• alles.jpg
 • artgo.jpg
 • bhp oskar.jpg
 • enmax.jpg
 • familia.jpg
 • geodezja.jpg
 • gs.jpg
 • juszczak.jpg
 • juszczyk.jpg
 • kozbial.jpg
 • kubaty.jpg
 • lisak.jpg
 • lyko.jpg
 • rasterek.jpg
 • salazabaw.jpg
 • serczyk.jpg
 • wwm.jpg
 • zulla.jpg

Reklama

 • bistro.jpg
 • geo.jpg
 • grafixdruk.jpg
 • hipokrates.jpg
 • kaes.jpg
 • kruk.jpg
 • mirex.jpg
 • neobud.jpg
 • srebrne.jpg
 • wegiel.jpg
 • weterynarz.jpg
 • wykonczenia.jpg

Zabierzów jest wyjątkową miejscowością, gdzie marzenia realizują się z naddatkiem, dzięki pracy ludzi, oddaniu sprawie i angażowaniu całych pokoleń. W takim mniej więcej klimacie rozpoczęły się obchody oficjalnej części 60-lecia zabierzowskiego łucznictwa. Z tej okazji przeprowadzono już ogólnopolskie zawody dla dzieci i młodzików Puchar Wsi Krakowskie oraz Mistrzostwa Polski LZS, teraz przyszedł czas, by w kameralnej sali restauracji VaBank, w gronie zaproszonych gości, dawnych i obecnych zawodników, przybliżyć okoliczności powstania sekcji, uhonorować działaczy, klubowych medalistów, oficjeli którzy wspierają, a także – podobnie jak sponsorzy – współfinansują działanie klubu.

Urząd Gminy Zabierzów reprezentowała Pani wójt Elżbieta Burtan, Przewodnicząca Rady Gminy Maria Kwaśnik oraz Małgorzata Tomczyk (Referat ds. Rozwoju i Promocji), przybył starosta powiatu krakowskiego – prywatnie mieszkaniec Zabierzowa – Józef Krzyworzeka, z małżonką Emilią (kiedyś prezesem Klubu Grot Zabierzów), Marszałek Województwa Małopolskiego przysłał list – odczytany przez konferansjerów. Na szczęście liczne obowiązki nie przeszkodziły radnemu Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierzowi Czekajowi, będącemu także jednym ze sponsorów Klubu zobaczyć, jaką wielka pasja i zaangażowanie łączy zabierzowskich łuczników. Wśród Gości znaleźli się też Wiesław Cader – sołtys Zabierzowa, Janina Wilkosz – dyrektor GZEAS, Beata Kęder – dyrektor Gimnazjum w Zabierzowie, pierwszy prezes klubu – Jerzy Cywicki (kiedyś również dyrektor szkoły podstawowej w Zabierzowie) oraz przedstawiciele przedsiębiorców – tych z okolic – Józef Kruk, Dariusz Dudek – reprezentujący firmę Motogama, oraz z Krakowa przewodniczący Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej Wiesław Jopek. Wyrażając swą wdzięczność, klub wręczył reprezentantom tych instytucji okolicznościowe medale 60-lecia i statuetki łuczników.

Na galę zabierzowskiego sportu łuczniczego przybyli również reprezentanci sportowych struktur centralnych. Polski Związek Łuczniczy reprezentował Kazimierz Kocik – wiceprezes ds. Szkoleniowo-Sportowych zaś Małopolski Związek Łuczniczy – Ryszard Pacura. Delegatami struktur małopolskiego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe byli Jacek Doniec i Jacek Kucybała, którzy Prezesowi Grota – Marcie Dudek – wręczyli okolicznościowy puchar w imieniu Prezesa Zarządu Głównego LZS, ministra Władysława Kosiniaka- Kamysza, oraz uhonorowali najwyższymi, złotymi odznakami Zasłużony dla LZS czwórkę działaczy klubu.

O klubie znanym i utytułowanym (do 2011 r. funkcjonującym jako sekcja łucznicza Kmity Zabierzów) pamiętało również polskie środowisko łucznicze i zaprzyjaźnione kluby sportowe. Z tych lokalnych – zaszczycił swą obecnością Prezes Akademii Piłkarskiej 2011 Zabierzów – Jerzy Kowalik, trenerzy i działacze z małopolskich klubów łuczniczych: Płaszowianki, Sokolego Oka Zawadka i Zamku Suskiego Sucha Beskidzka. Odwiedzili Zabierzów również reprezentanci klubów z odleglejszych regionów – Józef Baściuk ze Strzelca Legnica czy Jan Lach – Prezes Łucznika Żywiec. Na sali obecni byli sędziowie tego olimpijskiego sportu, trenerzy – kadry narodowej i kadry wojewódzkiej i reprezentanci zaprzyjaźnionych krakowskich mediów.

