie i Niegoszowicach.
- piątki - gimnastyka w Zelkowie; zajęcia taneczne w Brzezince.

Ponadto w Bolechowicach i Rudawie odbywają się regularne warsztaty wokalne. Natomiast we wszystkich zainteresowanych sołectwach mają miejsce zajęcia rękodzielnicze (tj. decoupage, malowanie na szkle, malowanie toreb, tworzenie mydełek dekoracyjnych, tworzenie kwiatów z bibuły i ozdób okolicznościowych, tworzenie figur z siana).

Tradycyjnym punktem Programu Aktywizacji są Spotkania Kwartalne Seniorów. W pierwszym półroczu odbyły się dwa spotkania i każdemu z nich towarzyszył występ gwiazdy. Ponadto seniorzy gościli specjalistki stylizacji, pielęgnacji i doboru kolorów oraz spektakl “Musicodrama”.

Teraz przygotowujemy się do IX Spotkania Kwartalnego Seniorów, które odbędzie się 2 września i będzie połączone z Narodowym Czytaniem “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Obecnie trwają ostatnie przygotowania do III edycji Konkursu Inicjatyw “Złota Jesień, złote lata aktywności”, który wystartuje najprawdopodobniej w sierpniu. W budżecie jest zarezerwowanych na ten cel 30 tys. złotych. Konkurs ten jest skierowany do Klubów Seniora oraz sołectw Gminy Zabierzów. Każdy z wnioskodawców będzie miał szansę otrzymać dofinansowanie na działalność prosenioralną. Wśród ubiegłorocznych pomysłów, podczas I i II edycji konkursu dominowały pomysły na wycieczki a na drugiej pozycji popularności uplasował się zakup strojów służący pielęgnowaniu tradycji oraz promowaniu zarówno Klubów, sołectw, jak i całej Gminy. Tegoroczni wnioskodawcy po otrzymaniu listów pocztą tradycyjną będą mieć około 2-3 tygodni na złożenie swoich propozycji, a następnie do pierwszej połowy grudnia- na wykorzystanie pozyskanych środków.

Koordynator wspiera także działania poprawiające dostęp do oferty kulturalnej na terenie Krakowa. Zakup biletów grupowych i organizację przejazdów autokarowych, które są dużym ułatwieniem w dostępie do oferty.

W pierwszym półroczu 2017 roku odbyły się: wyjście do Opery Krakowskiej na operetkę “Hrabina Marica”, do kina Cinema City na “Sztukę kochania”, wyjazd do Filharmonii Krakowskiej na operetkę kijowską, 9 wyjazdów do Term Chochołowskich oraz wycieczki jedno lub dwudniowe do Wieliczki, Wrocławia, Wambierzyc, Lichenia i Krakowa.

W pierwszym półroczu 2017 roku ostatecznie zaakceptowano propozycję statutu do Gminnej Rady Seniorów, a w czerwcu przeprowadzono wybory. Zgłoszono 19 kandydatów z 18 sołectw. Lada chwila zostanie oficjalnie ogłoszona lista członków GRS.

Seniorzy wraz z koordynatorem są zaangażowani w liczne akcje charytatywne. Przy wsparciu Agnieszki Mleczko nadzorowano zbiórkę środków dla potrzebujących z naszej gminy, zbierano przedmioty na licytacje. Seniorzy z Brzoskwini wyszli z inicjatywą cyklicznych zajęć “seniorzy juniorom”. Pomysł cieszy się bardzo dużym powodzeniem.

W ubiegłym roku zrodził się pomysł wprowadzenia jednolitych śpiewników. Na początku 2017 roku zakupiono 270 egzemplarzy, które bezpłatnie przekazywane są seniorom. Od tego czasu na wszystkich wycieczkach i spotkaniach seniorzy korzystają z nich integrując się i przypominając sobie dawne utwory.

Nieodzownym elementem pracy koordynatora jest celebrowanie imienin, a w przypadku sędziwego wieku, także urodzin. W styczniu 2017 świętowaliśmy jubileusz 100 lat seniorki z Nielepic odwiedzając ją osobiście w domu z naręczem kwiatów.

W pierwszym półroczu 2017 roku odbyło się blisko 100 spotkań seniorów Gminy Zabierzów z koordynatorem. Ponadto, seniorzy licznie spotykają się we własnym gronie poprzez cotygodniowe zajęcia z instruktorami i spotkania okazjonalne związane z uroczystościami wewnątrz klubowymi jak pikniki, Zielone Świątki, Dni Seniora, imieniny, wianki, korowody kolędnicze, topienie marzanny, dzień kobiet, kolędowanie, czy przywitanie lata. Należy również doliczyć bale i potańcówki organizowane przez poszczególne sołectwa w których wsparciem organizacyjno- motywująco- technicznym jest koordynator.

Agnieszka Mleczko koordynator ds. aktywizacji osób starszych

stacjakontroli.jpg