• alles.jpg
 • autoserwis.jpg
 • bhp.jpg
 • biga.jpg
 • cukiernia.jpg
 • familia.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • rserwis.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • sklad_blc.jpg
 • skotcar.jpg
 • wwm.jpg

Reklama

 • baranex.jpg
 • bistro.jpg
 • blyskbruk.jpg
 • dogoterapia.jpg
 • edukator.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • kaes.jpg
 • krakmeb.jpg
 • kruk.jpg
 • melba.jpg
 • mirex.jpg
 • nettrading.jpg
 • rrreklama.jpg
 • toka.jpg
 • weterynarz.jpg
 • zulla.jpg

Każdy kto ma oczy, widzi, że trwa, a co więcej wciąż się rozwija, boom na bieganie. Jak Polska długa i szeroka biegaczy spotkać można w każdej chyba miejscowości. Nie będę się tu zastanawiać nad faktem, czy to dobrze czy źle, bo byłyby to rozważania na poziomie dylematu „które święta są fajniejsze: Wielkanoc czy Boże Narodzenie”. Ważne, że są i dają radość. Dokładnie tak samo jest z bieganiem. Dobrze, że ludzie w każdym bodaj wieku oddają się jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Zwłaszcza, że nie jest żadną tajemnicą, że żyjemy raczej niezdrowo – stres, pośpiech, brak czasu na odpoczynek i sen, a ponadto, najgorsze chyba ze wszystkiego, śmieciowe jedzenie. I nie oszukujmy się, to że nie jemy fast foodów, nie znaczy, że jemy zdrowo. Bo nie jemy (na ogół). Większość wędlin, serów, różnego rodzaju nabiału, które kupujemy w sklepach, jest wprost nafaszerowane chemią spożywczą. Margaryny do smarowania pieczywa to tłuszcze trans w najczystszej postaci i tak dalej, i tak dalej. Wymieniać można by długo. Tak samo jak długo można ubolewać nad wszechobecnymi i pochłanianymi w gargantuicznych ilościach słodyczami. No, można ubolewać. Można. Ale można też zrobić coś więcej. Wstać z fotela, założyć spodenki i buty i iść pobiegać. I wcale nie będzie się już wyglądać przy tym śmiesznie, bo biegają wszyscy. Biegacze tworzą dość specyficzną społeczność. To ludzie, którzy godzinami potrafią rozprawiać

o treningach, wynikach, diecie, kontuzjach, wymieniać się wrażeniami z poszczególnych biegów i wzajemnie sobie te biegi polecać. A jeżeli mowa o polecaniu… Czy wiesz, Drogi Czytelniku, czym jest Rudawa? Wiesz. Jest wsią w gminie Zabierzów. To jest normalny stan wiedzy zwykłego człowieka. A wiesz, czym jest Rudawa dla biegaczy zarówno z Małopolski, jak i z całej Polski? Otóż Rudawa to ta miejscowość, w której rozgrywany jest Półmaraton Jurajski. Koniec, kropka. Zapewne leży w jakiejś gminie. W jakiej? A jakie to ma znaczenie? Rudawa to Rudawa, to miejsce, w którym w połowie czerwca trzeba być i przebiegnąć jeden z trzech najtrudniejszych półmaratonów rozgrywanych na asfalcie (dwa pozostałe to półmaraton wokół Jeziora Żywieckiego rozgrywany w marcu i również marcowy Półmaraton Ślężański; przy czym na tamtych dwóch z racji pory roku temperatura jest bardziej litościwa i sprzyjająca bieganiu). I właśnie tak to wygląda. Co roku pod naszymi oknami, na naszych gminnych drogach odbywa się najbardziej kultowa impreza biegowa południowej Polski. Co roku z całego kraju zjeżdżają tu biegacze – na ogół z duszą na ramieniu – by zmierzyć się z arcytrudną trasą i na tej trasie nie polec. I to jest trudne. Przyjeżdżając zawsze podkreślają, że trasa, oczywiście, jest trudna (ale i bardzo piękna), ale dla tej organizacji i życzliwości organizatorów warto jechać z bardzo daleka. I wiesz, drogi Czytelniku, co jeszcze podkreślają? Że w Rudawie są wspaniali kibice! I dla tych ludzi, którzy jadą z daleka, nie ma znaczenia, czy ci wspaniali kibice są w Brzezince, Więckowicach, Bolechowicach, Kobylanach czy Karniowicach. To jest półmaraton, który start i metę ma w Rudawie, więc i siłą rzeczy kibice są w Rudawie. Nawet Ci w Kobylanach:) A potem w internetach krążą opowieści o kibicującej grupie z Bolechowic (no dobrze, ja wiem, że z Bolechowic, bo biegłam w tym roku w półmaratonie, dla przyjezdnych to i tak albo będą kibice z Rudawy, albo „z takiej jednej wsi po drodze, przed tym upiornym podbiegiem”), która puściła upiorną rąbankę disco polo, ale za to jak do tego „nóżka podawała”, czy o kibicach, którzy chętnie polewali biegaczy ogrodowymi wężami, wystawiali miednice z wodą do odświeżania czy częstowali wodą lub cukierkami. I wiecie co? Oni nas za to kochają i dlatego między innymi chcą tu wracać. Bo kibice piątki przybijają wszędzie. Ale nie wszędzie w upalny dzień troszczą się o to, by się biegacze nie odwodnili. Nie wszędzie kibicuje, kto żyw, poczynając od dzieciątek na rękach mam i ojców, a kończąc na seniorach rodów siedzących wygodnie w fotelu. I ci biegacze chcą tu wracać i wracają. Zaryzykuję twierdzenie, że żadne działanie promocyjne Gminy nie rozsławia naszej gminy tak, jak ten jeden bieg, na który ludzie z całej Polski (i co roku ze Lwowa) chcą przyjeżdżać. Trudny i wykańczający bieg na wsi. Ale za to na bardzo gościnnej wsi!

Gabriela Kucharska

ena.jpg