I najważniejsze – bo dla nich uroczystości były organizowane – byli sami zawodnicy – ci, trenujący obecnie jak i ci sprzed wielu, wielu lat. Obchody okrągłej rocznicy zaszczyciła swą obecnością Teresa Skalny, córka inicjatora przed 60-laty tego ruchu sportowo-społecznego na terenie Zabierzowa i pierwszego trenera – Witolda Baranowskiego. Pani Teresa sama była zawodniczką klubu, przez pewien czas trenerką a następnie sędziną. Byli obecni w komplecie wszyscy indywidualni Mistrzowie Polski Seniorów w tej dyscyplinie - którym Prezes Klubu Grot, Marta Dudek, wręczyła okolicznościowe statuetki 60-lecia. Zaprezentowani publiczności zostali tegoroczni meda- liści Mistrzostw Polski – a tu osiągnięcia były duże. W każdej reprezentowanej przez klub kategorii wiekowej medale przywiezione zostały do Zabierzowa: kadetów – srebrny, seniorek, młodziczek i drużyny młodzieżowej – brązowe, oraz ten najcenniejszy, seniorek– złoty na torach otwartych. Zresztą ten ostatni medal obił się głośnym echem w środowisku – zespół z niewielkiego Zabierzowa pokonał wiele markowych klubów, w tym, w finale – obecnie najmocniejszy – Łucznik Żywiec.

Przybyli również licznie zawodnicy, którzy zakończyły już karierę sportową – wiele lat temu i w ostatnim dziesięcioleciu. Byli również działacze pracujący na rzecz zabierzowskiego łucznictwa, rodzice popychający swe pociechy w kierunku tego olimpijskiego sportu czy po prostu kibice – osoby zaprzyjaźnione z klubem i tą inicjatywą. W sumie, na gali zabierzowskiego łucznictwa naliczono ponad 100 osób.

Oficjalne uroczystości zakończyły się wzruszającą prezentacją przygotowaną przez zawodniczki, a poświęconą ich trenerowi, „człowiekowi orkiestrze” dbającemu o zabierzowskie łucznictwo od prawie 50 lat – Aleksandrowi Jabłońskiemu. Jak się później okazało w dniu tym obchodził on 73. urodziny. Życzenia składane były przez zawodniczki i rodzinę, do nich dołączyli się spontanicznie uczestnicy uroczystości. Najbardziej zaskoczonym nieplanowanym przebiegiem obchodów był sam organizator – trener Jabłoński.

Zabierzowskie łucznictwo to nie tylko sport uprawiany wyczynowo, to również, a może przede wszystkim, rozwijanie pasji i forma spędzania wolnego czasu. W ciągu tych 60 lat przez tory łucznicze i wakacyjne obozy sportowe przewinęło się kilkuset młodych Zabierzowian, wokół tej inicjatywy skupieni są rodzice, inicjatywę tę wspierają organy samorządowe i zaprzyjaźnieni sponsorzy. W efekcie zabierzowskie łucznictwo to ruch społeczny, o wieloletniej tradycji i solidnych podstawach – co pokazały obchody 60-lecia.

Ale, w kontekście sportu olimpijskiego jakim jest łucznictwo, nie należy zapominać o dorobku wyczynowym klubu. Z zestawieniem tym możemy się zapoznać na stronach biuletynu okolicznościowego, opublikowanego na stronach Polskiego Związku Łuczniczego (http://www.archery.pl/strona-5-0-1479.html) i klubu Grot Zabierzów (www.grotzabierzow.pl). W do- robku klubu jest bowiem 307 medali zdobytych wyłącznie na zawodach naj- wyższej rangi – Mistrzostw Świata, Europy i Polski, oraz chyba niezliczona ilość trofeów na zawodach rangi międzywojewódzkiej czy okręgowej – te liczby robią wrażenie na każdym, zajmującym się profesjonalnie sportem. Niewiele klubów łuczniczych w Polsce może równać się z tymi osiągnięciami. Po cichu liczymy również na pierwszego olimpijczyka w regionie, właśnie z tej dyscypliny sportu.

Klub Grot w 2011 r. przejął pod swoje skrzydła sekcję łuczniczą zawieszającego swoją działalność LKS Kmita, przejął ją z „dobrodziejstwem inwentarza” – sprzęt, zawodników, ale również i zobowiązania, stając się kontynuatorem bogatych tradycji regionu w tej dyscyplinie. Organizacją tych uroczystości Klub pragnął podziękować wszystkim zaangażowanym w jego rozwój – zawodnikom za trud wkładany na treningach i zawodach, za godne reprezentowanie regionu na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych, kibicom i działaczom za pomoc organizacyjną oraz władzom samorządowym i sponsorom, za finansowe wspieranie w trudnych chwilach.

pacanowscy.jpg